Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte
Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte

polecane

Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte

Jerzy Stawiński
23 września, 2020
Biegi

W tym roku popularny Bieg Westerplatte odbywa się wyjątkowo w formule wirtualnej. Gdański Ośrodek Sportu, chcąc dochować tradycji i kultywując pamięć bohaterskich Obrońców Września 1939 roku, zorganizował specjalny start honorowy. Niespełna setka uczestników w sposób symboliczny pokonała w niedzielę, 20 września dystans dziesięciu kilometrów.

Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte

W grupie uczestników znalazły się osoby, które wylicytowały specjalne pakiety startowe 58. Biegu Westerplatte. Cały zebrany w ten sposób dochód w wysokości 5463,50 PLN trafił do Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, które od kilku lat jest Partnerem Społecznym przy imprezach biegowych organizowanych przez Gdański Ośrodek Sportu.

Osoby, które wzięły udział w aukcji, oprócz prawa udziału w starcie honorowym otrzymały również oficjalną koszulkę techniczną Biegu Westerplatte firmy Adrunaline, okolicznościowy „komin”, a także prezent od marki AA.

Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte

W niedzielne przedpołudnie, po złożeniu kwiatów na cmentarzu na Westerplatte, grupa biegaczek i biegaczy ruszyła w asyście Policji na 10-kilometrową trasę, by po około godzinie dobiec do mety na Targu Węglowym. W przypadku tego startu nie chodziło o czas, ani pozycje na mecie. Dziś sportowa forma i życiowe rekordy zeszły na dalszy plan.

– Wydarzenie sportowe bardzo nietypowe, cieszę się, że w końcu udało mi się gdzieś pobiec. Ciągłość biegu zachowana, bez podbiegów i podchodzenia. Można się też poczuć wyróżnionym, bo pobiegło niespełna 100 osób. Poza tym w Gdańsku zawsze jest świetna atmosfera do biegania, ludzie zatrzymują się, dopingują, biją brawo. Poza tym bieg na luzie, spokojna atmosfera, rozmowa ze znajomymi. Nieraz tego brakuje, bo zawsze jest trening pod zawody, wszystko szybko, szybko. Tutaj – pełny luz i swoboda – mówiła po biegu Agnieszka.

Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte

Nie zmieniło się jednak nic w kwestii idei, która na przestrzeni wielu lat przyświecała zarówno wszystkim organizatorom Biegu, jak również uczestnikom – hołdu dla bohaterów z Westerplatte z 1939 roku. Na finiszu nie zabrakło jednak tradycyjnych medali dla wszystkich, którzy ukończyli bieg.

– Super inicjatywa, super bieg, szczytny cel, bo środki zebrane zostały przekazane na hospicjum, a sam bieg był upamiętnieniem dla naszych bohaterów, którzy za nas walczyli, pokazywali naszą siłę i determinację. Na co dzień pracuję na Westerplatte, więc pozdrawiam moich kolegów ze Straży Granicznej. Dystans był dla mnie sporym wyzwaniem, ale wsparcie wszystkich uczestników było dla mnie najlepszą motywacją. Biegam dla zdrowia i formy, ale pierwszy raz biegłem na 10 kilometrów. Ale to był bieg bez rywalizacji, nie było takiej sytuacji, że ktoś został z tyłu, a dla mnie to był zaszczyt, że mogłem biec z byłym mistrzem Polski (dop. Radosław Dudycz), szacunek dla niego, że potrafił narzucić nam takie tempo i tak nas dopingować, ze wszyscy dobiegli do mety razem – nie krył dumy i wzruszenia na mecie Tomek.

– Ten bieg był nietypowy, ale właśnie z tego powodu był fantastyczny. To jest mój któryś start w Biegu Westerplatte z kolei, a jak wiadomo, starty bywają stresujące. To był natomiast świetny bieg w gronie fantastycznych ludzi, z dobrą energią, świetnie zorganizowany. Wyjątkowy Bieg Westerplatte, w którym najważniejsza byłą idea, a nie wynik – dodała Joanna.

Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte

Wciąż trwają zapisy do wirtualnej odsłony 58. Biegu Westerplatte. Na liście startowej widnieje w tej chwili już ponad 1500 osób.

Bez zmian pozostaje dystans – 10 kilometrów. Będzie go można pokonać śladem trasy przygotowanej przez GOS – z Westerplatte do Gdańska lub w dowolnym miejscu i warunkach terenowych, wg wyboru uczestnika. W przypadku wskazanej przez organizatora trasy, dystans mam charakter orientacyjny i został zmierzony za pomocą GPS, stąd możliwe jest wystąpienie niewielkich odchyłów od wskazanej wartości.

Uczestnicy będą mieli na pokonanie zadanej trasy cały wrzesień, zaś zapisy będą prowadzone do ostatniego dnia przewidzianego na ukończenie biegu, tj. do 30 września. Opłata startowa wynosi 30 PLN. Każdy zarejestrowany zawodnik otrzyma do wykorzystania numer startowy w pliku pdf. Swój bieg należy udokumentować dowolnym urządzeniem lub aplikacją rejestrującą czas i pokonany dystans, a następnie przesłać w postaci zrzutu ekranu lub zdjęcia do Organizatora. Przesłane czasy będą na bieżąco umieszczane na liście uczestników. Każda z osób, która ukończy wirtualny bieg otrzyma pamiątkowy medal. Dodatkowo, dla chętnych, została przewidziana możliwość zakupu ubrań sportowych z dedykowanej kolekcji firmy AdRunaLine Sports.

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu
Partner techniczny: AdRunaLine Sports
Partnerzy: AA, Olivia Star Top
Patronat medialny: Radio Gdańsk, gdansk.pl, trójmiasto.pl
Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa, Gdański Ośrodek Sportu

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Polar M430 – zegarek z GPS i pomiarem tętna – recenzja

Polar M430 jest zegarkiem GPS oferującym dostęp do najważniejszych informacji treningowych, który może stać się prawdziwym szkoleniowcem wpływającym na wzrost sportowej formy. Głównie dlatego, iż jest wyposażony w pomiar tętna na nadgarstku, zaawansowane funkcje Smart Coaching, całodobową rejestrację tętna czy automatyczną analizę jakości snu. Czy biegacz z dużymi oczekiwaniami będzie zadowolony z posiadania zegarka Polar M430? Czy moduł pomiaru tętna, który wykorzystuje aż 6 diod LED jest niezawodny?  (więcej…)