Badania lekarskie dla biegaczy. Co i kiedy badać?

polecane

Badania lekarskie dla biegaczy. Co i kiedy badać?

Kamil Nowak
19 kwietnia, 2016
Poradniki Zdrowie

Moda na bieganie sprawia, że praktycznie każdy trenuje, ale czy każdy może biegać? Badania lekarskie dla biegaczy mogą nam w tym pomóc i określić, w jakiej aktualnie jesteśmy formie. Specjalista, do którego pójdziemy powinien wyjaśnić, co możemy zrobić, aby w tym sporcie zostać na dłużej i nie łapać co chwilę kontuzji. O to, jakie badania dobrze jest zrobić pytaliśmy dr n. med. Andrzeja Folga, który na co dzień pracuje w PortaMedica. 

Badania lekarskie bieganie

Osoba, która nie uprawia żadnego sportu powinna cyklicznie wykonywać chociażby podstawowe badania, które wskażą, w jakiej aktualnie jest formie, czy jest zdrowa, a może coś negatywnego zaczyna się z nią dziać. Człowiek, który uprawia jakiś sport mniej lub bardziej wyczynowo, obowiązkowo powinien poddawać się takim badaniom, ponieważ zwłaszcza jego organizm jest wystawiany na mocne przeciążenia, próby wytrzymałości, a spora część dolegliwości ujawnia się dopiero po jakimś czasie, więc nieświadomie brniemy w stronę np. zwyrodnienia, kontuzji, a nawet kalectwa. To są oczywiście najcięższe przypadki, jakie mogą nas dotknąć, ale lepiej jest dmuchać na zimne i regularnie się badać oraz zapobiegać, niż leczyć. O badania związane z bieganiem pytaliśmy dr n. med. Andrzeja Folga, który jest specjalistą medycyny sportowej, kardiologiem i internistą z Centrum Medycznego PortaMedica.

Czy warto wykonać badania lekarskie już na początku swojej przygody z bieganiem?

Bieganie badania

Dr n. med. Andrzej Folga odpowiada: – Wszyscy kierowcy dobrze wiedzą, że samochody należy serwisować. To samo dotyczy ludzi. W medycynie opracowane są programy profilaktyczne, których celem jest wykrycie choroby w początkowym stadium, aby móc ją skutecznie leczyć lub w niektórych przypadkach zupełnie wyleczyć. Ta sama sytuacja dotyczy medycyny sportowej. Celem regularnych badań jest wykrycie wrodzonych czy genetycznych chorób, które swoje pierwsze objawy mogą dać dopiero w życiu dorosłym lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Również wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa), które podczas wysiłku zwiększają ryzyko zawału serca, groźnych zaburzeń rytmu. Zatem celem badań medycznych jest z jednej strony wykrycie chorób, z których istnienia sportowiec nie zdaje sobie sprawy, z drugiej strony ocena wpływu wysiłku fizycznego na organizm. Wszystkie te badania mają na celu zapobieżenie nagłemu zgonowi w trakcie uprawiania sportu. Badania należy wykonać przed podjęciem aktywności fizycznej i zawsze, kiedy pojawią się niepokojące nas objawy oraz w celu monitorowania wpływu wysiłku na organizm.

Do kogo warto pójść w pierwszej kolejności? Kardiolog, ortopeda etc.?

Dr n. med. Andrzej Folga odpowiada: – Najlepszym rozwiązaniem jest pójście do specjalisty medycyny sportowej. Jeżeli dostęp do niego jest utrudniony, najlepszym wyjściem jest konsultacja u internisty lub kardiologa, najlepiej u lekarza, który sam jest aktywny sportowo. Konsultacja u ortopedy czy fizjoterapeuty jest zwykle wskazana, kiedy podczas biegania pojawiają się bóle ze strony układu kostno-stawowego (np. bóle kolan, kręgosłupa). Związane są one zwykle z wadami postawy, niewłaściwym doborem obuwia, przeciążeniami stawów, czy niewłaściwą techniką biegu.

Czego możemy się spodziewać po pierwszej wizycie: na jakie badania powinniśmy dostać skierowanie?

Dr n. med. Andrzej Folga odpowiada: – W zależności od intensywności treningów/ startów konsultacja u lekarza powinna być wykonywana 1-2 razy w roku. Zwykle u osób dorosłych wystarcza 1 wizyta w roku, najlepiej w okresie po roztrenowaniu, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Jeżeli rozpoczynamy przygodę ze sportem, taka wizyta powinna być przeprowadzona na początku biegania. Podstawowymi badaniami są: zapis spoczynkowego EKG oraz badania biochemiczne (badanie ogólne moczu, morfologia z rozmazem, glukoza, kreatynina, lipidogram, CRP). Z wynikami powinien skonsultować nas lekarz, który przeprowadzi wywiad i badanie lekarskie. Badania te można wykonać w każdej przychodni lekarza pierwszego kontaktu. O innych badaniach kardiologicznych, jak echokardiogram, Holter EKG, Holter ciśnieniowy czy test wysiłkowy EKG decyduje lekarz. Nie ma sensu wykonywać ich „na wyrost”.

Co może być powodem szczególnej ostrożności w trakcie biegania: problemy z ciśnieniem, nadwaga?

Dr n. med. Andrzej Folga odpowiada: – W przypadku występowania schorzeń przewlekłych zawsze należy zachować ostrożność. Tacy sportowcy wymagają częstszych wizyt u lekarza. Z jednej strony wymagają dodatkowej oceny, czy intensywność wysiłku fizycznego nie pogarsza przebiegu choroby, z drugiej, czy nie należy zmodyfikować leczenia. W niektórych chorobach regularna aktywność fizyczna pozwala na zmniejszenie dawki leków, a nawet ich odstawienie. Czasami zachodzi konieczność zmiany leków, gdyż mogą ograniczać tolerancję wysiłku, bądź być przyczyną zaburzeń rytmu podczas wysiłku. Aktywność fizyczną zawsze należy dostosować do możliwości organizmu. Jeżeli nie czujemy się na siłach, lepiej jest odpuścić trening czy start, gdyż może to wpłynąć na całe nasze życie zdrowotne. Powinniśmy nauczyć się słuchać własnego organizmu. Jest to trudne i wymaga czasu, ale przychodzi z doświadczeniem.

Podsumowanie

Badania lekarskie bieganie

Maszynę należy serwisować, a ciało ludzkie badać. Taką konkluzję można śmiało wysunąć, jeśli mówimy o kwestiach bezpieczeństwa wśród biegaczy. Co jakiś czas, przy okazji tragicznych zdarzeń w trakcie maratonów czy innych biegów, środowisko biegaczy obiegają informacje o tym, aby się regularnie badać. Później temat znika, aby ponownie wrócić przy okazji następnego wypadku. – Nawet jeżeli nie mamy objawów choroby nie oznacza to, że nie jesteśmy chorzy. Objawy mogą wystąpić nagle, bez wcześniejszej zapowiedzi. Niestety w skrajnych przypadkach aktywność fizyczna może zakończyć się nieszczęśliwie – mówi ekspert i dodaje: – ocena bezpieczeństwa uprawiania sportu w większości przypadków nie wymaga skomplikowanych, drogich badań. Istnieje tylko kilka chorób, które nie pozwalają na uprawianie sportu – ich występowanie wraz z intensywnym wysiłkiem fizycznym stanowi zagrożenie dla życia. W zdecydowanej większości chorób odpowiednie leczenie i dostosowanie aktywności fizycznej do możliwości organizmu, pozwala na bezpieczne uprawianie sportu, również na poziomie olimpijskim.

Konsultacji w temacie badań dla biegaczy udzielił dr n. med. Andrzej Folga, który jest specjalistą medycyny sportowej, kardiologiem i internistą z Centrum Medycznego PortaMedica.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Iwona pisze:

    Dziękuję za wyjaśnienie tego tematu.

  2. Renata Mazur pisze:

    Ja się badam srednio 1 na dwa lata. Moim zdaniem ok. Wizyta lekarska zawsze jest mozliwoscia do konsultacji w przypadku gdy cos sie dzieje.

  3. Sonia 20 pisze:

    Spoczynkowe EKG prawdę ci powie 😉

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Coś w tym jest 😉

  4. Robert RW pisze:

    kolejny dobry tekst ktory u was czytam!

  5. RomAN1 pisze:

    Tyle się mówi o śmiertelnych startach zawodników (amatorów), że każdy powinien zdawać sobie sprawę z robi! Maraton to nie przelewki! Półmaraton również nie! BADAĆ SIĘ!

  6. kornel478 pisze:

    A korzystał ktoś z takich badań z dojazdem do domu? Ja mieszkam w Warszawie, więc wiem, ze tutaj działa taka usługa od Medtodoor. Chyba się skuszę, tym bardziej, że ceny też są atrakcyjne. Ktoś, coś? 🙂

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Polar Vantage M2 – zaskakująco dobry czy średni zegarek? [RECENZJA]

Polar Vantage M2 to kolejny zegarek sportowy fińskiego producenta, który pojawił się w dość krótkim czasie (jak na markę Polar) na rynku. Sprzętowe premiery tego producenta były rzadkością. Czy można już dziś powiedzieć, że nastała świetlana era serii Vantage? Czy do świetnie działającego i oferującego wiele przydatnych funkcji Polar Vantage V2 dołączył z dumą model Vantage M2? Będzie też okazja do zakupu urządzenia ze sporym rabatem!  (więcej…)