Wybieramy zaawansowany zegarek do biegania

polecane

Wybieramy zaawansowany zegarek do biegania

Kamil Nowak
6 lutego, 2017
Poradniki

Zegarek do biegania może stać się najlepszym przyjacielem biegacza i koordynować trening na każdym jego etapie, a nawet w trakcie dnia codziennego czy odpoczynku. Jest jednak kilka założeń, które powinien spełniać, aby właśnie za taki go uznać. Nie każdy zegarek do biegania będzie odpowiedni. Przedstawiamy 10 nietuzinkowych modeli.

Od momentu wprowadzenia zestawień sprzętowych do portalu otrzymaliśmy od Was wiele pozytywnych informacji, iż nasza praca rozwiała niejedną dywagację nt. wyboru szeroko pojętej elektroniki biegowej. Cieszymy się, że dzięki wnikliwym testom sprzętu dedykowanego osobom aktywnym możecie łatwiej zadecydować, który produkty wybrać.

Założenie na dzisiejszy artykuł jest bardzo proste. Przestajemy patrzeć na cenę urządzenia i wybieramy TOP 10 zegarków sportowych, które są niezwykle zaawansowanymi modelami. Oczywiście, jak każde urządzenie tak i zegarek do biegania może posiadać pewne wady czy ograniczenia programistyczne, ale podejmiemy się tego tematu. Zapoznamy się z ofertami obecnych na rynku marek i wybierzemy z nich tylko te produkty, które są najbardziej zaawansowane i godne polecania.

Na tym etapie warto przypomnieć dwa mocno tematycznie związane zestawienia, które przygotowaliśmy już jakiś czas temu. Pierwszy to materiał, w którym znajduje się lista zegarków z GPS do 500 zł, drugi tekst zakładał większy budżet i prezentuje zegarki z GPS do 1000 zł.

Wracając do głównego założenia artykułu, czyli przedstawienia TOP 10 zegarków do biegania, przy jednoczesnym nieliczeniu się z kosztami za taki sprzęt należy dodać, iż przede wszystkim porównamy zaawansowanie poszczególnych zegarków – ich właściwości fizyczne, działanie i funkcjonalność. Dzisiejsze zegarki sportowe naszpikowane są wieloma czujnikami oraz odbiornikami, które śledzą każdy ruch i poddają go wnikliwej analizie. Można powiedzieć, że najnowszym trendem w tego typu sprzęcie jest zintegrowany optyczny pomiar tętna z nadgarstka, więc na tę funkcję będziemy w sposób szczególny zwracać uwagę.

TOP 10: zaawansowany zegarek do biegania

Przedstawiamy listę modeli zegarków treningowych, które świetnie sprawdzą się podczas aktywności fizycznej rejestrując wiele parametrów, analizując zebrane informacje oraz dostarczając uzyskane wyniki w przystępnej dla użytkownika formie. Zobacz TOP 10 modeli:

fot. TomTom

TomTom Runner 3 Cardio + Music – trzecia generacja zegarków marki TomTom znalazła się na pierwszym miejscu w naszym zestawieniu. Najbardziej przemawiającymi zaletami tego zegarka są nadgarstkowy pomiar tętna, niezwykle dokładny GPS (z QuickGPSFix), możliwość ustawiania trybów wielodyscyplinowych, całodzienne śledzenie aktywności oraz automatyczne śledzenie snu. Do zegarka możemy wgrać 3 GB ulubionej muzyki i sterować jej odtwarzaniem za pomocą jednego przycisku (odtwarza formaty MP3 i AAC). Zegarek do biegania TomTom posiada wbudowane czujniki ruchu (akcelerometr + żyroskop) oraz kompas. W poprzednim roku recenzowaliśmy starszą wersję tego modelu, czyli Runner 2 Cardio + Music i pełny test znajduje się tutaj. Dlaczego jest to numer 1 w zestawieniu? Ze względu na bardzo sprawne działanie i funkcjonalność tego modelu. TomTom Runner 3 bije na głowę resztę konkurencji nie osiągając przy tym zawrotnej ceny, a oferując nietuzinkowy zestaw funkcjonalności. Trening z tym zegarkiem to istna przyjemność i pewność, że nas nie zawiedzie w trakcie aktywności. Aktualna cena to 1099 zł brutto.

fot. Garmin

Garmin fenix 3 HR – tego modelu nie mogło zabraknąć na początku zestawienia. Jeden z najbardziej popularnych zegarków, cieszący się dużym uznaniem wśród zaawansowanych biegaczy czy osób uprawiających triathlon. Do największych zalet tego zegarka niewątpliwie należy jego multisportowa natura, czyli wszechstronne wyposażenie w sporą liczbę czujników m.in. 3-osiowy kompas, wysokościomierz i barometr, czuły odbiornik GPS oraz optyczny pomiar tętna na nadgarstku. Dostęp do wielu funkcji biegowych, rowerowych, pływackich, śledzenie aktywności w ciągu dnia, powiadomienia z telefonu. A jeśli chodzi tylko o możliwości modelu Garmin fenix 3 HR dotyczące biegania, to zegarek może szacować pułap tlenowy, prowadzić symulator wyścigów, określać poziom odpoczynku, dynamikę biegu czy odnotowywać osobiste rekordy. Wszystko to sprawia, iż jest to jeden z najbardziej zaawansowanych zegarków na rynku. Jednak połączenie wysokiej jakości ze sporą dawką funkcji słono kosztuje. Garmin ten zegarek do biegania wycenia na około 1900 zł – 2900 zł – w zależności od dokładnej wersji urządzenia.

fot. Polar

Polar V800 – znamy ten zegarek od podszewki i w pełni zasługuje na bycie w najlepszej trójce! Polar V800 to zaawansowany zegarek dla ambitnych amatorów i i profesjonalnych sportowców. Niestety nie posiada wbudowanego pomiaru tętna z nadgarstka – należy korzystać z zewnętrznych czujników. Monitoruje obciążenie treningowe i pokazuje, w jaki sposób trening wpływa na organizm – wyznacza aktualny stan zmęczenia – niedotrenowanie lub przetrenowanie. Polar V800 (recenzja pod tym linkiem) jest kompatybilny z sensorami biegowymi i rowerowymi Polar Bluetooth Smart. Jest wodoodporny do głębokości 30 metrów i może mierzyć tętno podczas pływania w basenie, jak i na wodach otwartych (wymaga to dodatkowego nadajnika na klatkę piersiową). Polar V800 monitoruje kadencję podczas biegu – nie są potrzebne dodatkowe czujniki. Całodobowo śledzi aktywność fizyczną i przedstawia jej poziom w dogodnej formie. Posiada barometr i akcelerometr. O szybce wykonanej ze szkła Gorilla Glass krążą już legendy – podobno nie do zniszczenia (uśmiech). Cena za ten zegarek do biegania to około 1490 zł.

fot. Garmin

Garmin Forerunner 735XT – tuż za podium znalazł się zegarek triathlonowy marki Garmin. Biegaliśmy z tym modelem przez bardzo długi czas i testowaliśmy na wiele sposobów – wyniki tej pracy zostały umieszczone w obszernej recenzji. Zaskakująco lekki (44 g), małych gabarytów, praktycznie niewyczuwalny – można zażartować, iż jest niewidzialnym bardzo zaawansowanym sprzętem, który czuwa i śledzi każdy nasz ruch. Jego działanie i funkcjonalność jest na najwyższym możliwym poziomie. Sprawdza się (prawie) perfekcyjnie podczas każdej czynności fizycznej. Prawie, bo pomimo tego, że posiada wbudowaną technologię Elevate i mierzy tętno na nadgarstku, to uzyskiwane wyniki niekiedy mocno różnią się od tych z pomiaru tradycyjnego – paska umieszczonego na klatce piersiowej (całość omówiona szczegółowo w recenzji – dział Pomiar tętna). I jest drugie ale. Zegarek nie posiada wysokościomierza barycznego. Jednak pomimo tych dwóch wad wszyscy Ci, którzy będą mogli trenować z tym modelem docenią jego kunsztowność i pozostałą funkcjonalność. Jest świetnym kompanem podczas najcięższych treningów. Ten zegarek do biegania kosztuje około 1600 zł.

fot. Suunto

Suunto Spartan Ultra All Black Titanium (HR) – niesztampowy zegarek do biegania, który swoimi właściwościami fizycznymi może zaskoczyć niejednego fascynata elektroniki biegowej. Tytanowe (klasa 5), szkło szafirowe, wysokościomierz barometryczny, cyfrowy kompas z kompensacją odchyłu, wodoszczelność do 100 m, kolorowy dotykowy ekran – a to jeszcze nie wszystkie mocne strony Suunto. Zegarek posiada 80 fabrycznie skonfigurowanych trybów sportowych oraz parametry właściwe dla każdej z dyscyplin. Nawet przy tak sporej ilości czujników firmie Suunto udało się zachować niską wagę zegarka – 73 g. Za pomocą serwisu Suunto Movescount możemy odkrywać nowe biegowe trasy, a wykorzystując mapy popularności będziemy cieszyć się z nawigacji. Jedną z największych ciekawostek marki Suunto jest fakt, iż zegarki Spartan Ultra są wykonywane ręcznie w Finlandii. Cena nie należy do niskich, bo aby nabyć zegarek przyjdzie nam wydać aż 3400 zł (w tej kwocie otrzymamy dodatkowo pas do pomiaru tętna na klatce piersiowej).

fot. Suunto

Suunto Spartan Sport Black (HR) – zegarek do biegania Spartan Sport to zaawansowany multisportowy model z GPS, który został wyposażony w płaską kopertę, kolorowy ekran dotykowy, kompas i baterię o żywotności 16 godzin w trybie treningowym, zapewnia też wodoszczelność do głębokości 100 m. 80 fabrycznie skonfigurowanych trybów sportowych oraz parametry właściwe dla każdej z dyscyplin. Pomiary tętna ze wskazaniem kalorii, szczytowym efektem treningu i czasem regeneracji. Suunto posiada tryb triathlonu i wielosportowy. Waga zegarka to 70 g. Na wyposażeniu tego model są również wskazówki treningowe oraz narzędzia serwisu społecznościowego Suunto Movescount. Zegarki Spartan Sport podobnie jak powyższy model Titanium są wykonywane ręcznie w Finlandii. Cena to 2300 zł (w zestawie otrzymamy pas do mierzenia tętna na klatce piersiowej).

fot. Garmin

Garmin Forerunner 630 – smartwatch GPS z zaawansowanymi pomiarami parametrów biegu. Zegarek do biegania Garmin wyposażony został w kolorowy wyświetlacz dotykowy o wysokiej rozdzielczości. W połączeniu z dodatkowym czujnikiem tętna HRM-Run pozwala określić zaawansowaną dynamikę biegu, czyli dostarczać informacji o bilansie czasu kontaktu z podłożem, długości kroku oraz odchylenia do długości. Z serwisu Connect IQ można pobierać pola danych, tarcze zegarka, widżety oraz aplikacje.  Po określeniu progu mleczanowego za pomocą testu w urządzeniu Forerunner 630 można użyć tych danych do wyznaczenia stref w treningu z kontrolą tętna. Całkowite obciążenie treningowe, ilość snu, odżywianie i stres mają wpływ na osiągi przy ciężkim treningu. Aby podpowiedzieć, w jakie dni można więcej trenować, a w jakie odpocząć, ten zegarek do biegania będzie prezentować informacje o obciążeniu w oparciu o tętno. Niezwykle lekka konstrukcja, bo tylko 44 g. Cena 1480 zł.

fot. Suunto

Suunto Ambit3 Vertical Black – to więcej niż multisportowy zegarek GPS. Na jego wyposażeniu można znaleźć m.in. kompas cyfrowy, wysokościomierz barometryczny. Tym samym możemy z łatwością śledzić profil wysokości trasy np. podczas wspinaczki. Monitoruje łączne przewyższenie – od sumy rocznej, po zmiany w ciągu dnia. Dzięki  mobilnej aplikacji Suunto Movescount App możemy zaplanować swoje treningi. Zegarek do biegania Suunto Ambit3 wskaże również potrzebny czas regeneracji uwzględniając rodzaj aktywności, a więc bez obaw będziemy w stanie określać czy nasz organizm jest gotów na kolejne treningowe wyzwania. Cena za ten model to 1800 zł.

fot. Garmin 

Garmin Forerunner 230 – zestawienie 10 nietuzinkowych zegarków do biegania zamyka Forerunner 230. Nie bez powodu dostał się do naszej klasyfikacji, ponieważ posiada ciekawą funkcjonalność. A mianowicie, po sparowaniu z czujnikiem tętna dostarcza informacje dotyczące pułapu tlenowego. Wbudowany akcelerometr rejestruje dane dystansu i tempa podczas biegów na bieżni lub na torach wewnątrz pomieszczeń. Forerunner 230 korzysta z systemów satelitarnych GPS i GLONASS, dzięki czemu szybko i precyzyjnie ustala pozycję. Można nawet personalizować pola danych, ściągnąć nowe tarcze zegarka, widżety, aplikacje — wszystko za darmo w sklepie Connect IQ. Natomiast za sprawą serwisu Garmin Connect w wygodny sposób możemy monitorować aktywności, śledzić postępy oraz przesyłać i udostępniać bezprzewodowo odpowiednie informacje. Cena za ten model to 920 zł.

Podsumowanie

Czynnością niebagatelną jest wybór odpowiedniego sprzętu sportowego. Zaawansowany zegarek do biegania może stać się cennym kompendium wiedzy o nas samych, jakości prowadzonego treningu, stanu regeneracji. Przedstawione powyżej zegarki marek Garmin, Polar, Suunto i TomTom zostały wybrane przez zespół redakcyjny, jako modele wszechstronne, bogato wyposażone i niezwykle ciekawe pod wieloma względami. Jeśli korzystacie z powyższych zegarków lub chcecie polecić inny model – pozostawcie poniżej komentarz – dziękujemy!

Ceny, a także opis zegarków do biegania mogą odbiegać od rzeczywistych właściwości prezentowanych produktów. W przypadku chęci dokładniejszego zapoznania się z ofertą powyższych Producentów, zapraszamy do bezpośredniego odwiedzenia oficjalnych witryn internetowych.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Bob pisze:

  Z Tomtom 2 biegałem rok, zepsuł mi się pasek, rozmawiałem z kolegą, który też to samo miał, więc nie polecam tego modelu. Nie wiem jak z 3ką, może ją lepiej robią. Polar powinien być na pierwszym miejscu – v800. Reszta OK.

  1. Slavo pisze:

   Nie zgadzam się, Tom Tom 3 rewelacyjny zegarek w tej cenie. Niestety podczas 2 lat użytkowania pękły 3 oryginalne paski, ale firma bezpłatnie za każdym razem wymieniała na nowy, bez problemu

 2. Wksgymsport.pl pisze:

  Nie jestem mega biegaczem, raczej amatorem ciepłych bułek, mam suunto ambit 2r i jestem mega zadowolony ze wszystkich funkcji i serwisu movescount. Cena też fajna. Kupiłem roczna używkę… Polecam

 3. Adam pisze:

  Fajne byłoby zestawienie serwisów społecznościowych i ich porównanie. Movescount, Polar flow itp.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Adamie, bardzo fajny pomysł! Zapisałem w swoim kalendarzu, żeby takie zestawienie zrobić. 100% będzie.

 4. Alex pisze:

  Garmin fenix 3 hr mam, i jestem zadowolony. Szczerze polecam

  1. czach pisze:

   Tak z ciekawości: pomiar z nadgarstka i bieganie zimą. Jak to wygląda?

   1. mardosta pisze:

    Biegam z TOMTOM i nie ma żadnych problemów

 5. Przemek pisze:

  Mam:

  Polar v800
  [-] ciężko się przekłada pasek przez szlufkę, metalowa klamra potrafi wgryźć się w rękę (wersja z TomToma by się przydała), brak możliwości ustawienia parametrów na ekranie podczas biegania – ja nie umiem, gotowych kilka ekranów, ale mam inny pomysł na dane, brak automatycznego połączenia z Endomondo – exportuje do pliku, potem import do Endomondo (doś szybko); dziwna czcionka zegarka na wyświetlaczu 0 nei da się zmienić – TomTom ma to ładniejsze.

  [+] minusy to tylko niuanse; zegarek mega; długi, wielotygodniowy czas pracy, wogóle przestałem się przejmować ładowaniem baterii; precyzyjny i niemal natychmiastowy lokalizator GPS, odpalam, 100% zasięgi i biegnę; podświetlanie na guzik i wyłączanie też.

  TomTom Runner 3
  [+] wygląd, czcionka zegarka, parametry na wyświetlaczu podczas biegu, świetny pasek, zgrywanie na Endomondo danych

  [-] kiepsko z GPS, czasem stoje po 5-10 min i nie może złapać, Polar łapie natychmiast, podświetlanie na zasadzie zasłonięcia drugą ręką wyświetlacza; krótka działająca bateria, w sumie jeden bieg z słuchawkami z muzą i trzeba ładować.

  1. Slavo pisze:

   Moj tom tom 3 łapie GPS w kilkanaście sekund. A ile dla ciebie o jest jeden bieg po którym musisz ładować baterię, 30 minut czy 4:30 minut ? Biegam 3h z muzyką, GPSem, tętnem i zegarek mi wytrzymuje

 6. Timson3 pisze:

  Mi nie jest potrzebny taki super zaawansowany, a jednak nie chcę też przeznaczać całej wypłaty na zegarek, obecnie używam Xonix i jak do teraz daje sobie radę, nie miałem z nim innych problemów niż wymiana baterii 😉

 7. Dunczyk pisze:

  Witam,
  Posiadam TOMTOM RUNNER 3 CARDIO + MUSIC zegarek rewaluacyjny bardzo precyzyjnie mierzy tętno i pułap tlenowy ,podczas biegania można słuchać muzyki mankament z modelu lipiec 2017 pasek urywał się po pół roku .
  Jeśli to dopracują będzie idealnym rozwiązaniem dla biegaczy.

 8. Malgorzata pisze:

  Witam czy zegarek tom tom runner 3 można połaczyć z endomondo. Czy powiadomienie sms i odbieranie też posiada taką funkcję

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Tak, można bezpośrednio przesyłać treningi (połączyć) Endomondo z aplikacją TomTom MySports. Tutaj krótka instrukcja jak tego dokonać:
   https://support.endomondo.com/hc/en-us/articles/213705937-TomTom-Import-

 9. Adam pisze:

  Też pękł mi pasek w TomTom ale firma wymienia to bezpłatnie

 10. Maki pisze:

  Pomóżcie proszę, Polar M600 czy Garmin 735xt ???

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Ale do czego potrzebujesz tych urządzeń? Dużo i często biegasz? Jakiś jeszcze sport wykonujesz? Napisz więcej o swoich tygodniowych przyzwyczajeniach treningowych.

 11. Rafał pisze:

  Proszę o rady. SUUNTO 9 baro czy garmin fenix 5. Na ten moment biegam z endomondo i trochę ciężko mi się z nim rozstać 🙂 . Oprócz biegania w górach zdarzają mi się kilkudniowe wyprawy dla tego też zależy mi na mocnej baterii przy uzyciu GPS.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Odpowiadam dość późno, ale test Suunto 9 Baro będzie na naszych łamach w niedalekiej przyszłości 😉 Warto śledzić portal.

 12. adriana pisze:

  Czy Polar m430 nie dorównuje żadnemu z powyższych? Z innych wpisów odniosłam wrażenie, ze jest na podobnym poziomie co tomtom runner 3.

  1. Kamil Nowak pisze:

   Polar M430 jest świetnym zegarkiem, ale nie został ujęty w tym zestawieniu z prostego powodu. Na początku 2017 roku nie było go jeszcze na rynku 🙂 W tym momencie Polar M430 byłby bardzo wysoko w tym zestawieniu. Pełna opinia o tym modelu jest tutaj: https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m430-zegarek-gps-pomiarem-tetna-recenzja/
   oraz tutaj: https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m430-po-dwoch-latach-opinie/
   Jeśli masz jakieś pytania, zadawaj je śmiało! 🙂

   1. adriana pisze:

    Dziękuję za ekspresową odpowiedź! Szukam uniwersalnego zegarka, głównie biegowego, ale też na rower i do wędrówek górskich i leśnych. Fajnie by było jakbym go mogła zabierać na basen (ale zależy mi tylko na zliczaniu długości basenu). Tomtom 3 runner mają mąż i syn dlatego chciałam jakiejś odmiany 😉 Czy w związku z powyższym powinnam rozważyć coś poza m430 jeszcze?

    1. Kamil Nowak pisze:

     „do wędrówek górskich i leśnych” – czy dane o wysokości są Tobie potrzebne? czyli, ile metrów weszłaś w górę a ile zeszłaś. Czy tylko dobry GPS i pomiar tętna i ogólna funkcjonalność?

     1. adriana pisze:

      Dane o wysokości byłyby fajne, ale najbardziej zależy mi na porządnym (i szybkim) GPSie, który nie będzie przekłamywał odległości.

      1. adriana pisze:

       I jeszcze mi jedno pytanie przyszło do głowy – czy są sensowne zegarki dedykowane kobietom? Mam szczupłą rękę, mały obwód w nadgarstku i te wszystkie zegarki wyglądają dość komicznie na mojej ręce…

     2. adriana pisze:

      Czy mogę liczyć na jakąś radę w temacie? 🙂

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

ASICS GLIDERIDE – kosmos czy fanaberia? TEST butów

Oszczędza energię, jest lżejszy, mniej wygięty, ale w dalszym ciągu bliżej jemu do czegoś kosmicznego, niepowtarzalnego, niż do typowego przedstawiciela z jego grupy. O kim, a może o czym mowa? Oczywiście, że o najnowszych butach do biegania ASICS GLIDERIDE. (więcej…)