Poznań Run Expo 2022 podsumowanie
Poznań Run Expo – podsumowanie

polecane

Poznań Run Expo – podsumowanie

Tomasz Wołoćko
5 kwietnia, 2022
Aktualności

Spotkania z gwiazdami biegów na różnych dystansach, prelekcje i zawody dla najmłodszych, a do tego bogata ekspozycja sprzętu, odzieży, obuwia i akcesoriów. Przez weekend Międzynarodowe Targi Poznańskie tętniły biegową energią. W wiosenną edycję Poznań Run Expo „wbiegło” powolnym truchtem. W piątek, 1 kwietnia, jeszcze przed otwarciem pawilonu, przed wejściem czekali pierwsi zwiedzający.

Poznań Run Expo 2022 podsumowanie

Od godz. 10:00 czekały na nich stoiska z odzieżą, obuwiem i akcesoriami dla biegaczek, biegaczy i miłośników innych sportowych aktywności. W sumie, pierwszego dnia na Poznań Run Expo pojawiło się dokładnie 2867 osób. Większość z nich stanowili biegacze i biegaczki startujący w 14. PKO Poznań Półmaraton, którzy w biurze zawodów odbierali pakiety startowe. Jeszcze większa liczba zwiedzających (aż 6145) pojawiła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w sobotę. Tego dnia uruchomiona została także scena Poznań Run Expo, a pierwszym gościem na niej był Michał Kotkowski – reprezentant Polski, paraolimpijczyk, mistrz Europy w biegach na 200 i 400 m.

Przygoda ze sportem przyszłego mistrza zaczęła się na pływalni. Z czasem przeszła w inne sportowe aktywności, a następnie w bieganie. – Zawsze lubiłem ruch i zabawy ruchowe – mówił gość, z którym wywiad prowadzili studenci zrzeszeni w poznańskim oddziale IFMSA. Bieganiem w dużej mierze zainteresowali go rodzice, a potrzeba rywalizacji drzemała w nim od najmłodszych lat. – Zawsze chciałem poczuć „adrenalinkę” rywalizacji – żartował.

Co, oprócz endorfin, daje mu bieganie? Pomaga w samorealizacji, przełamywaniu barier, ale w dbałości o wygląd. – Może jest to trochę „płaskie”, ale uważam, że poprzez sport i dbanie o wygląd można podbudować samoocenę – mówił.

Poznań Run Expo 2022 podsumowanie

Co prawda droga Michała Kotkowskiego od sportu amatorskiego do profesjonalnego zaczęła się nieco przypadkowo, ale największe sukcesy nie były już dziełem przypadku. Medale wywalczona na mistrzostwach Europy w Berlinie oraz czwarte miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio okupione zostały ogromnym wysiłkiem. W przypadku igrzysk najcięższa okazała się dla niego była sam podróż do Japonii, trwająca ponad 30 godzin. Im jednak bliżej startu, tym większa wzmagała się koncentracja, ale i większy stres. Do tego dochodził – tak bardzo potrzebny – zastrzyk adrenaliny, który okazał się pomocny w Tokio. Tam Kotkowski zajął czwarte miejsce, a do medalu zabrakło mu tylko 0,16 sek. Jedno jest pewne: jako sportowiec nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Gdzie widzi siebie w sporcie za 10 lat? – Trudno to dziś przewidzieć. Chciałbym jednak trenować jak najdłużej, na tyle na ile organizm mi pozwoli, na ile będę osiągał progres i lepsze wyniki. Ale na pewno sport będzie mi towarzyszył już zawsze – podsumował.

Gość Poznań Run Expo przekonywał też, że w codziennym życiu bieganie oznacza mniejsze zmęczenie w codziennych aktywnościach. – Niekoniecznie trzeba więc biegać profesjonalnie, żeby poczuć radość tej aktywności sportowej – przekonywał.

Poznań Run Expo 2022 podsumowanie

W tym samym duchu wypowiadała się Sofia Ennaoui, wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m i ambasadorka CityDiet. – Dla mnie bieganie w lesie to najlepszy odpoczynek – mówiła do zgromadzonej publiczności.

Wicemistrzyni Europy przekazała też kilka rad dla miłośników biegania amatorskiego. Zauważyła między innymi, że gdy w jednym czasie nakłada się zbyt dużo sportowych aktywności, może przysłonić to radość ze sportu, który sam w sobie stanowi darmową dawkę emocji. Ważne jest więc dobieranie optymalnego tempa i cieszenie się samym biegiem. – Ja sama nie mam czasu, żeby cieszyć się aktywnością. Na swoich treningach męczę się do granic możliwości – żartowała.

Wskazywała też, że sporcie ważny jest również dobór sprzętu. Aktualnie na rynku jest go mnóstwo. Na początek wystarczy jednak prawidłowe obuwie z dobrą amortyzacją, zegarek, który zmierzy kilka najważniejszych funkcji i pasek mierzący tętno. Do tego warto dobrać strój, w którym ciało się nie przegrzeje i nie wyziębi. Dzięki temu organizm ma siłę na dłuższy i przyjemniejszy trening. Tego rodzaju stroje i akcesoria można było znaleźć na bardzo bogatej ekspozycji Poznań Run Expo.

Poznań Run Expo 2022 podsumowanie

Ennaoui zauważyła też, że sportową aktywność warto zacząć od nie od biegu, a na przykład od jazdy na rowerze, marszobiegów, czy nordic walking. – Mówi się, że bieganie to najłatwiejszy sport świata, ale nie jest to takie proste – stwierdziła. Każdy biegacz potwierdzi, żaden pierwszy trening nie jest miły – wskazywała, dodając, że przed treningami warto udać się również do fizjoterapeuty.

Kiedy kończy się amatorska przygoda, a kiedy zaczyna profesjonalne bieganie? Jak mówiła Sofia Ennaoui, tę barierę przekracza się, gdy poświęca się bieganiu więcej czasu niż dwa-trzy razy w tygodniu i przestaje się bieg traktować jako formę relaksu.

Jako relaks na pewno traktują bieganie najmłodsi, czyli uczestnicy rywalizacji w biegu na 100 m i 600 m, które odbyły się Placu Marka zlokalizowanym tuż przy pawilonie. W rozmowie Sofia Ennaoui wspominała też o fakcie, że przez pandemię właśnie najmłodsi zostali zamknięci w domach, a ich aktywność fizyczna zeszła na dalszy plan. W powrocie do formy dzieciom pomaga choćby rywalizacja z rówieśnikami, taka jak biegi organizowane przed półmaratonem i maratonem na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

14. PKO Poznań Półmaraton wyniki

Sam wiosenny półmaraton okazał się niezwykle wymagający, choćby ze względu na trudne warunki pogodowe. Niska temperatura i wiejący na wiatr – doskwierający zwłaszcza na ostatnim podbiegu przed metą – dały wszystkim się we znaki. Co prawda nie udał się, zapowiadany przez Krystiana Zalewskiego, atak na rekord Polski, ale aktualny rekordzista kraju zakończył bieg na ósmym miejscu z czasem 01:03:12. Ogólne wyniki 14. PKO Poznań Półmaraton także można uznać za satysfakcjonujące.

W kategorii mężczyzn wygrał Etiopczyk Sikiyas Abate i to on pierwszy pojawił na na mecie na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Czas 1:00:49 udało mu się osiągnąć również dzięki fantastycznemu, samotnemu finiszowi. Na drugiej i trzeciej lokacie zameldowali się Kenijczycy: Adisu Tafere (jego czas to 01:01:15) i Shadrack Chesir (01:01:27).

Wśród kobiet triumfowała Ugandyjka Marcyline Chelangat z czasem 01:09:24. Dwa kolejne miejsca na podium zdobyła Lydia Simiyu z Etiopii z czasem 1:10:20. Sekundę później na mecie zameldowała się Kenijka Tegegn Addisalem.

Najlepsza Polka, Karolina Paszkiewicz zakończyła rywalizację z czasem 01:11:18 co dało jej piątą lokatę. Na zakończenie organizatorzy poznańskiego biegu zapowiedzieli także datę 21. edycji maratonu. Odbędzie się on w niedzielę, 16 października. Przez cały weekend towarzyszyć mu będzie również Poznań Run Expo, które przez trzy kwietniowe dni odwiedziło dokładnie 17457 osób, czyli ponad 1700 więcej niż jesienią.

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Zegarek Runtastic GPS Watch – recenzja

Zegarek Runtastic GPS Watch wygląda niepozornie i tylko po małym znaczku "GPS" można rozpoznać, że jest to sprzęt przeznaczony dla sportowców. Czy Runtastic GPS Watch może konkurować z markami obecnymi na rynku? Wszystko dokładnie sprawdziliśmy w poniższej recenzji.  (więcej…)