Suunto 7
Suunto 7. Czy bateria jest OK?

polecane

Suunto 7. Czy bateria jest OK?

Edward Królikowski
13 stycznia, 2020
Aktualności

Suunto 7 to zegarek sportowy GPS i smartwatch w jednym. 70 trybów sportowych, GPS, nadgarstkowy pomiar tętna, płatności NFC czy dostęp do Google Play – to nieliczne jego funkcje. Czy producent nie zapomniał o dorzuceniu mocnej baterii? Co z jej wytrzymałością? Czy wystarczy jedynie na 2 dni obsługi a może zdecydowanie dłużej?

Suunto 7

Pogodzenie pasji z intensywnym życiem jest bardzo trudne. Pasja potrzebuje praktyczności, trwałości i komfortu, zaś codzienne obowiązki wymuszają posiadanie dobrej organizacji czasu pracy, koncentracji i wytrwałości w dążeniu do celu. Aby nad tym wszystkim zapanować potrzebny jest funkcjonalny zegarek sportowy. Najnowszą propozycją fińskiego producenta jest Suunto 7, czyli smartzegarek, który umożliwia śledzenie aktywności fizycznej, ale także dostęp do funkcjonalności, jaką daje oprogramowanie Wear OS od Google.

Suunto 7 to przede wszystkim możliwość uprawiania ponad siedemdziesięciu aktywności fizycznych, które są dostępne po wciśnięciu jednego przycisku. Smartzegarek umożliwia dokładne monitorowanie ćwiczeń za pomocą anteny GPS (w systemach GPS, GLONASS, Galileo)​ i nadgarstkowego czujnika tętna. Ambitnym sportowcom przyda się wbudowany wysokościomierz barometryczny, który zapewnia dane o podejściach i zejściach. Suunto 7 pozwala na łatwe udostępnianie wyników sportowych w aplikacji Suunto lub w głównych serwisach sportowych, takich jak Strava, Endomondo czy TrainingPeaks.

Tak zaawansowane narzędzie potrzebuje zasilania! Niezależnie od tego, czy chcemy wybrać się do pracy, na siłownię, na spacer, potrzebujemy tego, aby zegarek Suunto 7 był zawsze gotowy do działania. Czy tak faktycznie jest?

Trening? Suunto 7 nadaje się do ćwiczeń wszelkiego rodzaju, ale zużycie baterii różni się w zależności od wybranego sportu. W przypadku treningu na świeżym powietrzu z użyciem GPS Suunto 7 może działać przez czas do 12 godzin, natomiast podczas treningu w pomieszczeniu – nawet do 30 godzin. Przy tym ostatnim pomiarze producent nie wskazuje konkretnie, jakie czujniki były wyłączone, a jakie włączone, więc domyślam się, że była to „uboga” konfiguracja. Zapewne pozostały w użyciu dane o czasie treningu i być może zbierane były jakieś informacje o ruchu na podstawie ruchów nadgarstka? Są tylko domysły, brakuje faktów.

Muzyka podczas treningu? Jeśli podczas treningu na zewnątrz słuchamy muzyki, która odtwarzana jest w telefonie, a także korzystamy z GPS, zegarek GPS Suunto 7 może działać nawet przez czas do 8 godzin.

Mapy podczas treningu? Suunto 7 może działać nawet przez 7 godzin podczas treningu na świeżym powietrzu z GPS i mapami, zakładając, że mapa zegarka jest włączana na 10 sekund co 3 minuty.

Producent deklaruje, że bateria zegarka Suunto 7 powinna zapewnić możliwość użytkowania sprzętu w trybie zegarka do 40 dni.

Suunto 7 bateria

Jak można podsumować całość? Osobiście uważam, że akumulator gwarantujący czas pracy do 12 godzin podczas włączonego zapisu GPS jest OK. Zapewnia taki wynik, który nie powinien mieć negatywnego wpływu na to, że odrzucimy ten zegarek, gdy będziemy poszukiwać ciekawego sprzętu do biegania. Dwanaście godzin to wartość, która wystarczy na przeprowadzenie kilku intensywnych treningów. Natomiast co innego, gdy połączymy zużycie baterii podczas aktywności fizycznej z zapotrzebowaniem zasilania usług zainstalowanych w ramach Wear OS. Zapewne wyjdzie tak, że zegarek trzeba będzie ładować raz dziennie, co do tego nie mam wątpliwości.

Bądźmy szczerzy, że zegarek Suunto 7 nie jest dedykowany biegaczom startującym na dystansach ultra, ale entuzjastom przeróżnych sportów, którzy chcą mieć także dostęp do SMS-ów, skrzynki e-mail, map, płatności i innych funkcji przydatnych np. w czasie pracy czy na spacerze. Myślę, że dla tych osób jest to ciekawa opcja do rozważenia. Opcja, która nie kosztuje aż tak dużo, bo 1999 złotych.

Poprzedni tekst o Suunto 7 jest tutaj.

Co o nim sądzicie? Podzielcie się opiniami, własnymi komentarzami! Z góry dzięki!

Opracowano na podstawie: https://www.suunto.com/pl-pl/Content-pages/informacje-dotyczce-baterii-suunto-7/; fot. Suunto, producent

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Jan Jaśkiewicz pisze:

  Zegarek ma bardzo słabą baterie Suunto7 wytrzymuje 10 godzin noszenia na ręce

  1. Kamil Nowak pisze:

   Czy sprzęt masz połączony z telefonem? Może to właśnie przez komunikację traci on tak dużo mocy?

 2. Zbigniew pisze:

  Chciałbym używać suunto 7 tylko jako zegarka, ewentualnie z funkcją śledzenia kroków (bez żadnych innych dodatkowych funkcji) no i do biegania 3-4 razy w tygodniu po ok. godzinie. Czy jest szansa, że wtedy zegarek wytrzyma mi co najmniej tydzień na jednym ładowaniu? Nie wiem czy testowałeś taki sposób obsługi ale miałeś go przynajmniej w ręce i wiesz jak się zachowuje. I jeszcze jedna kwestia – jak w tym suunto jest z tempem chwilowym. W 5 było nieźle, ale teraz użytkuję garmina 945, który pod tym względem jest fatalny. Bedę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

 3. Tkeri pisze:

  Piszą 12 h z GPS a wytrzymuje 6 max 7 godzin robią ludzi w ??????.>

 4. Jdd pisze:

  Jest w ogóle możliwa tego typu konfiguracja? Nie znalazłem nawet możliwości ustawienia interwałów, więc wątpię żeby dało się zrobić coś takiego. Zakupiłeś i próbowałeś?

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Po jaką odzież sięgać, gdy za oknem panuje jesień?

Pogoda jest coraz bardziej wymagająca i to nie tylko w stosunku do biegaczy, ale także odzieży. Sportowcy, którzy nie odpuszczają treningów podczas wietrznych i chłodnych dni mają trudniejsze warunki do aktywności fizycznej. Jak radzić sobie z konfliktem na linii biegacz a pogoda? W co się ubrać, aby było ciepło? Jak chronić się przed wiatrem? (więcej…)