Poznań Maraton jest z nami już 20 lat
Poznań Maraton jest z nami już 20 lat!

polecane

Poznań Maraton jest z nami już 20 lat!

Edward Królikowski
5 sierpnia, 2019
Biegi

Ile razy można obchodzić dwudzieste urodziny? Wiadomo, że tylko jeden raz i tak się składa, że w październiku swój jubileusz świętować będzie Poznań Maraton. Koronny dystans stolicy Wielkopolski jest z nami już od dwóch dekad. Ponadto każdy biegacz może się pojawić na tych urodzinach!

Poznań Maraton jest z nami już 20 lat

20 lat temu Poznań dołączył do elitarnej, światowej grupy miast, które mogą pochwalić się sportową imprezą o międzynarodowym formacie. Przez wszystkie te lata koronny dystans stolicy Wielkopolski stał się tradycją, która rokrocznie przyciąga profesjonalistów, amatorów i debiutantów marzących o zdobyciu 42 km i 195 metrów.

Poznań Maraton rok 2000

Pierwszy maraton w Poznaniu rozegrano 8 października 2000 roku pod nazwą Hansaplast Poznań Maraton

Imprezy wielkiego kalibru są jak płomień, który rozgrzewa sportowego ducha. Do Poznania przyjeżdża się, aby poczuć specyficzny klimat miasta, niesamowity doping na trasie czy dotknąć bogatej historii tej metropolii. Poznań jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest ośrodkiem przemysłu, handlu, logistyki i turystyki. Funkcjonują tu Międzynarodowe Targi Poznańskie, które są najstarszym i największym centrum wystawienniczym w Polsce. Targi doskonale są kojarzone przez środowisko biegowe, ponieważ to tutaj od 2012 roku znajduje się miasteczko biegowe Poznań Maratonu. To tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich umożliwiają wygodne i komfortowe obsłużenie zawodników przed biegiem podczas odbioru pakietów startowych, ale także finisherów, którzy docierając do mety kończą zmagania z dystansem 42 km i 195 metrów.

Poznań Maraton jest z nami już 20 lat

Gdy mowa o dystansie, to należy wspomnieć, że po medal 20. PKO Poznań Maratonu zawodnicy ruszą nową trasą. Co ciekawe, to sami biegacze mogli zdecydować o jej przebiegu, ponieważ do 5 marca każdy mógł przesłać własny projekt trasy. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, czyli organizator całego przedsięwzięcia wsłuchały się w potrzebę zawodników i pozytywnie rozpatrzyły najczęściej pojawiające się pomysły. Wyeliminowano newralgiczne miejsce na ulicy Świętego Wawrzyńca, która kojarzyła się zawodnikom z wymagającym, długim podbiegiem przypadającym na 35 km, a więc na 7 km przed metą. W tym roku jest to 12 kilometr nowej trasy, na którym biegacze będą mogli puścić nogi w swobodnym zbiegu.

Poznań Maraton jest z nami już 20 lat

Nowa trasa to także sentymentalny powrót na Jezioro Maltańskie, które do 2011 roku było sercem poznańskiego Maratonu. Zaprawieni w bojach biegacze dobrze kojarzą to miejsce, ponieważ to tutaj zlokalizowane były bramy startu i mety 12 pierwszych edycji Poznań Maratonu. Każdy biegacz, który zawita na półmetek trasy będzie mógł powrócić myślami do minionych lat. Jezioro będzie można podziwiać na odcinku od 21 km po 26 km trasy.

Poznań Maraton jest z nami już 20 lat

Jak prezentuje się pełna trasa zawodów? Poznański Maraton rozpocznie 6-cio kilometrowa prosta ulicą Grunwaldzką, następnie zawodnicy zawrócą i na wysokości Stadionu Poznań skręcą w lewo do zbiegu na ulicy Św. Wawrzyńca. Po 13 kilometrze biegacze przebiegną przez urokliwy Park Sołacki, al. Wielkopolską, ul. Solną aż do ul. Warszawskiej. Okrążą Jezioro Maltańskie i po łuku ul. Kurlandzkiej wybiegną na końcowy etap trasy prowadzony ul. Hetmańską, Arciszewskiego i Ściegiennego, by z powrotem wbiec na ul. Grunwaldzką, która poprowadzi ich do mety zlokalizowanej na Placu Marca – teren Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Rekord trasy należy do Kenijczyka Cosmasa Mutuku Kyeva, który w 2018 roku uzyskał czas: 02:11:40. Wśród kobiet, 42 km i 195 m najszybciej pokonała zawodniczka z Kenii Chepkirui Makori Irene, która w 2014 roku przekroczyła linię mety osiągając wynik 02:31:55.

Poznań Maraton jest z nami już 20 lat

Dwudzieste urodziny są okazją do podsumowań. Od 2010 roku Poznań Maraton wraz z PKO Bankiem Polskim tworzą jeden z największych biegów w Polsce. Dzięki pomocy Sponsora Generalnego, a od 2015 roku Sponsora Tytularnego poznański maraton stał się prawdziwym świętem dla każdego maratończyka, jego bliskich i znajomych.

Fundacja PKO Bank Polski od wielu lat włącza się w inicjatywy na rzecz dobra publicznego. Rozpoznawalną wśród biegaczy akcją charytatywną banku jest przede wszystkim: Biegnę dla…, którą fundacja organizuje od 6 lat. W tym czasie na terenie całej Polski odbyło się blisko 400 takich akcji, w których wzięło udział ponad 165 tys. osób. Biegnę dla… to dedykowany wybranej osobie bieg, dzięki któremu można pomóc i zebrać fundusze m. in.: na leczenie czy rehabilitację.

W 2019 roku PKO Bank Polski obchodzi rocznicę 100-lecia powstania. Z tej okazji została wprowadzona do obiegu srebrna moneta o nominale 10 złotych, która stanowi symbol założenia instytucji. Kolekcjonerską monetą zostaną obdarowani także zawodnicy biorący udział w 20. PKO Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza – co setny biegacz na mecie będzie jej szczęśliwym posiadaczem.

Pani Parasolka

fot. Adam Ciereszko

Historia poznańskiego Maratonu to nie tylko trasa, medale, nagrody, ale przede wszystkim ludzie! Powyższe zdjęcie przedstawia Marię Pańczak, a raczej „Panią Parasolkę” – znaną i lubianą poznańską biegaczkę, która swoim entuzjazmem i radością z biegania zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców Poznania, miłośników sportu, zawodników i kibiców. Pani Maria była wielokrotną uczestniczką poznańskiego Maratonu. Mówi się, że nie szata zdobi człowieka, jednak w jej przypadku biały strój z przewieszoną przez plecy niebieską parasolką nie tylko przyciąga wzrok, ale także dodaje uroku i wdzięku. Pomimo tego, że kobiecie wieku się nie liczy Pani Parasolka nie odwiesza butów na kołek i walczy o tytuły w kategorii 80+. W dniu 2 czerwca 2019 roku Maria Pańczak startowała w XXIII MP WETERANÓW w PÓŁMARATONIE w Murowanej Goślinie. W kategorii K80-84 z czasem 03:51:17 zajęła 2. miejsce.

Wysokość wpisowego uzależniona jest od terminu zapisu:
✅ zgłoszenia 1 lipca – 13 września 2019 r. – opłata 160 zł,
✅ zgłoszenie 14 września – 17 października 2019 r. – opłata 200 zł,
✅ zgłoszenia w dniach 18 i 19 października 2019 r. – opłata 220 zł.

Prawo do niższej opłaty startowej mają:
✅ zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli 60 lat – 50% zniżki,
✅ posiadacze Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny z kodem terytorialnym miasta Poznania – 25% zniżki,

Prawo do bezpłatnego startu mają:
✅ osoby, które przebiegły wszystkie dotychczasowe edycje poznańskiego maratonu,
✅ osoby, które zajęły w 19.PKO Poznań Maratonie miejsca od I do III w kategoriach wiekowych.

Jeśli chcesz wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu to pamiętaj, że zapisy w dalszym ciągu są otwarte! Dwudzieste urodziny obchodzi się w kręgu rodziny, znajomych, więc jeśli Poznań jest bliski Waszemu sercu, to nie czekajcie z decyzją o udziale w maratonie, ponieważ na liście startowej jest już ponad 4,5 tysiąca opłaconych zawodników, zaś limit wszystkich biegaczy wynosi 6 tysięcy osób. Do 13 września opłata startowa wynosi 160 złotych.

ZAPISY ⤵️⤵️⤵️⤵️ 

20. PKO Poznań Maraton

Opracowali: Edek Królikowski, Kamil Nowak; fot. Adam Ciereszko (pierwsze dwa od góry + opisane), reszta Poznań Maraton / organizator 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Kamera sportowa TomTom Bandit – recenzja

Sprawdziliśmy dokładnie co w sobie kryje kamera sportowa TomTom Bandit. Czy będzie to konkurent innej znanej firmy, która wiedzie prym w tego typu sprzęcie? TomTom Bandit na pierwszy rzut oka zachwyca. Czy takie wrażenie będzie również po zakończonej recenzji? (więcej…)