wyniki VI Zimowy Półmaraton Gór Stołowych
VI Zimowy Półmaraton Gór Stołowych. Natalia Tomasiak i Pavel Brydl

polecane

VI Zimowy Półmaraton Gór Stołowych. Natalia Tomasiak i Pavel Brydl

Jerzy Stawiński
20 stycznia, 2020
Aktualności

VI Zimowy Półmaraton Gór Stołowych jest już za nami. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, tym razem zawodnicy nie rywalizowali na trasie pokrytej śniegiem, ale za to trzeba było zmierzyć się z kilkoma odcinkami, których pokonanie powinno w zasadzie wymagać założenia łyżew. Zwyciężyli zawodnicy Salomona: Czech – Pavel Brydl oraz Natalia Tomasiak powtarzając tym samym swój ubiegłoroczny sukces.

wyniki VI Zimowy Półmaraton Gór Stołowych

Trudne, lodowe warunki oraz kilku stopniowy mróz, nie odstraszyły jednak uczestników VI Zimowy Półmaraton Gór Stołowych. Punktualnie o godzinie 9 rano, na trasę zawodów wyruszyło niemal 500 biegaczy w tym prawie 150 kobiet. W ramach zawodów zostały również rozegrane Mistrzostwa Polski Alpinistów. W tej klasyfikacji zwycięstwo przypadło Bartoszowi Misiakowi oraz ponownie Natalii Tomasiak.

W sobotniej rywalizacji duże znaczenie miała pogoda. Przed biegiem wiadomo było, że trasa jest bardzo oblodzona, ale prognozy pogody przewidywały w sobotę opady śniegu. Ostatecznie śnieg tylko co prawda poprószył, ale na tyle wystarczająco by zasłaniać najbardziej oblodzone i śliskie fragmenty. Ostatecznie obyło się beż poważniejszych upadków, a biegacze mieli sporo frajdy pokonując najbardziej zlodowaciałe odcinki.

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych

Przed biegiem, w kategorii mężczyzn mieliśmy dwóch faworytów: Pavla Brydla – ubiegłorocznego zwycięzcę i stałego bywalca imprez organizowanych przez Piotra Hercoga oraz Bartosza Misiaka, który w ubiegłym roku meldował się w czołówce wielu prestiżowych biegów górskich w naszym kraju. Przewidywania się potwierdziły. Panowie rywalizowali od samego startu. Na pierwszym punkcie kontrolnym jako pierwszy pojawił się Bartosz Misiak z 45 sekundową przewagą nad Pavlem Brydlem. Na drugim punkcie kontrolnym to Pavel miał blisko 20 sekund przewagi nad Bartoszem. Na ostatnim odcinku na słynnych schodach prowadzących na Szczeliniec, atak przypuścił Bartosz, ale zdołał odrobić tylko część straty do Pavla, który z czasem 1:42:35 zwyciężył w całym biegu. Bartosz Misiak na metę dotarł z 8 sekundową stratą, a przeszło 5 minut później po chłopakach na metę dotarł Mikołaj Dutkowski, który zajął tym samym najniższy stopień podium.

W rywalizacji kobiet również mieliśmy powtórkę sprzed roku. Zwyciężyła Natalia Tomasiak, która na metę przybyła w czasie 2:06:15. Niespełna 8 minut za nią finiszowała Iwona Kulik, a podium uzupełniła Katarzyna Bałys, która przybiegła 3 minuty za Iwoną.

W ramach ZPGS, już po raz czwarty zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Alpinistów. Chociaż mistrzostwa mają charakter nieformalny i są traktowane towarzysko, w tej kategorii mogliśmy oglądać zmagania ponad 40 zawodniczek i zawodników. Wisienką na torcie był udział w biegu naszych wybitnych wspinaczy: Janusza Gołębia, czy Kacpra Tekieli. Warto też dodać, że w tym roku trasę znakował między innymi Piotr Pustelnik.

Dodatkową atrakcją dla uczestników i kibiców była możliwość wysłuchania prelekcji Kacpra Tekieli oraz Janusza Gołębia, które zgromadziły jak zwykle tłumy fanów naszych świetnych wspinaczy. Spotkanie z kibicami miał również główny organizator i pomysłodawca imprezy – Piotrek Hercog, który to opowiadał o swojej wydanej niedawno „Ultrabiografii”.

Organizatorzy dziękują Parkowi Narodowemu Gór Stołowych oraz wszystkim sponsorom i partnerom imprezy.

Źródło: informacja prasowa; Foto: Piotr Dymus/Olga Słonina

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Polar Vantage V2 – czy polubiłem ten sprzęt? [RECENZJA]

Zegarek GPS Polar Vantage V2 stworzono dla sportowców, którzy chcą trenować bardziej świadomie i w pełni wykorzystywać własny potencjał. Urządzenie pozwala zdobyć praktyczne informacje dotyczące zarówno zaangażowania organizmu podczas treningu, ale też momentów, kiedy solidnie odpocząć i poświęcić więcej czasu na regenerację. Posiadacz zegarka otrzyma dostęp do wiedzy marki Polar zdobytej dzięki analizie milionów aktywności. Czy zegarek posiada słabe strony? Co z dokładnością GPS i pomiarem tętna? Będzie też okazja do zakupu urządzenia ze sporym rabatem!  (więcej…)