15. Poznań Półmaraton
Silna obsada 15. Poznań Półmaratonu. Rekordy trasy zagrożone.

polecane

Silna obsada 15. Poznań Półmaratonu. Rekordy trasy zagrożone.

Tomasz Wołoćko
12 kwietnia, 2023
Biegi

Zwycięzca zeszłorocznego półmaratonu i triumfatorka maratonu w Rzymie sprzed niespełna miesiąca postarają się podgrzać emocje na trasie poznańskiego półmaratonu. Na linii startu będzie aż 4 biegaczy, którzy mogą poszczycić się życiówką w czasie poniżej 1 godziny.

15. Poznań Półmaraton
Jest wśród nich Sikiyas Abate Misganaw, który na najwyższym stopniu podium stawał w Poznaniu już dwukrotnie. Przy sprzyjających warunkach Etiopczyk, zmierzy się z ustanowionym w 2021 roku rekordem trasy swego rodaka Mohameda Esy. Kibice będą zapewne ściskać kciuki za rekordzistę Polski, Krystiana Zalewskiego, który w naszym mieście pojawia się chętnie i w marcu po raz drugi z rzędu wygrał Recordową Dziesiątkę.

Wśród pań zapowiada się pasjonująca rywalizacja pomiędzy grupą zawodniczek z Afryki, z których czwórka legitymuje się wynikiem życiowym lepszym niż rekord poznańskiej trasy. Do walki włączą się także zwyciężczyni z Rzymu Betty Chepkwony (Kenia), Niemka Laura Hottenrott i potencjalnie najsilniejsza wśród Polek Monika Jackiewicz. Faworytów organizatorzy biegu przedstawili we wtorek 11 kwietnia na konferencji prasowej w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

15. Poznań Półmaraton

– Poznańskie Półmaratony w ostatnich latach stały na wysokim poziomie sportowym. To nas zobowiązuje do zapraszania jak najlepszych zawodniczek i zawodników. Biegaczy elity dobieramy oczywiście pod kątem życiówek, ale w dniu biegu nie tylko one mają znaczenie. To będzie bez wątpienia szybki bieg, ale wszystko rozstrzygnie się w niedzielę – mówi dyrektor 15. Poznań Półmaratonu, Łukasz Miadziołko.

Szanse na rekordowe wyniki w niedzielnym biegu oceniła podczas konferencji Karolina Nadolska. – Trasa poznańskiego półmaratonu jest szybka, dwa moje najlepsze wyniki zostały ustanowione właśnie na niej. Na pewno przy biciu wszelkich rekordów zawodnikom musi w danym dniu sprzyjać dobra dyspozycja i nie może zawieść pogoda – skomentowała aktualna rekordzistka trasy, która w niedzielę 16 kwietnia niestety nie wystartuje.

Elita 15. Poznań Półmaratonu prezentuje się następująco:
Mężczyźni
Sikiyas MISGANAW (ETH) PB: 59.53
Hicham AMGHAR (MAR) PB: 59.53
Shadrack CHESIR (KEN) PB: 1:01.27
Krystian ZALEWSKI (POL) PB: 1:01.32
Marcin CHABOWSKI (POL) PB: 1:02.24
Fikadu HAFTU (ETH) PB: 59.08
Solomon BERIHU (ETH) PB: 59.17
Emil MILLAN DE LA OLIVA (SWE) PB: 1:02.53
Daniel Hafte TSEGAY (ETH) PB: 1:01.04
Selamihun TAMRAT (ETH) PB: 1:04.46
Haftamu GEBRESILASE (ETH) debiut w półmaratonie
Adane Abrha BELAY (ETH) debiut w półmaratonie
Elias Kipchumba MAIYO (KEN) debiut w półmaratonie

Kobiety
Beatrice Chepkemoi MUTAI (KEN) PB: 1:07.29
Anchialem HAYMANOT (ETH) PB: 1:08.09
Juliet CHEKWEL (UGA) PB: 1:08.44
Likina AMEBAW (ETH) PB: 1:09.01
Monika JACKIEWICZ (POL) PB: 1:12.50
Betty CHEPKWONY (KEN) PB: 1:14.21
Laura HOTTENROTT (GER) PB: 1:10.49
Sabina Jarząbek (POL) debiut w półmaratonie

Jak co roku imprezie towarzyszą akcje charytatywne. Sponsor półmaratonu, PKO Bank Polski zachęca w tym roku do wsparcia akcji „Biegnę dla Marysi”. 16-letnia Marysia choruje na porażenie mózgowe czterokończynowe. Porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Aby Marysia mogła być bardziej samodzielna, niezbędny jest zakup schodołazu. Biegacze chętni, by wesprzeć leczenie dziewczynki przyczepią na koszulkę specjalne identyfikatory akcji biegnę dla Marysi. Organizator inicjatywy, Fundacja PKO Banku Polskiego, w zamian za ich zaangażowanie przekaże darowiznę na rzecz beneficjentki. Identyfikatory akcji „Biegnę dla Marysi” będzie można odbierać w punkcie Informacji Poznań Półmaratonu w czasie jego pracy.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Miasta Poznań – zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Ewa Bąk. Sponsorów reprezentowali: Ewa Przybył – Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Poznaniu oraz Wojciech Kruczyński – członek zarządu Fundacji Pho3nix. Nie zabrakło partnerów z Międzynarodowych Targów Poznańskich i Warty Poznań oraz instytucji zaangażowanych w zabezpieczenie trasy – Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji oraz Zarządu Transportu Miejskiego. Przedstawiciele dwóch ostatnich przypomnieli o utrudnieniach obowiązujących w dniu biegu. Była to także okazja do zaprezentowania nowości – aktualizowanej na bieżąco mapy utrudnień przygotowanej przez Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Mapa będąca nakładką w serwisie Google Maps pokaże m.in. trasę biegu, zamknięcia przejazdu związane z organizacją półmaratonu oraz śluzy. Użytkownicy będą mogli obserwować, w których miejscach powraca ruch na codziennych zasadach po przebiegnięciu ostatnich zawodników. Zaproponowana przez PIM innowacja jest rozwiązaniem stosowanym na największych imprezach biegowych na świecie.

Szczegóły związane z ruchem drogowym oraz zmianami w komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/utrudnienia-w-ruchu/.

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak schudnąć bez diety poprzez bieganie?

Jak schudnąć bez diety poprzez bieganie? Jak biegać żeby spalać tkankę tłuszczową? Jak redukować masę ciała bez diety? Jak udało mi się schudnąć na początku przygody z bieganiem? Opowiem o mojej historii sukcesu, czyli osiągnięciu wymarzonej wagi bez głodzenia się oraz bez efektu jojo! (więcej…)