Polar Vantage V3 – dokładność pomiaru tętna z nadgarstka TEST

3 stycznia, 2024

Czy flagowy zegarek Polar Vantage V3 oferuje dostęp do dokładnych danych pomiaru tętna z nadgarstka? Jak zawsze w czasie moich testów korzystałem z kilku produktów – łącznie z 4. Kilka urządzeń rejestrujących tętno w czasie tego samego treningu daje możliwość kompleksowego sprawdzenia dokładności pomiarów każdego z recenzowanych produktów. Na lewym nadgarstku miałem Polar Vantage V3 i Polar Pacer Pro, który miał dostęp do danych o tętnie z pasa napiersiowego, na prawym – Polar Grit X Pro i Suunto 9 Peak Pro. Dane o tętnie z pasa na klatkę piersiową z zegarka Polar Pacer Pro są fundamentem, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy najnowszy multisportowy flagowiec od fińskiego producenta gwarantuje dostęp do dokładnych danych pomiaru tętna z nadgarstka.

W moich testach dokładności optycznego pomiaru tętna nie ma przypadku. Nie ma także miejsca na wątpliwości. Od lat wykorzystuję interaktywne wykresy, które są moim autorskim pomysłem. Zawierają one informacje o wartościach zarejestrowanego tętna podczas aktywności fizycznej. Poszczególne dane można przybliżać, wystarczy zaznaczyć obszar myszką. Jeśli kursor zbliżymy do danego miejsca na wykresie, zostanie wyświetlony dokładny wynik uzyskany podczas testów dla urządzenia lub kilku urządzeń.

Sprzęt:
Polar Vantage V3 – pomiar z nadgarstka (lewa ręka) / kolor niebieski na wykresie
Polar Pacer Pro – pomiar z pasa napiersiowego (Polar H10) / kolor zielony na wykresie
Suunto 9 Peak Pro – pomiar z nadgarstka (prawa ręka) / kolor fioletowy na wykresie
Polar Grit X Pro – pomiar z nadgarstka (prawa ręka) / kolor pomarańczowy na wykresie

Czas na pierwszy test. Zegarek Suunto 9 Peak Pro testowałem już jakiś czas temu. Muszę od razu wspomnieć, że producent znacząco podciągnął dokładność pomiaru tętna z nadgarstka. Wcześniej zdarzały się większe lub mniejsze odstępstwa względem danych z pasa napiersiowego, ale teraz na wykresie widać, że od początku do końca zegarek daje radę. Świetna wiadomość i cieszę się bardzo, bo Suunto 9 Peak Pro uważałem za udany model. Pozostawała kwestia podciągnięcia jakości pomiaru tętna z nadgarstka. Polar Vantage V3 tylko na początku w okolicach 2 min rejestracji danych załapał słabszy moment i odjechał z pomiarem. Jednak poza tym incydentem reszta wykresy z zarejestrowanymi danymi wygląda obiecująco. W kontekście dokładności pomiaru tętna z nadgarstka.

Drugi testowy trening złapał zegarek Polar Grit X Pro na spowolnionym starcie, ale sesję zacząłem w chłodny dzień, więc jest to całkowicie zrozumiałe. W zasadzie już od 54 sekundy wszystkie zegarki rejestrowały tętno na zbliżonym poziomie. Nie widać, żeby Polar Vantage V3 złapał groszy moment lub błądził po omacku – dane dotyczące tętna z nadgarstka są bliskie wynikom z pasa napiersiowego. Aktualnie nie trafiłem na jakieś błędy. Identyczne wrażenia miałem w czasie rejestracji danych, gdy regularnie sprawdzałem dane prezentowane na wszystkich zegarkach. Wartości tętna były zbliżone.

Trzeci zarejestrowany trening z wykorzystaniem 4 zegarków przynosi ciekawe dane. W dwóch momentach na wykresie wartości tętna szybko spadły, żeby po krótkim czasie dynamicznie odbić. Wówczas zatrzymałem się na światłach, więc tętno szybko zmalało, a gdy ruszyłem szybko wzrosło. O ile podczas pierwszego zatrzymania trzy zegarki – Polar Vantage V3, Grit X Pro i Suunto 9 Peak Pro odskoczyły od danych o tętnie z pasa napiersiowego na ok. 20 uderzeń, to na drugich światłach – wszystkie dane są dość zbliżone, ale nie idealne. Widać jak na dłoni, że urządzenia mierzące tętno z nadgarstka potrzebowały kilkudziesięciu sekund, żeby nadążyć za danymi z klatki piersiowej. Stąd wykresy są przesunięte, ale o poprawnym przebiegu.

Czwarty wykres z danymi wnosi wiele informacji o pomiarze tętna z nadgarstka w zegarku Polar Vantage V3. Na wykresie widać 5 momentów, w których tętno drastycznie spada i później szybko wraca do intensywnego poziomu. W czasie treningu nagle przyspieszałem, żeby później chwilę odpocząć. Idealnie widać to na wykresie. W zasadzie wszystkie zegarki z włączonym optycznym pomiarem tętna z nadgarstka nadążają za danymi z pasa napiersiowego i trzymają się blisko tych wartości. Duży plus dla Suunto 9 Peak Pro, ale także dla testowanego Polar Vantage V3. Nie widać problemów z tętnem, momentów, w których sprzęt nie radzi sobie z uzyskaniem prawidłowych danych czy dziwnych oderwań od rzeczywistości. Wykresy danych z wszystkich zegarków są zbliżone. Można wypatrzeć tylko nieliczne i krótkie różnice, które nie wpływają na ogólną ocenę dokładności działania optycznego pomiaru tętna z nadgarstka. Uważam, że Polar Vantage V3 oferuje rzetelny dostęp do danych o tętnie z nadgarstka – zarówno podczas spokojnych i długich treningów, jak i szybkich i dynamicznych. Sprzęt radzi sobie z rzetelnym pomiarem tętna z nadgarstka nawet w chłodne dni. Nie wykryłem problemów w działania modułu do pomiaru tętna z nadgarstka. Podoba mi się oferowana dokładność tej funkcji w modelu Polar Vantage V3.

Polar Vantage V3 ekg