5 najwybitniejszych biegaczy świata
5 najwybitniejszych biegaczy świata

polecane

5 najwybitniejszych biegaczy świata

Redakcja
30 czerwca, 2021
Aktualności

Bieganie to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpowszechnionych dyscyplin sportu masowego. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu, odzieży ani dedykowanych obiektów sportowych, nie stawia żadnych ograniczeń odnośnie wieku, wzrostu czy wagi – wystarczy założyć wygodne buty i wyjść za próg domu, by rozpocząć trening biegowy. I właśnie fakt, że każdy z nas może zostać biegaczem, przysparza tej dyscyplinie sportu tak wielu fanów na całym świecie.

5 najwybitniejszych biegaczy świata

Popularność biegania przekłada się również na popularność zawodowych sportowców uprawiających bieganie. Na kartach historii światowego sportu zapisało się wielu wybitnych biegaczy na różnych dystansach. Oto sylwetki pięciu z nich, którzy są prawdziwymi ikonami tej dyscypliny.

1. Usain Bolt

To bez wątpienia najwybitniejszy sprinter wszechczasów, który zdobył osiem złotych medali olimpijskich, kolejno na igrzyskach w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro, a także wywalczył jedenaście tytułów mistrzostw świata. Mimo tego, że kilka lat temu zakończył karierę, nadal niepobite pozostają jego rekordy świata w biegach na 100 i 200 metrów. W 2012 r. wygrał prestiżowy cykl mityngów Diamentowej Ligi w biegu na 100 metrów. Pięciokrotnie został wybrany przez IAAF lekkoatletą roku. Był twarzą jednej z zagranicznych firm bukmacherskich, która wystawiała na biegi z jego udziałem najwyższe kursy.

2. Haile Gebrselassie

Ten wybitny etiopski lekkoatleta specjalizował się w biegach na długich dystansach. Zdobył dwa złote medale olimpijskie oraz osiem tytułów mistrza świata – zarówno na stadionie, jak i w hali. Do 2004 r. posiadał dwa rekordy świata – w biegu na dystansie 5000 metrów oraz 10 000 metrów. Jako pierwszy człowiek w 2006 r. przebiegł półmaraton w czasie krótszym niż 59 minut (58:55). 28 września 2008 r. w berlińskim maratonie ustanowił rekord świata na tym dystansie z czasem 2:03:59.

3. Michael Johnson

Zdobywca czterech złotych medali olimpijskich (dwa w Atlancie – na dystansach 200 i 400 metrów, w Barcelonie w sztafecie 4 x 400 metrów oraz w Sydney w biegu na 400 metrów) oraz ośmiu złotych medali mistrzostw świata. W 1992 r. w Barcelonie jako członek sztafety USA ustanowił rekord świata w biegu 4 x 400 metrów (2:55’74). W Atlancie wygrał bieg na 200 metrów, również z rekordem świata (19’32), który dopiero dwanaście lat później poprawił… Usain Bolt.

4. Eliud Kipchoge

Pochodzący z Kenii biegacz specjalizujący się w biegach długodystansowych oraz przełajowych. Zdobył trzy medale olimpijskie (w tym złoty w maratonie w Rio de Janeiro) oraz dwa medale mistrzostw świata. W 2006 r. razem z Zersenayem Tadese z Erytrei ustanowił w Madrycie najlepszy wynik w biegu ulicznym na 10 km (26:54). W 2018 r. podczas maratonu w Berlinie ustanowił rekord świata w tej konkurencji – 2:01:39, a rok później w Wiedniu ustanowił nieoficjalny rekord świata, jako pierwszy przebiegając maratonu w ciągu mniej niż dwóch godzin (1:59:40).

5. Emil Zátopek

Słynny czeski biegacz długodystansowy, czterokrotny złoty medalista olimpijski – jest jedynym zawodnikiem, który na jednych igrzyskach olimpijskich (w 1952 r. w Helsinkach) zdobył trzy złote medale: w biegu na 5000 metrów, 10000 metrów i maratonie. Ustanowił 18 rekordów świata w biegach na różnych dystansach, od 1948 do 1954 r. nie przegrał ani jednego biegu na 10 000 metrów. Biegał w charakterystycznym, brzydkim stylu. Magazyn Runner’s World uznał go za najlepszego biegacza wszech czasów.

Zakłady na bieganie u legalnych bukmacherów internetowych

Warto pamiętać, że wyniki różnych konkurencji biegowych – zarówno sprinterskich, jak i średnio- czy długodystansowych – można bez problemu typować u legalnych bukmacherów jak forBET, Fortuna czy w zakładach z bonusem bez ryzyka w Superbet. Operatorzy zakładów wzajemnych udostępniają przez Internet, przy okazji igrzysk olimpijskich, lekkoatletycznych mistrzostw świata i Europy, a nawet większych mityngów, szeroką gamę zakładów na różne dystanse, jak np.: typy na zwycięzcę danego biegu, to czy zawodnik ukończy wynik w pierwszej trójce albo który biegacz ze wskazanej pary okaże się szybszy (czyli zakłady H2H). Takie zakłady znajdziemy m.in. w ofercie licencjonowanych operatorów jak STS, Totolotek czy LVBET.

O ile w biegach długodystansowych dostępne bywają zakłady live (dające możliwość typowania wyniku w trakcie trwania biegu), o tyle w sprintach obstawiać można tylko zakłady prematch (dostępne do rozpoczęcia zawodów) w przeglądarce lub aplikacji mobilnej jak np.: w TOTALbet). Obstawiając wyniki konkurencji biegowych można oczywiście korzystać z różnego rodzaju bonusów, promocji czy pakietów powitalnych przygotowywanych dla graczy przez legalnych bukmacherów. Dzięki nim typowanie kuponów możliwe jest chociażby bez udziału własnych środków. Wszystkie wymienione firmy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów bukmacherskich. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny. Hazard związany jest z ryzykiem.

Tekst powstał przy udziale Legalsport.pl

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Rozgrzewanie i chłodzenie, czyli szybki sposób na walkę z bólem

Z bólami mięśni i stawów boryka się wiele osób uprawiających regularnie sport – w tym biegacze. Pomocą w szybkim powrocie do pełnej sprawności mogą stać się zabiegi rozgrzewające i schładzające zmęczone mięśnie. Dzięki wybranym maściom i żelom możemy zminimalizować dolegliwości bólowe, przyspieszyć regenerację oraz natychmiastowo ukoić zmęczoną partię ciała. Po jakie produkty należy sięgać? Jak wykonać taki zabieg? (więcej…)