Zapisy na 62. Bieg Westerplatte. Ciągle nowy, a wciąż ten sam

polecane

Zapisy na 62. Bieg Westerplatte. Ciągle nowy, a wciąż ten sam

Kasia Kudzia
9 czerwca, 2024
Aktualności

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. Do historii i tradycji zawodów można, a nawet trzeba się odwoływać, ale bez wsłuchiwania się w głosy samych biegaczy i pójścia z duchem czasu, Bieg Westerplatte nie cieszyłby się taką popularnością i prestiżem przez ponad sześć dekad. Dlatego 15 września 2024 roku uczestnicy wyruszą w trasę już po raz sześćdziesiąty drugi. To bieg, który z jednej strony się nie zmienia, a z drugiej – co roku jest inny.

W mierzącą 10 kilometrów trasę z Westerplatte do Europejskiego Centrum Solidarności uczestnicy wyruszą 15 września o godzinie 10:10. Po drodze miną okolice portu, miejską marinę, Filharmonię na Ołowiance, kładkę nad Motławą, przebiegną tuż obok Muzeum II Wojny Światowej, Stoczni Cesarskiej. Ciekawa trasa ma w zdecydowanej większości płaski profil, co może sprzyjać ustanawianiu własnych rekordów. Na mecie na zawodniczki i zawodników czekać będzie pamiątkowy medal. Biegaczki i biegacze będą mogli skorzystać z dwóch punktów nawadniania – w okolicy 5. kilometra oraz na finiszu.

62. Bieg Westerplatte:

Niedziela, 15 września 2024, godzina 10:10

Zapisy – https://elektronicznezapisy.pl/event/10013/strona.html

Opłata wpisowa: 79 PLN

Jak to się zaczęło? Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 1963 roku, kiedy to wystartowała pod szyldem Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża ’39. Początkowo rywalizowano w sztafetach, następnie formułę zmagań zmieniono na bieg indywidualny. Impreza ewoluowała, podobnie jak zmieniała się Polska, Europa i świat. Gdańsk i jego mieszkańcy często brali czynny udział we wszelkiego rodzaju przemianach, także ustrojowych, a w latach osiemdziesiątych stali w samym ich centrum. Bieg Westerplatte odbywał się nieprzerwanie, bez względu na sytuację polityczną i nastroje społeczne w Polsce. I zawsze był czymś więcej, niż tylko zwykłą imprezą sportową.

Nowa nazwa, nowa era biegu! Przełom wieków to dalsze przemiany społeczne w kraju oraz zmiana podejścia Polaków do aktywności i szeroko rozumianej kultury fizycznej. Od 2007 roku impreza oficjalnie przemianowana została na Bieg Westerplatte, to także czas fantastycznych wyników osiąganych przez Marcina Chabowskiego, który regularnie stawał na najwyższym stopniu podium, „łamiąc” granicę 30 minut. Kolejne lata to prawdziwy przełom, jeśli chodzi o popularyzację biegania w kraju i ilość uczestników Biegu Westerplatte, który w latach 2017-2019 na liście startowej notował w okolicach 3500 biegaczy.

Być może padłyby kolejne rekordy frekwencji, gdyby nie pandemia. Wówczas po raz kolejny Gdański Ośrodek Sportu, który od lat organizuje tą imprezę, musiał się dostosować do okoliczności, proponując bieg wirtualny, a także symboliczny, honorowy, charytatywny start dla kilkudziesięciu osób. Dzięki temu wciąż Bieg Westerplatte może szczycić się mianem najstarszego, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w Polsce.

Pobiegnij po rekord! W 2022 roku Bieg Westerplatte obchodził okrągły, sześćdziesiąty jubileusz, a aktualnie stara się odbudować frekwencję, którą mógł się poszczycić jeszcze kilka lat temu. W zeszłorocznej edycji linię mety przekroczyło blisko 3000 biegaczy. Czy w tym roku zobaczymy w tym gronie także Ciebie?

Jak widać, Bieg Westerplatte na przestrzeni ponad 60 lat wielokrotnie zmieniał się, ale jednocześnie wciąż to, co najważniejsze w tej imprezie pozostaje takie samo, jak w 1963 roku. To przede wszystkim pamięć o Obrońcach Wybrzeża i ich bohaterskich czynach. To także dystans 10 kilometrów, z którym mierzą się biegacze, oraz samo Westerplatte, miejsce zmuszające do refleksji, tak ważne i symboliczne dla całego kraju. To także hołd oddany bohaterom w najprostszy, możliwy sposób – poprzez wysiłek fizyczny, walkę z własnymi ograniczeniami, bez względu na to, czy celem biegacza jest walka o miejsce na podium, czy samo dobiegnięcie do mety. I te wartości, te aspekty Biegu Westerplatte pozostaną niezmienne przez kolejne dziesięciolecia.

Ty także napisz z nami kolejny rozdział tej pięknej historii. Do zobaczenia na linii startu!

Strona wydarzenia: https://biegwesterplatte.pl
Profil wydarzenia: https://www.facebook.com/RUNGDN
Organizatorzy: Miasto Gdański, Gdański Ośrodek Sportu
Partner: Gdańskie Wodociągi
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, magazynbieganie.pl, treningbiegacza.pl, bieganieuskrzydla.pl, trojmiasto.pl

Źródło: tekst informacja prasowa; zdjęcia KAMIL NOWAK redakcja Bieganie Uskrzydla, rok 2023 r.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Trening uzupełniający – zestaw ćwiczeń plank (foto)

Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia plank? Jak różne wersje plank mogą wzmocnić mięśnie brzucha, korpus i uczynić z nas lepszych biegaczy? Przedstawiamy Wam trening uzupełniający bieganie, bo ono samo nie wystarczy, aby stać się lepszym zawodnikiem. (więcej…)