Zapisy 60. Bieg Westerplatte
60. Bieg Westerplatte – jubileuszowa edycja historycznej imprezy

polecane

60. Bieg Westerplatte – jubileuszowa edycja historycznej imprezy

Tomasz Wołoćko
17 sierpnia, 2022
Biegi

Kiedy w 1962 roku redaktor sportowy Radia Gdańsk Jerzy Gebert wyszedł z pomysłem zorganizowania Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża ’39, z pewnością nie spodziewał się, że w ten sposób dał życie jednej z najważniejszych i najbardziej popularnych imprez sportowych powojennej Polski. Przed nami jubileuszowy 60. Bieg Westerplatte.

Zapisy 60. Bieg Westerplatte Gdańsk

Dziś, 60 lat później, przygotowujemy się do startu jubileuszowej edycji najdłuższej, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w kraju! – Pamięć o historii oraz sport stanowią najważniejsze elementy Biegu Westerplatte, ja uważam, że wręcz z akcentem na pierwszą z tych kwestii. Organizacja tej imprezy to olbrzymia odpowiedzialność, właśnie z racji historii stojącej zarówno za samym biegiem, jak i wydarzeniami, do których bieg nawiązuje – zaznacza dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, Leszek Paszkowski.

Nazwa imprezy została zmieniona na Bieg Westerplatte w 2007 roku, czyli podczas jej 46. edycji. Zawody pod obydwoma szyldami pamięta Włodzimierz Machnikowski, redaktor sportowy, który od wielu lat relacjonuje przebieg rywalizacji na antenie Radia Gdańsk, kontynuujący tym samym dzieło rozpoczęte przez inicjatora zmagań, Jerzego Geberta.

Zapisy 60. Bieg Westerplatte Gdańsk

– Z Biegiem Westerplatte jestem praktycznie od samego początku mojej pracy w Radiu, czyli wczesnych lat 90-tych. Zawsze kontekst historyczny był podczas tej imprezy mocno eksponowany: bieg honorowy, złożenie wieńca na Cmentarzu poległych Westerplatczyków, wszelkiego rodzaju symbole nawiązujące do historii u uczestników. Na przestrzeni lat zmieniała się trasa biegu, ale początek był zawsze na Westerplatte. Raz nawet się na Westerplatte…zakończył. Bieg, pod obiema nazwami, jest niekończącą się skarbnicą anegdot i historii – podkreśla redaktor Włodzimierz Machnikowski.

Dziennikarz wspomina też czysto sportową stronę rywalizacji oraz zwycięstwa takich biegaczy, jak Grzegorz Gajdus, Tadeusz Zblewski czy Piotr Pobłocki. Ostatnie rozdziały historii Biegu Westerplatte pisała natomiast…pandemia, podczas której start odbył się w formie symbolicznej i honorowej, ale przede wszystkim Adam Głogowski, który stawał na najwyższym stopniu podium podczas edycji 57 i 59.

– Stając na starcie ma się świadomość, że to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Stoi za nim długa historia, to wielka marka, a zwycięstwo to duży prestiż. Jeśli terminy pozwolą, na pewno powalczę tu o trzecią wygraną – mówi zeszłoroczny triumfator Adam Głogowski.

W zeszłorocznej edycji Adam Głogowski ze zwycięstwa cieszył się nie tylko wraz z żoną, najszybszą na mecie wśród kobiet Katarzyną Pobłocką – Głogowską, ale na podium stanął z teściem, wspomnianym już Piotrem Pobłockim. Ot, kolejna karta długiej, ciekawej historii Biegu Westerplatte.

Kto napisze kolejny rozdział? Czy będziesz to również Ty?

60. Bieg Westerplatte: niedziela, 18 września 2022

Start biegu: Westerplatte, godzina 10:10

Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/861/

Zapisy do dnia: piątek, 2 września 2022 roku włącznie

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu

Partner: AdRunaLine

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Runtastic Orbit – opaska fitness – recenzja

Runtastic Orbit, czyli opaska fitness jest pierwszym produktem od firmy Runtastic, który mamy przyjemność recenzować. Runtastic Orbit już na początku robi dobre wrażenie swoim przyjemnym dla oka wyglądem, ale czy nasz uśmiech pozostanie również po teście? Sprawdzamy.  (więcej…)