Książki dla biegaczy
Książki dla biegaczy. 4 propozycje warte uwagi

polecane

Książki dla biegaczy. 4 propozycje warte uwagi

Kamil Nowak
3 listopada, 2018
Motywacja

Książki dla biegaczy potrafią rozgrzać do czerwoności wyobraźnię, zasilić do pełna motywacyjny bak oraz dostarczyć wielu cennych wskazówek. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka ciekawszych pozycji, po które warto sięgnąć. Wielką niespodzianką jest premiera kolejnej książki ultramaratończyka Scotta Jurka, zaś Polski rynek wydawniczy wzbogacił się o nową książkę Jerzego Skarżyńskiego. Jakie jeszcze nowości mogą zaciekawić biegaczy?

Uczą pokory, opowiadają o miłości do sportu, zarażają optymizmem, jednocześnie motywują do ustalania i przekraczania własnych granic – takie są książki dla biegaczy. Opowiadają o niesamowitych ludziach, którzy oddają się realizacji pasji. W tle najczęściej rozgrywa się wewnętrzna walka ciała i umysłu, które to obierają przeciwstawne kierunki. Niby o bieganiu, a tak naprawdę o życiu. Poniżej znajdują się 4 książki dla biegaczy warte uwagi. Oto one:

Północ Scott Jurek, książki dla biegaczy

Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów – autorstwa Scotta Jurka (Wydawnictwo Galaktyka). Nowa książka amerykańskiego ultramaratończyka jest dziennikiem biegowej wyprawy, której celem jest ustanowienie rekordu prędkości na dystansie 3523 kilometrów poprowadzonych przez Szlak Appalachów (Stany Zjednoczone). Opowieść, od początku do samego końca trzyma w napięciu, bowiem osiągnięcie celu stoi pod wielkim znakiem zapytania. A im dalej w las, nazywanym przez Jurka Zielonym Tunelem, tym robi się coraz trudniej. Naszpikowana wieloma zwrotami akcji, opisująca niezwykłą walkę z własnymi słabościami fizycznymi i psychicznymi, skłaniająca do przemyśleń, jak i wewnętrznych refleksji. Książkę czyta się z wielką przyjemnością, bowiem pokazuje nie tylko punkt widzenia Scotta, który walczy z upływającym czasem i kilometrami na trasie, ale również jego żony. Jenny Jurek wielokrotnie wspierała męża podczas wyprawy. Choć nie brakowało w ich relacjach trudnych momentów, wzajemna miłość staje się z każdym krokiem silniejsza. Biblioteczkę książek dla biegaczy obowiązkowo należy wzbogacić o tę pozycję!

Babskie góry Natalia Tomasiak, książki dla biegaczy

„Babskie” góry. Kobiecy sposób na trekking, bieganie, skitury oraz rower – autorstwa Natalii Tomasiak (Wydawnictwo Bezdroża). Autorka udowadnia, że kobieta w górach może być szczęśliwa, spełniona i bezpieczna. Jednak nie tylko kobiety skorzystają z tej pozycji, ale wszyscy, którzy na poważnie myślą o wędrówkach po górach. Książka stanowi kompendium wiedzy dla podróżnika. Początkujący otrzymają porządną dawkę informacji o tym, jak skompletować odzież, dobrać akcesoria, buty i zapasowy ekwipunek przed wędrówką. Nie zabraknie także zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo i to, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. Pamiętać należy, że góry są piękne, ale bywają też nieprzewidywalne. Zmienna pogoda, silnie wiejący wiatr, stromizna, utrudniona łączność ze światem i potrzeba polegania na zabranym ekwipunku sprawiają, że góry są niebezpiecznym środowiskiem. Bardzo wartościowa lektura!

Rozmyślnik Jerzy Skarżyński, książki dla biegaczy

W biegu, czyli rozmyślnik maratończyka – autorstwa Jerzego Skarżyńskiego. Książka jest szczegółowym opisem sportowego rozwoju żądnego sukcesów nastolatka i studenta, który dzięki wrodzonej pasji do biegania, popartej determinacją, żelazną konsekwencją i… wielu przypadkowym, acz szczęśliwym zbiegom okoliczności, osiąga status „etatowego” reprezentanta Polski w maratonie. Nierealne, na pozór, marzenie z dzieciństwa o wywalczeniu medalu mistrzostw Polski, po wielu latach sportowej wspinaczki staje się faktem. Książka „dzieje” się na przestrzeni dwóch dekad – 7. i 8. ubiegłego wieku, odsłaniając kulisy funkcjonowania biegowego wyczynu w tamtym okresie.

Ultra. Dobiegniesz dalej, książki dla biegaczy

Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz – autorstwa Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego (Wydawnictwo Agora) – pary wegańskich ultramaratończyków, z biegami od 50 do 180 km na koncie. Autorzy projektu Run Vegan i twórcy Biegu Wegańskiego dzielą się swoją pasją do biegów ultra. Książka jest podzielona na 12 rozdziałów – miesięcy, z których każdy opisuje odrębny aspekt przygotowań i praktyki biegowej. Ta książka to przewodnik dla debiutantów, ale też podróż w świat ultra dla biegaczy – wyjadaczy! Ważnym jej elementem jest część poświęcona zdrowiu i odżywianiu. Viola i Robert chcą przekonać czytelników do tego, aby ich pierwszy start w biegu ultra był początkiem pięknej, wieloletniej i bezkontuzyjnej przygody z bieganiem.

Jakie książki dla biegaczy czytaliście w ostatnim czasie? Kolejne pozycje warte uwagi śmiało dodawajcie poniżej w komentarzach.

Autor: oprac. Kamil Nowak, kontakt: run@bieganieuskrzydla.pl; fot. mat. prasowe wydawnictw

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Garmin Fenix 6 Pro Solar. Czy wszystko mi odpowiada? TEST

Garmin Fenix 6 Pro Solar to jeden z premierowych zegarków zaprezentowanych w połowie 2020 roku. Ucieszyłem się na wiadomość o tym, że będę mógł przetestować ten model z pierwszej partii urządzeń wysłanej do Polski, i praktycznie z miejsca przystąpiłem do pracy. Fenix 6 Pro jest niebywale zaawansowanym zegarkiem, który w pewien sposób poszerza horyzonty - nie tylko sportowe, ale także życia codziennego. Niestety, aby stać się jego właścicielem trzeba wydać dużą kwotę. Czy warto wygospodarować na niego prawie 4000 złotych? Czy funkcje sportowe spodobały mi się podczas biegania? (więcej…)