14 kwietnia stolica zmieni się pod wpływem tysięcy biegaczy. W ramach tzw. „Narodowego Święta Biegania” odbędą się ORLEN Warsaw Marathon 2019 oraz bieg OSHEE na dystansie 10 km. Skąd wystartują zawodnicy? Jakimi ulicami pobiegną? Jakie utrudnienia w ruchu czekają mieszkańców Warszawy?
fot. Tomek Gola / ORLEN Warsaw Marathon
Już w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) w Warszawie pojawią się biegacze, którzy wspólnie będą świętować siódmą edycję jednego z najpopularniejszych eventów sportowych w Polsce. Na ORLEN Warsaw Marathon 2019 składają się trzy duże wydarzenia – bieg na dystansie maratonu, zmagania zawodników na 10 km trasie biegu OSHEEE oraz Charytatywny Marszobieg, który rozgrywany jest dzień wcześniej.
Wszystko rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9:00 na błoniach stadionu PGE Narodowy skąd zawodnicy ruszą po wyznaczonych trasach – część biegaczy będzie się mierzyć z maratonem, inni zaś z krótszym dystansem. Najważniejsze jednak jest to, że o wskazanej powyżej godzinie tysiące zawodników ruszy na ulice Warszawy. Oznacza to, spore utrudnienia w ruchu. Dla zapewnienia wszystkim zawodnikom stosownego poziomu bezpieczeństwa poszczególne odcinki tras biegów będą zamykane dla ruchu kołowego. Przełoży się to na korki, jak i potrzebę zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej. Już na około godzinę przed startem mogą występować okresowe trudności podczas poruszania się po Warszawie, które potrwają przez większą część dnia. Dlaczego? Zgodnie z regulaminem wydarzenia uczestników maratonu obowiązuje limit czasu wynoszący 5 godzin i 30 minut, zaś osoby biorące udział w biegu OSHEE 10 km zobligowane są opuścić trasę po 1 godzinie i 40 minutach. Oba limity oznaczają, że tyle czasu mają biegacze, aby dotrzeć na odpowiednią dla biegów linię mety. W konsekwencji, od godziny 8:00 do 15:00 część ulic Warszawy będzie nieprzejezdna. Z uwagi na charakter wydarzenia godziny mogą ulec zmianie. Jak przebiegać będą trasy biegów?
Trasa ORLEN Warsaw Marathon 2019 obejmie takie dzielnice jak Praga Południe, Mokotów, Śródmieście i Żoliborz. Jednak utrudniania mogą pojawiać się także w dzielnicach, w których sąsiedztwie będą przebiegać zawodnicy. Tegoroczną edycję można śmiało nazwać biegiem „dwóch brzegów Wisły”, ponieważ spora część trasy jest umiejscowiona w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Maratończycy, którzy ruszą spod stadionu PGE Narodowy pokierowani zostaną wzdłuż Parku Skaryszewskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego i alei Waszyngtona. Zaś na wysokości Szpitala Grochowskiego trasa zawraca z powrotem w stronę PGE Narodowego.
ORLEN Maraton pozostaje wierny idei Wisły jako rzeki ważnej dla wydarzenia. Wał Miedzeszyński, na którym na wysokości 5 km znajduje się również pierwszy punkt odżywczy, pokieruje zawodników ku ulicom Zwycięskiej, Saskiej i Egipskiej. Na tej wysokości trasy biegacze wkroczą w rejon malowniczej Saskiej Kępy, która z pewnością urzeknie uczestników kameralnymi ulicami i zabudową w historycznym stylu. W dalszej części uczestnicy będą mieli okazję także poznać Gocław, gdyż dalsza część prawobrzeżnej trasy prowadzi właśnie tam – wzdłuż Bora-Komorowskiego, skręcając w dół przez gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – wracając w kierunku Wału Miedzeszyńskiego, który poprowadzi ich prosto, aż do Mostu Świętokrzyskiego.
Później uczestnicy maratonu będą mogli zobaczyć lewobrzeżną Warszawę. Zbiegając z mostu na trasie pojawia się kolejna część miasta – Powiśle. To w tym rejonie będzie można docenić park Agrykola, który stanowi zielone płuca Warszawy. Jednak to nie ostatni zielony akcent na trasie, bo Mokotów pożegna zawodników ORLEN Warsaw Marathon 2019 nawrotem przy Królikarni. Kolejne kilometry trasy to powrót Sobieskiego w górę miasta, które prowadzą do obowiązkowego elementu każdej edycji Narodowego Święta Biegania – Starego Miasta i okolic. Tutaj znajduje się najbardziej wymagający podbieg na dość płaskiej trasie – żeby dotrzeć do zabytkowej części stolicy, maratończycy zmierzą się z ulicą Tamka, która doprowadzi ich do najbardziej turystycznej części trasy. Następnie ulicami: Miodową, Bonifraterską i Konwiktorską trasa skręca na wysokości Mostu Gdańskiego i Wisłostrady i kończy królewski dystans – na drugim brzegu, na metę zlokalizowaną na błoniach stadionu PGE Narodowego.
Jak wygląda trasa biegu OSHEE 10 km? W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na zawodników i ich rodziny, kibiców, a także wszystkie osoby, które będą poruszać się 14 kwietnia po ulicach Warszawy, czeka pełny sportowych emocji dzień. Organizatorzy nie ukrywają, że liczą na nowy rekord Polski na dystansie 10 km. W tym celu rozplanowano trasę tak, aby umożliwić osiągnięcie jak najlepszych wyników.
Większa część biegu odbędzie się na lewym brzegu miasta. Linia startu znajdować się będzie na Wybrzeżu Szczecińskim. Uczestnicy przebiegają najpierw przez Most Świętokrzyski, żeby znaleźć się na podbiegu na ulicy Tamka. Warto wspomnieć, że trasa ma dużą wartość turystyczną, bo wiedzie przez Krakowskie Przedmieście. Później trasa została poprowadzona w górę Warszawy ulicą Miodową i Bonifraterską, aż do wysokości Muranowa. Na Sanguszki znajduje się zbieg, następnie wzdłuż Wisłostrady bieg zakręca z powrotem na PGE Narodowy, gdzie znajduje się meta.
Skrócony harmonogram ORLEN Warsaw Marathon 2019:
- Godzina 6:30 – otwarcie miasteczka biegacza;
- 8:00 – 15:30 – strefa Expo;
- 8:00 – 15:30 – stop Cafe;
- 10:00 – 15:00 – animacje w strefie dziecięcej;
- 9:00 – start biegów: maraton i 10 km;
- około 9:30 – finisz pierwszego mężczyzny w biegu na 10 km;
- ok. 9:33 – finisz pierwszej kobiety w biegu na 10 km;
- ok. 11:10 – finisz pierwszego mężczyzny w maratonie;
- ok. 11:30 – finisz pierwszej kobiety w maratonie;
- ok. 10:40 – ostatni zawodnik biegu na 10 km na mecie;
- ok. 14:30 – ostatni zawodnik maratonu na mecie;
- 11:00 – 15:30 – strefa masażu Carolina Medical Center dostępna dla uczestników maratonu;
- 16:00 – zakończenie.
Wszelkie najnowsze informacje o utrudnieniach w ruchu, wyniki czy relację online znaleźć można pod tym adresem, w specjalnej zakładce portalu.
Ciekawostka: o jakie nagrody finansowe walczą najszybsi zawodnicy? Te kwoty powalają z nóg!
Trzymamy kciuki za wszystkich biegaczy! Samych życiówek na trasie!
Źródło: oprac. na podstawie materiałów prasowych; fot. organizator