Włoski Południowy Tyrol i Dolomity bieganie
Włoski Południowy Tyrol i Dolomity. Gdzie jechać na zawody biegowe?

polecane

Włoski Południowy Tyrol i Dolomity. Gdzie jechać na zawody biegowe?

Tomasz Wołoćko
21 czerwca, 2022
Biegi

Dla niektórych włoski Południowy Tyrol i Dolomity to destynacja narciarska, dla innych miejsce na letni urlop pełen różnych aktywności, pięknych widoków i wyśmienitego jedzenia. Ale jest też grupa osób, która wybiera się konkretny sport: bieganie. Oprócz różnorodnych ścieżek górskich, w które można się zapuścić samemu, w regionie odbywają się liczne zawody i wydarzenia, które usatysfakcjonują zarówno amatorów lekkich tras wśród pięknych górskich szczytów, jak i bardziej „hardkorowych” opcji. Bo na pewno są chętni na np. 119 km po górzystych terenach z licznymi przewyższeniami, prawda? Patrząc na rosnącą co rok rocznie liczbę uczestników, to nie mamy co do tego wątpliwości! Poniżej lista najważniejszych zawodów biegowych na północy Włoch.

Włoski Południowy Tyrol i Dolomity bieganie

Südtirol Ultra Skyrace

Biegaczy spragnionych ekstremalnych wrażeń nie może zabraknąć w wakacje w Bolzano. W ostatni weekend sierpnia odbędzie się tam kolejna edycja Südtirol Ultra Skyrace, najdłuższego i najtrudniejszego biegu górskiego w Południowym Tyrolu. Uczestnicy głównego biegu mają do pokonania 119 kilometrów trasy górskiej. Organizatorzy oferują także krótsze trasy dla mniej ekstremalnych biegaczy: 63 km, 45 km oraz 27 km.
Strona biegu: https://www.suedtirol-ultraskyrace.it/en.html

Stelvio Marathon

Drugi najwyższy bieg górski w Europie odbywa się w Południowym Tyrolu – w ty, roku 27 lipca. W trakcie maratonu Stelvio uczestnicy muszą pokonać 21 kilometrów górskich tras, by przekroczyć metę na szczycie sławnej przełęczy Stelvio, która znajduje się na wysokości 2 758 m n.p.m.! Nagroda za wysiłek jest równie spektakularna – uczestnicy będą mogli nasycić oczy przepięknym widokiem wokół masywu Ortler!
Strona biegu: https://www.stelviomarathon.it/

Brixen Marathon

Brixen Marathon to jedno z najważniejszych wydarzeń dla biegaczy w Południowym Tyrolu, odbywające się w pierwszych dniach lipca. Do wyboru jest aż pięć tras i poziomów trudności: 4,2-kilometrowy Brixen Women Run, który połączony jest ze zbiórką charytatywną; malowniczy Villnöss Dolomiten Run (22 km), czyli bieg w tle, zapierającej dech w piersiach, sławnej doliny Villnöss/Val di Funes; Dolomites Ladinia Trail (29 km), w trakcie którego uczestnicy pokonają przepiękną dolinę Val Badia; Brixen Dolomiten Marathon, 45-kilometrowy bieg przez Dolomity oraz Dolomites Ultra Trail, wyścig zespołowy, w którym do pokonania jest trasa licząca 84 kilometrów.
Strona biegu: https://www.brixenmarathon.com/en/

Włoski Południowy Tyrol i Dolomity bieganie

Drei Zinnen Alpine Run

Sport. Emocje. Natura. To hasła przewodnie jednego z najpiękniejszych biegów alpejskich – Drei Zinnen Alpine Run, który w tym roku (10 września) będzie obchodził swoją 25. rocznicę. Uczestnicy, którzy pokonają 17-kilometrowy dystans, są nagradzani zapierającym dech w piersiach widokiem trzech majestatycznych szczytów Three Peaks królujących nad horyzontem.
Strona biegu: https://www.dreizinnenlauf.com/en

Alpe di Siusi Half Marathon

3 lipca odbędzie się 9. edycja Alpe di Siusi Half Marathon, biegu przez jedno z największych górskich pastwisk Europy. Ten malowniczy wyścig zaczyna się i kończy w miejscowości Compaccio, a 700 uczestników ma do pokonania 21 kilometrów trasy przez przepiękne Dolomity.
Strona biegu: https://running.seiseralm.it/en/half-marathon.html

Skymarathon Rosengarten Schlern

Długi, ciężki, fantastyczny – tak o Rosengarten Shlern Marathon mówią jego organizatorzy. Ten wyścig odbywa się wokół gór Cantinaccio. Bieg zaczyna się i kończy w Tiers a uczestnicy mają do wyboru jedną z dwóch tras, o długości 36 lub 45 kilometrów. Uczestniczyć może każdy, kto czuje się na siłach! Zbiórka 9 lipca 2022 r.!
Strona biegu: https://www.skymarathontiers.it/it.html

Resia’s Lake Race

Resia to największe Jezioro Południowego Tyrolu. Okalają je jedne najbardziej malowniczych szlaków rowerowych i górskich regionu. I to właśnie tutaj 16 lipca odbędzie się Resia’s Lake Race, bieg 15,3-kilometrową trasą wytyczoną wokół jeziora. Od północy rozpościera się malowniczy widok na Alpy Szwajcarii i Austrii, zaś patrząc na południe można podziwiać majestatyczne góry Ortlers i Gran Zebru. Bieg wokół jeziora Resia nie bez powodu uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych wyścigów regionu!
Strona biegu: https://www.reschenseelauf.it/en/

Ultental Valley Farm Run

Dolina Ultental jest jedną z najbardziej niezwykłych w Alpach. Malownicze wzniesienia, samotne góry i tradycyjne domy z drewnianymi płotami pozwalają poczuć prawdziwego ducha Południowego Tyrolu. Najlepszym sposobem na dogłębne poznanie doliny jest udział w corocznym Ultental Valley Farm Run, który odbędzie się 24 lipca. Pokonanie 8-kilometrowej trasy zostawia dość energii, by korzystać z wszystkich atrakcji organizowanych tego dnia w dolinie!
Strona biegu: https://www.merano-suedtirol.it/de/ultner-hoefelauf.html

Dobbiaco Night Run

Wydarzenie zapoczątkowane przez grupę turystów – miłośników nocnych wspinaczek – a teraz już kultowe, odbędzie się już po raz czterdziesty piąty 14 sierpnia! W dziesięciokilometrowym nocnym biegu może wziąć udział każdy, kto czuje się na siłach. Dodatkową atrakcją jest 2,4 – kilometrowa trasa dla dzieci.
Strona biegu: https://www.drei-zinnen.info/de/toblach/toblach/veranstaltungen/in-toblach/rid-459596af0a394120a05977eb2626654d-41-toblacher-nachtlauf.html

Potato Run

Po raz 23. W Bolzano odbędzię się „Potato Run” czyli bieg… ziemniaczany. Wbrew pierwszym skojarzeniom, nie jest to wyścig w workach, tylko ponad 17-kilometrowy bieg, zaczynający się w miejscowości Bruneck/Brunico, a kończący w Campo Tures. Każdy może uczestniczyć, ale warto wiedzieć, że wyścig cieszy się dużą popularnością lokalnych mieszkańców i czeka nas twarda rywalizacja! Start: 27 sieprnia. Strona biegu: https://www.potato-run.com/

Latemar Mountain Race

W tym roku po raz 10. odbędzie się Latemar Mountain Race, 25-kilometrowy wyścig przez szczyty Latemar. Dla mniej zaprawionych biegaczy górskich dostepna jest także 15-kilometrowa trasa, Trail Experience. Wyścig odbędzie się 11 września.
Strona biegu: https://www.latemarun.com/home

Soltn Half-Marathon

Ostatnim w naszym zestawieniu jest Soltn Half Marathon, który w tym roku będzie miał swoją 21. edycję. Ponad 20-stokilometrowy bieg przez wzgórza i lasy Soltn dostarczają niezwykłych wrażeń wszystkim uczestnikom – i widzom! Wyścig odbędzie się 25 września 2022 r. i będzie idealnym zwieńczeniem sezonu letniego!
Strona biegu: https://www.soltnflitzer.it/halbmarathon/

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak dbać o buty do biegania? 7 zasad głównych

Dobre buty do biegania to buty idealnie spełniające nasze potrzeby, ale także zadbane buty. Po wyczerpującym treningu odstawiamy je w kąt, zapominając o nich do czasu kolejnej zaprawy ruchowej. I to błąd. Troska o ich stan jest ważna nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim z uwagi na przedłużenie ich żywotności oraz nasze zdrowie. Dlaczego? Odpowiedź w artykule. (więcej…)