Cracovia Półmaraton Królewski 2018
Trwa Cracovia Półmaraton Królewski 2018! Jakie czekają nas utrudnienia?

polecane

Trwa Cracovia Półmaraton Królewski 2018! Jakie czekają nas utrudnienia?

Kamil Nowak
14 października, 2018
Aktualności

Już dziś (14 października) Kraków czeka zatrzęsienie spowodowane pojawieniem się tysięcy biegaczy świętujących 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Wyścig główny, w którym weźmie udział około 10500 zawodników rozpocznie się o godzinie 11:00. Uczestnicy po pokonaniu trasy liczącej 21 097,5 m zakończą zmagania wewnątrz TAURON Areny, największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej. Jakie utrudnienia w ruchu czekają osoby poruszające się po Krakowie?

Cracovia Półmaraton Królewski 2018

Tegoroczny 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski przyciągnął jak magnes 10364 zawodników. Tyle osób widnieje na liście startowej po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń on-line. Niesamowite, jak półmaraton rozgrywany ulicami Krakowa silnie spaja biegaczy z miastem. Zabytkowa architektura, świetna infrastruktura, licznie odbywające się wydarzenia kulturalne i magiczne uliczki Rynku i Kazimierza sprawiają, że zawodnicy chętnie ściągają do Małopolski. Ponadto dystans półmaratonu nie jest jeszcze tak trudny do przebiegnięcia, jak pełnego kwietniowego maratonu. Jednak tak duża liczba zawodników sprawi, że przez większość dnia po Krakowie trudno będzie się poruszać. Zmiany będą dotyczyć okresowego wstrzymania ruchu oraz zmian kursowania komunikacji miejskiej. Na pokonanie trasy zawodnicy mają regulaminowo 3 godziny, a więc w tym czasie będą pojawiać się utrudniania w ruchu.

Cracovia Półmaraton Królewski 2018 trasa biegu

(większa wersja dostępna jest w tym miejscu)

Trasa 5. edycji PZU Cracovia Półmaraton Królewski wytyczona została następująco – start: ul. Lema, Al. Pokoju, ul. Ofiar Dąbia, ul. Portową, ul. Dekerta, ul. G. Herlinga-Grudzińskiego, ul. Zabłocie, ul. Nadwiślańską, ul. Brodzińskiego, ul. Staromostową, ul. Przy Moście, ul. Rollego, Mostem Hetmańskim, ul. Ludwinowską, ul. Konopnickiej, Al. Krasińskiego, deptakiem al. 3 Maja, al. Maja. al. Krasińskiego, ul. Zwierzyniecką, ul. Podzamczem, ul. Powiśle, plantami do ul. Wiślnej, przez Rynek Główny linia E-F, ul. Grodzką, ul. św. Idziego, ul. Bernardyńską, Bulwarem Inflanckim, Bulwarem Kurlandzkim – dolna alejka, ul. Miedzianą, ul. Ofiar Dąbia, al. Pokoju, do skrzyżowania z Lema, ul. Lema, w prawo do TAURON Areny Kraków (meta).

Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w dniu 14 października 2018 r. (niedziela) / podczas Cracovia Półmaraton Królewski 2018:

Ulice czasowo wyłączone z komunikacji autobusowej:

▶️ ul. Lema (cała od godz. 3:00 do godz. 16:00 w niedzielę 14.10. 2018 r.) ,

▶️ Al. Pokoju (jezdnia południowa od ul. Ofiar Dąbia do ul. Lema oraz jezdnia północna od pętli tramwajowej do Ronda 308 Dywizjonu) od ok. godz. 9:30 do ok. godz. 16:00

▶️ ul. Stoczniowców od ok. godz. 9:30 do ok. godz. 14:00

▶️ ul. Konopnickiej i most Dębnicki (prawy pas ruchu zgodnie z kierunkiem ruchu od Ronda Matecznego do
ul. Zwierzynieckiej) od ok. godz. 9:30 do ok. godz. 13:00

▶️ Al. Krasińskiego (obie jezdnie) od ok. godz. 9:30 – 13:00

▶️ Al. Jana Pawła II (jezdnia południowa) od skrzyżowania z ul. Lema do ul. Nowohuckiej – od ok. godz. 10:30 – 11:30

Ulice czasowo wyłączone z komunikacji tramwajowej:

▶️ Al. Pokoju na odcinku Rondo Czyżyńskie – pętla Dąbie od ok. godz. 9:30 do ok. 14:00,

▶️ ul. Zwierzyniecka i ul. Kościuszki od ok. godz. 9:30 do ok. 14:00

▶️ ul. Dominikańska i ul. Franciszkańska od ok. godz. 9:30 do ok. 14:00

▶️ ul. Krakowska i ul. Legionów Piłsudskiego – od ok. godz. 10:45 do ok. 12:00

W tym czasie linie tramwajowe 1, 2, 6, 10, 14, 18, 22, 73, 78 oraz autobusowe 114, 124, 125, 128, 144, 152, 164, 169, 173, 178, 179, 184, 192, 194, 252, 304, 424, 469, 478, 484, 502, 503 będą kursować po zmienionych trasach. W związku z półmaratonem, na czas zamknięć w ruchu, wprowadzonych zostanie wiele zmian w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Z listą utrudnień w ruchu można zapoznać się na stronie organizatora biegu oraz na stronach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. Na wskazanej stronie organizatora 5. edycji PZU Cracovia Półmaraton Królewski znajduje się także propozycja objazdów, informacje o utrudnianiach na mostach w obrębie miasta, zmiany na liniach tramwajowych i autobusowych.

Cracovia Półmaraton Królewski 2018

5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski wchodzi w skład projektu Korony Polskich Półmaratonów. Wraz z 17. PZU Cracovia Maraton i 12. PZU Biegiem Trzech Kopców tworzy również Królewską Triadę Biegową 2018. Zawodnicy, którzy wystartowali już w maratonie i biegu Trzech Kopców, a także dotrą do mety półmaratonu otrzymają specjalnie przygotowany ekspozytor na medale. Jak podaje organizator, 913 osób nadal ma na to szanse.

Wszelkie najświeższe informacje o tym, co dzieje się w Krakowie w czasie półmaratonu można śledzić tutaj.

Źródło: na podstawie, fot. Filip Radwański Archiwum ZIS w Krakowie

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. piotr pisze:

    Rozwalić ruch w mieście na pół dnia. Brawo. Może pora zorganizować wyścigi samochodowe chodnikami, tak dla równowagi.

  2. Marta Kozielec pisze:

    Jestem mieszkańcem ulicy w obrębie Plant, która stała się trasą półmaratonu krakowskiego 2018 .W dniu 12 października 2018 zaparkowałam w pobliżu domu.
    W sobotę zajęta zaległymi sprawami domowymi nie wychodziłam z domu. Nazajutrz zobaczyłam ulicę przygotowaną dla biegaczy i brak mojego auta. Po otrząśnięciu się z pierwszego stresu dowiedziałam się, że aby odzyskać samochód, muszę zapłacić 526 zł kosztów odholowania w siedzibie Straży Miejskiej na Woli Duchackiej. Następnie musiałam się udać na drugi koniec miasta do Bronowic, aby odebrać auto z parkingu Straży Miejskiej przy ul. Lindego.
    Dla jednych taka impreza w środku miasta to radość i zabawa, dla takich jak ja – to łzy i rozpacz ( kwota 526 zł stanowi 1/3 mojej emerytury). Zwracałam się do Straży Miejskiej i ZiKITu z prośbą o zrefundowanie całej kwoty lub części, ale dostałam pismo z odmową. Teraz zwracam się do organizatorów półmaratonu z prośbą o zwrot poniesionych przeze mnie kosztów. Dla Waszej firmy promocja jest wymierna. Ja długo będę półmaraton wspominać z żalem. Proszę o pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. MK

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak szybko organizm wraca do formy po COVID-19?

COVID-19 uderzył we mnie i moją rodzinę niespodziewanie. Delikatne kłucie w gardle, lekki ból stawów i osłabienie były dla mnie sygnałem przeziębienia. Przeziębienia, z którym miałem styczność setki razy. Diagnoza, którą usłyszałem u lekarza, powaliła mnie na kolana. Usłyszałem, że mam dodatni wynik testu na COVID-19. Było to zaledwie kilka dni po tym, gdy na świat przyszedł mój syn. Jednak nie o rodzinie, lecz o sportowej stronie będzie poniższy materiał. O tym, jak szybko mój organizm wrócił do formy. Jak w domowych warunkach co tydzień sprawdzałem, czy moja forma rośnie. Jak motywowałem się do treningu. (więcej…)