Poznań Półmaraton 2019 – jakie utrudnienia w ruchu czekają mieszkańców 14 kwietnia?

polecane

Poznań Półmaraton 2019 – jakie utrudnienia w ruchu czekają mieszkańców 14 kwietnia?

Kamil Nowak
13 kwietnia, 2019
Biegi

12. PKO Poznań Półmaraton 2019 to wielkie przedsięwzięcie sportowe! Moc atrakcji czeka nie tylko zawodników startujących na dystansie 21,097 km, ale także wszystkich kibiców i rodziny biegaczy, od najmłodszych po najstarszych. Nie obędzie się jednak bez znaczących utrudnień w ruchu i zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej. Co dokładnie będzie się działo 14 kwietnia?

Poznań Półmaraton 2019 utrudnienia i trasa

W niedzielę około 11 tys. zawodników spełni swoje marzenia i weźmie udział w tegorocznej edycji PKO Poznań Półmaraton! Jest to jeden z największych tego typu biegów w Polsce, który rokrocznie przyciąga do Poznania tysiące miłośników aktywności ruchowej. Do niedzielnych zawodów zapisało się ponad 11 tys. osób, a więc szykują się spore utrudnienia w ruchu. Czasowy limit na pokonanie dystansu liczącego trochę ponad 21 kilometrów został ustanowiony przez organizatorów wydarzenia na 3 godziny. Tyle czasu będzie na przebiegnięcie trasy od startu do mety. Biegacze rozpoczynają zmagania już od godziny 10:00 z ulicy Grunwaldzkiej, przy terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich, zaś skończą na placu Marka, który zlokalizowany jest na MTP.

W związku z organizacją 12. PKO Poznań Półmaraton 2019 zostaną zmienione trasy niektórych linii tramwajowych i autobusowych – Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wyznaczył je w taki sposób, aby w miarę możliwości nie przecinać trasy biegu. Utrudniania w ruchu rozpoczną się na około 30 minut przed startem zawodników, ponieważ jest to związane z potrzebą odpowiedniego zabezpieczenia trasy, jak i przygotowaniem poszczególnych jej odcinków dla osób biorących udział w imprezie. Oznacza to, że już po godzinie 9:00 będą występować pewne ograniczenia w poruszaniu się po ulicach Poznania, które potrwają do około 13:00. Z jednym wyjątkiem, bowiem już od godziny 6:00 będzie zamknięta ulica Bukowska (na odcinku od ul. Szylinga do ul. Roosevelta). Jaką trasą będą poruszać się biegacze? Czy przygotowano jakieś objazdy?

12. PKO Poznań Półmaraton trasa i utrudnienia

Trasa PKO Poznań Półmaratonu 2019 została wyznaczona identycznie jak ta sprzed roku! Wszystkim osobom, którzy kojarzą jej przebieg będzie łatwiej odgadnąć, gdzie pojawią się największe utrudnienia i jak je omijać. Dla przypomnienia biegacze będą poruszać się po: ul. Grunwaldzkiej (na wysokości World Trade Center MTP), później ul. Grunwaldzką (nitka północna) do ulicy Cmentarnej, Grunwaldzka (nitka południowa), Jugosłowiańska, Taczanowskiego, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańska (nitka południowa), Dolna Wilda – Rondo (biegacze je obiegają), Dolna Wilda, Piastowska, ul. Droga Dębińska, Strzelecka (pod prąd), Garbary, Małe Garbary, Solna (pod prąd), Niepodległości (zgodnie z kierunkiem), Święty Marcin (zgodnie z kierunkiem), Rondo Kaponiera (zawodnicy je obiegają), Roosevelta, Bukowska, Grunwaldzka aż do mety zlokalizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

12. PKO Poznań Półmaraton trasa i utrudnienia w ruchu

Duże utrudniania rozciągną się nie tylko na całej trasie 12. PKO Poznań Półmaraton 2019 lecz także wokoło MTP i Dworca PKP. Dlaczego? Jak już wspomnieliśmy, start i meta wydarzenia będą zlokalizowane właśnie w rejonie targów. Biegacze będą się więc tam licznie gromadzić przed rozpoczęciem biegu oraz w tym miejscu będą wypoczywać po przebiegnięciu 21 kilometrów. Dla lepszego zobrazowania trasy biegu organizator przygotował wideo, w którym pokazano dokładnie kierunki i ulice, po których będą przebiegać zawodnicy:

Dla wszystkich osób poruszających się w dniu poznańskiego święta biegowego przygotowano specjalne ślizy przejazdowe, które umożliwiają przejazd przez trasę zawodów w wyznaczonych miejscach. Jest to najbezpieczniejsza możliwość przekroczenia trasy biegu i przejazdu na drugą stronę. Przygotowano 28 takich punktów:

 1. Grunwaldzka – Szylinga,
 2. Grunwaldzka – Wojskowa,
 3. Grunwaldzka – rondo J. Nowaka – Jeziorańskiego,
 4. Grunwaldzka – Grochowska,
 5. Grunwaldzka – Bułgarska,
 6. Grunwaldzka – rondo Skubiszewskiego,
 7. Grunwaldzka – Cmentarna,
 8. Taczanowskiego – Jugosłowiańska,
 9. Ściegiennego – Promienista,
 10. Ściegiennego – Arciszewskiego,
 11. Arciszewskiego – Palacza,
 12. Arciszewskiego – Hetmańska – Grochowska,
 13. Hetmańska – Kasprzaka,
 14. Hetmańska – Głogowska,
 15. Hetmańska – Dmowskiego,
 16. Hetmańska – Kolejowa,
 17. Hetmańska – 28 Czerwca 1956,
 18. Rolna – Hetmańska,
 19. Królowej Jadwigi – Strzelecka – Droga Dębińska,
 20. Garbary – Krakowska – Kazimierza Wielkiego,
 21. Garbary – Wszystkich Świętych,
 22. Garbary – Wodna,
 23. Garbary – Wielka,
 24.  Solna – al. Marcinkowskiego,
 25. Solna – al. Niepodległości – Nowowiejska,
 26. Al. Niepodległości – Libelta,
 27. Al. Niepodległości – Fredry,
 28. Rondo Kaponiera.

We wszystkich powyższych lokalizacjach służby, w tym Policja, będą z zachowaniem bezpieczeństwa dla osób biorących udział w 12. PKO Poznań Półmaraton kierować ruchem kołowym i w miarę możliwości usprawniać przejazd na drugą stronę trasy biegu. Uruchomiono także specjalny numer telefonu, pod którym w dzień imprezy można zasięgnąć pomocy, informacji o ruchu i objazdach. Numer ten to +48 502 622 438! Zaleca się także sprawdzanie bieżących komunikatów na stronach: www.halfmarathon.poznan.pl oraz www.ztm.poznan.pl. Pierwszy adres należy do organizatora biegu, drugi zaś do Zarządu Transportu Miejskiego.

PKO Poznań Półmaraton 2019 trasa i biegacze

Zmiany w komunikacji miejskiej obejmą linie tramwajowe takie jak: 5, 13, 15, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 14. Uruchomione zostaną linie wahadłowe nr. 32 i 33. Trasy linii tramwajowych o numerach: 1, 4, 11, 12, 16, 17, 18 nie zostaną zmienione, ale w miejscach przecinania się tras tramwajowych z trasą półmaratonu mogą nastąpić chwilowe wstrzymania ruchu. Zmienionymi trasami kursować będą autobusy na 21 liniach nr: 145, 148, 150, 151, 159, 160, 163, 164, 168, 169, 171, 174, 176, 177, 179, 182, 190, 191, 193, 603, 905. Poszczególne ulice będą otwierane po przebiegnięciu trasy przez maratończyków, w związku z czym na poszczególnych liniach tramwaje i autobusy będą stopniowo wracać na swoje stałe trasy.

Uczestnicy Poznań Półmaraton 2019 – biegacze, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji na liniach ZTM w dniach 12, 13 i 14 kwietnia (piątek-niedziela) na podstawie numerów startowych i dowodu tożsamości. Natomiast wolontariusze, czyli osoby obsługujące bieg mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów na podstawie wystawionych przez POSiR identyfikatorów z hologramem: 13 kwietnia (sobota) w godzinach 6:00 – 18:00 i 14 kwietnia (niedziela) w godzinach od 6:00 do 18:00.

meta PKO Poznań Półmaratonu 2019

Skrócony harmonogram imprezy:

7:00 – 14:00 – Targi Poznań Sport Expo (MTP, hala 3)
9:30 – ceremonia otwarcia
9:50 – rozgrzewka dla zawodników
10:00 start – ul Grunwaldzka na wysokości World Trade Center MTP
Meta – na planu Marka (MTP)
ok. 11:00 – finisz pierwszego mężczyzny
ok. 11:10 – finisz pierwszej kobiety
13:00 – zakończenie biegu
ok. 13:15 ceremonia zamknięcia
ok. 13:30 – loteria półmaratońska
Limit czasu: 3,0 godziny

CO, GDZIE, KIEDY? Duży skrót informacji w tym miejscu.

Po więcej -> 12. PKO Poznań Półmaraton 2019 – wyniki, trasa, utrudnienia, relacja online.

Źródło: na podstawie informacji: https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/trasa/ oraz https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/12-pko-poznan-polmaraton-niedziela-14-kwietnia-zmiany-w-transporcie-publicznym fot. Adam Ciereszko (dwa pierwsze od góry) + screeny z oficjalnego wideo trasy biegu

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Ćwiczenia Core stability, jako stały element treningu biegacza

Core Stability, czyli ćwiczenia stabilizujące prowadzą do bardzo efektywnego wzmocnienia gorsetu mięśniowego otaczającego tułów zarówno z przodu, jak i z tyłu. Wykonywane regularnie się nieocenionym dodatkiem do ogólnej sprawności biegacza, bezpośrednio wpływają na lepszą sylwetkę w trakcie treningu, poprawiają styl biegania oraz zmniejszają ryzyko powstania kontuzji.  (więcej…)