W zegarkach Polar Pacer i Polar Pacer Pro zastosowano nowy moduł do pomiaru tętna z nadgarstka. Jego konstrukcja jest zupełnie płaska, co także oznacza, że zmieniono charakterystyczne dla marki Polar czujniki, które odpowiadały za włączanie lub wyłączanie diod LED, gdy zegarek dotykał skóry nadgarstka lub został odpięty. Teraz diody LED szybciej się podświetlają, nawet bez bezpośredniego kontaktu ze skórą. Wystarczy zbliżyć zegarek do skóry na odległość ok. 1 cm, żeby diody LED zaczęły pracować. Najnowszy moduł do pomiaru tętna z nadgarstka przypomina małe, okrągłe lusterko, w którym dodatkowo umieszczono 10 diod LED (1 ma zielone światło, 5 czerwone, a 4 pomarańczowe). Czy nowy moduł do pomiaru tętna z nadgarstka w zegarkach Polar Pacer i Pacer Pro jest dokładny? Czy zastosowana technologia gwarantuje dostęp do rzetelnych danych o tętnie zarówno, gdy trenujemy spokojnie, ale także, gdy idziemy na całość i wykonujemy sesje interwałowe?
W moich testach dokładności optycznego pomiaru tętna nie ma przypadku. Nie ma także miejsca na wątpliwości. Od lat wykorzystuję interaktywne wykresy, które są moim autorskim pomysłem. Zawierają one informacje o wartościach zarejestrowanego tętna podczas aktywności fizycznej. Poszczególne dane można przybliżać, wystarczy zaznaczyć obszar myszką. Jeśli kursor zbliżymy do danego miejsca na wykresie, zostanie wyświetlony dokładny wynik uzyskany podczas testów dla urządzenia lub kilku urządzeń.
Poniżej znajdują się dane z 5 wybranych sesji treningowych wraz z ich omówieniem oraz obszerne, zamykające temat podsumowanie. Podczas treningów korzystałem z czterech zegarków – Suunto 5 Peak, Polar Vantage V2, Polar Pacer i Polar Pacer Pro. Zegarek Polar Vantage V2 pełnił najważniejszą rolę, ponieważ dzięki pracy z nadajnikiem Polar H10 zbierał informacje o tętnie z klatki piersiowej. Oznacza to także, że Polar Vantage V2 wskazuje najdokładniejsze wartości tętna, do których będę porównywać dane uzyskane z modeli Pacer i Pacer Pro.
Sprzęt:
Polar Vantage V2 – pomiar z pasa napiersiowego (Polar H10)
Polar Pacer – pomiar z prawego nadgarstka
Suunto 5 Peak – pomiar z prawego nadgarstka
Polar Pacer Pro – pomiar z lewego nadgarstka
Pierwszy test dokładności optycznego pomiaru tętna w zegarkach Polar Pacer i Polar Pacer Pro zaplanowałem w trakcie spokojnego biegania. Tradycyjnie – gdy przechodzimy z marszu do biegu tętno szybko idzie w górę, co widać na początku powyższego wykresu. Z wartości 60 uderzeń/min tętno poszybowało do 140 uderzeń. Podkreślę, że we wszystkich testowych biegach wskazania zegarka Polar Vantage V2 są najdokładniejsze, ponieważ sprzęt ten prezentuje tętno rejestrowane przez pas napiersiowy. Jego wskazania są dla mnie punktem odniesienia i to do tych danych będę porównywać pozostałe zegarki. W czasie testowych treningów zawsze uważnie patrzę na sprzęt i porównuję ich wskazania – tętno, jakie prezentują. To oznacza, że jeszcze przed złożeniem wykresów mam pewne wnioski, które później dzięki wykresom mogę potwierdzić lub obalić. Podoba mi się, że od 2 do 14 minuty tej sesji wszystkie urządzenia pracowały równo. Później w okolicach 14, 18, 25 i 28 minuty widać pewne różnice. Mogę z łatwością wskazać zegarek, który regularnie odskakiwał od pozostałych urządzeń. W pierwszych trzech przypadkach to Pacer Pro, który radził sobie trochę gorzej niż Pacer i Suunto 5 Peak. W ostatnim wskazanych przedziale czasu to Polar Pacer zaliczył 3 mocne oderwania od tętna z pasa napiersiowego. Końcówka treningu bardzo mi się podoba, ponieważ po 29 min każdy z zegarków idealnie się odnalazł w wykryciu zmian wartości tętna – najpierw poszybowało w górę, żeby później dynamicznie opaść. Generalnie ten przykład pokazuje, że zegarki przez zdecydowaną większość treningu pracują bardzo dobrze.
Sprzęt:
Polar Vantage V2 – pomiar z pasa napiersiowego (Polar H10)
Polar Pacer – pomiar z prawego nadgarstka
Suunto 5 Peak – pomiar z prawego nadgarstka
Polar Pacer Pro – pomiar z lewego nadgarstka
W drugim przykładzie przejdę od razu do drugiej połowy wykresu. Podoba mi się, jak po 16 min treningu zegarki reagują na zmiany wartości mojego tętna. Niebieska linia oznacza tętno z klatki piersiowej (Polar Vantage V2). Widać, że z uporem maniaka Pacer, Pacer Pro i Suunto 5 Peak trzymają się wartości tętna z klatki piersiowej. Jest to oczywiście bardzo dobra oznaka, na podstawie której można nieśmiało formułować pewne wnioski. Pierwszym wnioskiem jest to, że zegarki szybko reagują na wszelkie zmiany tętna – zarówno przyspieszenia tempa biegu, czyli nagły wzrost tętna, jak i spadki prędkości, które uspokajają organizm i obniżają tętno. Na tę chwilę nie mam większych uwag. Mniejszych też nie.
Sprzęt:
Polar Vantage V2 – pomiar z pasa napiersiowego (Polar H10)
Polar Pacer – pomiar z prawego nadgarstka
Suunto 5 Peak – pomiar z prawego nadgarstka
Polar Pacer Pro – pomiar z lewego nadgarstka
Czas na trzeci wybrany do omówienia przykład. W połowie sesji zatrzymałem się na chwilę, żeby sprawdzić, jak szybko zareagują zegarki. Poczekałem, aż tętno ze 160 uderzeń obniży się do 130. Ponownie przyspieszyłem i znowu się zatrzymałem. Muszę powiedzieć, że Polar Pacer i Suunto 5 Peak świetnie się w tym odnalazły. Polar Pacer Pro trochę zaszalał w trakcie drugiego przyspieszenia, ale trwało to tylko krótką chwilę. Mogło być lepiej, ale nie jest źle. Później jeszcze 4–5 razy zegarek Polar Pacer Pro na chwilę odskakiwał od pozostałych urządzeń. Tutaj również mogło być lepiej (dokładniej), ale w dalszym ciągu były to sporadyczne i krótkie epizody. Od 20 min wszystkie urządzenia pracowały równo, co oczywiście mnie cieszy.
Polar Vantage V2 – pomiar z pasa napiersiowego (Polar H10)
Polar Pacer – pomiar z prawego nadgarstka
Suunto 5 Peak – pomiar z prawego nadgarstka
Polar Pacer Pro – pomiar z lewego nadgarstka
Dwa ostatnie przykłady omówię jednocześnie, żeby później przejść do podsumowania testów dokładności pomiarów tętna z nadgarstka. Oba przykłady łączy intensywność treningów – mocne akcepty przeplatane odpoczynkiem. To świetna okazja do weryfikacji dokładności optycznego pomiaru tętna z nadgarstka w zegarkach Polar Pacer i Polar Pacer Pro. Widać, że urządzenia poprawnie reagują zarówno na przyspieszenie pracy serca, ale także na jego zwolnienie, które nadchodzi zaraz po osiągnięciu maksymalnej wartości tętna. Podoba mi się, że sprzęt reaguje szybko. Identycznie jest z zegarkiem Suunto 5 Peak, który także przez zdecydowaną większość sesji trzyma się wartości tętna z klatki piersiowej. Suunto 5 Peak czasami jednak, gdy trwa maksymalny wysiłek, niezbyt precyzyjnie go rejestruje. Wartości tętna są najczęściej zaniżone o około 10–15 uderzeń/min. Przy bardzo wysokiej intensywności ćwiczeń zdecydowanie lepiej radzą sobie Polar Pacer i Polar Pacer Pro. Choć ten drugi sporadycznie miewa chwile słabości, trwają one krótko.
W podsumowaniu napiszę o wnioskach po omówieniu powyższych sesji. Podoba mi się, że Polar Pacer i Pacer Pro, a także Suunto 5 Peak szybko reagują na zmiany wartości tętna. W wielu przypadkach wskazania tych zegarków są bliskie pomiarom tętna z klatki piersiowej lub wręcz się z nimi pokrywają (dane z zegarka Polar Vantage V2). Nie chodzi mi tylko o czas, gdy biegnę spokojnie i długo, ale także momenty, gdy odpalam w nogach biegową rakietę i trenuję mocno. Jak pokazują wykresy, częste zmiany intensywności ćwiczeń nie utrudniają pracy nowemu modułowi pomiaru tętna od marki Polar. Zestaw 10 diod LED, który prześwietla skórę nadgarstka, żeby mierzyć tętno, działa bardzo stabilnie, pewnie i potrafi utrzymać przez prawie całą sesję wysoką dokładność. Zauważyłem, że tylko czasami Polar Pacer Pro łapie krótkie i niezbyt duże odstępstwa od wskazań tętna z klatki piersiowej. Zakładając, że oprogramowanie w obu tych zegarkach jest identyczne, uważam, że te odstępstwa mogą wynikać z miejsca zapięcia urządzenia. Szczególnie, że Polar Pacer pracuje bez tych krótkich momentów niedokładności. W megaskrócie mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z Polar Pacer i Polar Pacer Pro. Zegarki dają stabilny i w ogromnej większości czasu na treningu dokładny pomiar tętna z nadgarstka. Jestem także zadowolony z Suunto 5 Peak, choć w powyższych przykładach, w trakcie najwyższego wysiłku, jego wskazania mogłyby być jeszcze dokładniejsze. Zobacz test wideo zegarków Pacer i Pacer Pro.