12. PKO Poznań Półmaraton już za mniej niż 100 dni
12. PKO Poznań Półmaraton już za mniej niż 100 dni!

polecane

12. PKO Poznań Półmaraton już za mniej niż 100 dni!

Kamil Nowak
8 stycznia, 2019
Biegi

Kolejna już dwunasta edycja Poznań Półmaratonu odbędzie się za mniej niż 100 dni. Ten rok będzie niebywale interesujący, ponieważ oprócz 100-lecia PKO Banku Polskiego, Sponsora Tytularnego Imprezy obchodzimy również 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. O jubileuszowych planach, obchodach i aktywnościach w poznańskim półmaratonie można było się dowiedzieć na wczorajszej (7 stycznia) konferencji prasowej.

12. PKO Poznań Półmaraton konferencja

Początek roku oznacza, że do najbliższych wiosennych startów m.in w 12. PKO Poznań Półmaratonie pozostało już mniej niż 100 dni. Przez ten czas należy się mocno skoncentrować na przygotowaniach i realizacji planu treningowego, by 14 kwietnia w pełni formy pokonać dystans 21,097 km. W tym roku odbędą się jubileuszowe rocznice – 100-lecia PKO Banku Polskiego, Sponsora Tytularnego Imprezy obchodzimy oraz 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. Dziś słów kilka o tej drugiej rocznicy. – W tym roku nastąpiło połączenie sił, czyli wspólne świętowanie setnej rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego. W ramach naszego półmaratonu nastąpi specjalna klasyfikacja uczestników […] – komentował Łukasz Miadziołko, dyrektor 12. PKO Poznań Półmaraton.

Tadeusz Wallas konferencja prasowa 12.PKO Poznań Półmaraton

W ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego odbywają się wydarzenia naukowe, kulturalne, rozrywkowe i sportowe. Dziś zapraszamy właśnie na wydarzenie sportowe – mam nadzieję, że udział w nim weźmie kilkanaście tysięcy osób – mówił prof. dr hab. Tadeusz Wallas, Prorektor ds. kadry i finansów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. dr hab. Jan Celichowski, Prorektor ds. nauki Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, przedstawił kwestię związaną ze specjalną klasyfikacją, nagrodami i Galą Sportu: – Uczestnicy biegu będą mogli wystartować w ramach kilku kategorii męskich i żeńskich: student i doktorant, pracownik, absolwent lub przyjaciel UP. Dla trzech zwycięzców w każdej kategorii przewidziane są nagrody finansowe rektorów czterech uczelni: 3 tys. zł za I miejsce, 2 tys. zł za II miejsce i 1 tys. zł za III miejsce. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas Gali Sportu, którą planujemy na 8 maja 2019 r. – dzień po głównych uroczystościach.

Łukasz Miadziołko dyrektor PKO Poznań Półmaraton

Oficjalnie ogłoszono także, że w ślad za flagową imprezą POSiR (PKO Poznań Maratonem), w tym roku Organizatorzy aplikować będą o odznaczenie IAAF, certyfikat Bronze Label, którego przyznanie jest potwierdzeniem wysokiej jakości i organizacji. Do 12. PKO Poznań Półmaratonu można się już zapisywać. Obecnie na liście startowej jest już blisko 3 000 zawodników.Są dwie możliwości zapisu na półmaraton. Pierwsza, która jest zarazem najbardziej popularna, to wejście na oficjalną stronę zawodów, czyli www.halfmarathon.Poznan.pl i wypełnienie formularza rejestracyjnego. Aktualna opłata startowa wynosi 90 złotych, później kwota ta będzie sukcesywnie wzrastać. Zapisywać się będzie można także w dniu 13 kwietnia, ale to już tylko na terenie Międzynarodowy Targów Poznańskich, w Biurze Zawodów. Druga forma zapisów, to odwiedzenie siedziby Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji przy ulicy Spychalskiego 34, gdzie będzie możliwe tradycyjne wypełnienie formularza rejestracyjnego i opłacenie gotówką udziału w 12. PKO Poznań Półmaratonie – komentował Łukasz Miadziołko, dyrektor półmaratonu.

12. PKO Poznań Półmaraton tradycyjnie wystartuje z ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich.Trasa jest identyczna względem poprzedniego roku. Zdaniem zawodników biorących udział w ubiegłorocznej edycji poznańskiego półmaratonu, trasa jest „dobra” stąd nie ma potrzeby jej zmian czy wprowadzenie jakiejś rewolucji. Nawiązując do 100 rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego, trasa przebiega przy dwóch uczelniach, czyli Akademii Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz, tak więc stanowi to ciekawe połączenie obchodów – wyjaśniał Łukasz Miadziołko. – Nagrody finansowe przewidziane dla najlepszych w 12. PKO Poznań Półmaratonie to: dla najszybszego zawodnika i zawodniczki kwota po 10000 złotych. Ponadto za ustanowienie rekordu trasy wypłacamy dodatkowy bonus w wysokości kolejnych 10000 złotych.

trasa PKO Poznań Półmaraton 2019

(większy format trasy do pobrania tutaj)

Po starcie zawodników trasa poprowadzi wszystkich w stronę Grunwaldu aż do „zawrotki” na wysokości ul. Cmentarnej, gdzie będzie czekał na biegaczy pierwszy punkt odżywczy. Już tutaj zawodnicy będą mieli okazję do nabrania równego stałego tempa bez zakrętów i podbiegów. Następnie trasa pomknie przez tereny Górczyna oraz Grunwaldu dobiegając do Hetmańskiej, gdzie uczestnicy doczekają się zbiegu przy wiadukcie zamiast podbiegu, który swego czasu wielu zawodnikom dawał w kość. Dalsza część trasy to dobrze znane odcinki na Dolnej Wildzie, Drodze Dębińskiej, Garbarach, ul. Solnej oraz obfitująca dwoma podbiegami na ul. Niepodległości oraz tuż przed rondem Kaponiera. Ostatni odcinek prowadzi przez ul. Roosevelta, ul. Bukowską mijając po prawej stronie Hotel Sheraton aż do Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie linia mety usytuowana będzie na Placu Marka.

Start 12. PKO Poznań Półmaratonu zaplanowano na 14 kwietnia na godz. 10.00.

Opracował: Kamil Nowak (inf.pras + własne); fot. archiwum portalu Bieganie Uskrzydla

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Batony proteinowe Olimp Matrix Pro – recenzja

Batony proteinowe Olimp, to z założenia zamienniki posiłku po treningu, które dostarczą do naszego organizmu dużą dawkę białka, trochę węglowodanów i niewiele tłuszczów. Czy tak faktycznie jest? Testujemy dwa batony proteinowe Olimp.  (więcej…)