ORLEN Warsaw Marathon 2019 - utrudnienia w ruchu
ORLEN Warsaw Marathon 2019 – utrudnienia w ruchu [ZAMKNIĘTE ULICE]

polecane

ORLEN Warsaw Marathon 2019 – utrudnienia w ruchu [ZAMKNIĘTE ULICE]

Kamil Nowak
14 kwietnia, 2019
Biegi

Nadszedł długo wyczekiwany przez biegaczy dzień. 14 kwietnia odbędzie się ORLEN Warsaw Marathon 2019, w ramach którego na ulice Warszawy wyruszy kilkanaście tysięcy biegaczy. Tyle zgromadzą dwa duże biegi – jednym z nich jest maraton, drugim zaś 10 km trasa. Jakimi ulicami będą poruszać się zawodnicy? Jakie utrudnienia w ruchu i zmiany komunikacyjne czekają miasto?

ORLEN Warsaw Marathon 2019 - utrudnienia i trasa biegu

ORLEN Warsaw Marathon 2019 to wydarzenie sportowe, które od 7 lat organizowane jest w stolicy. W tym czasie Warszawa zmienia się pod wpływem tysięcy biegaczy, którzy chcą osiągnąć ambitne cele. Tegoroczne wydają się być jeszcze trudniejsze, niż te z roku 2018. Dlaczego? Wielu rewelacyjnie biegających zawodników zapowiada, że powalczą o uzyskanie jak najlepszego wyniku. Niektórzy nawet zapowiadają atak na rekordy trasy. W elicie maratonu są m.in. Marcin Chabowski, Adam Nowicki, Arek Gardzielewski, Mariusz Giżyński, Emil Dobrowolski czy Jakub Nowak. Wśród kobiecej elity jest Izabela Trzaskalska, która w dwóch poprzednich edycjach ORLEN Warsaw Marathon była najszybszą Polką na dystansie maratońskim. Czy po raz trzeci utrzyma się na podium? Przekonamy się na trasie, ale na pewno rywalizować z nią będą m.in. Aleksandra Lisowska, Georgina Rono czy Jerotich Sheilla. W osobnym tekście skupiamy się nie tylko na zawodnikach elit maratonu i biegu na 10 km, ale także na nagrodach finansowych, których wysokość robi piorunujące wrażenie.

ORLEN Warsaw Marathon 2019 utrudniania w ruchu jakie godziny

Co z utrudnieniami w ruchu i zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej? ORLEN Warsaw Marathon 2019 rozgrywany jest na ulicach Warszawy, co oznacza, że na trasach obu biegów zostanie okresowo wstrzymany ruch dla pojazdów kołowych. Wszystko rozpocznie się w niedzielę, 14 kwietnia o godzinie 9:00 na błoniach stadionu PGE Narodowy skąd biegacze wyruszą na trasy 42,195 km i 10 km. Ale niektóre ulice będą zamknięte już od około 6:00. Utrudniania w ruchu będą występowały przez większą część niedzieli, a to dlatego, że maratończycy mają 5 godzin i 30 minut na przebiegnięcie trasy. Taki zapis widnieje w regulaminie ORLEN Warsaw Marathon 2019. Planuje się, że w okolicach 14:30-15:00 wszystko powróci do normy. Dla ułatwienia organizator przygotował mapę z szacunkowymi godzinami zamknięcia i otwarcia poszczególnych ulic, a także oznaczeniem, którym pasem będą poruszać się zawodnicy.

ORLEN Warsaw Marathon 2019 utrudniania w ruchu jakie godziny

Trasa maratonu obejmie takie dzielnice jak Praga Południe, Mokotów, Śródmieście i Żoliborz. Zaś w dużym uproszeniu jej przebieg prezentuje się następująco: zawodnicy startują spod stadionu PGE Narodowy, aby później biec wzdłuż Parku Skaryszewskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego i aleją Waszyngtona. Na wysokości Szpitala Grochowskiego trasa zawraca z powrotem w stronę PGE Narodowego.

ORLEN Warsaw Marathon 2019 utrudniania w ruchu jakie godziny

Dalej przy Wale Miedzeszyńskim, który skieruje maratończyków ku ulicom Zwycięskiej, Saskiej i Egipskiej. Następnie zawodnicy wkroczą do Saskiej Kępy. Część prawobrzeżnej trasy prowadzi wzdłuż Bora-Komorowskiego, aby później skręcić w dół przez gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – wracając w kierunku Wału Miedzeszyńskiego, który poprowadzi aż do Mostu Świętokrzyskiego.

ORLEN Warsaw Marathon 2019 utrudniania w ruchu jakie godziny

Trasa ORLEN Warsaw Marathon 2019 po lewobrzeżnej stronie Warszawy poprowadzi na Powiśle, w dół Myśliwiecką, aż do parku Agrykola. Następnie biegacze przez chwilę odwiedzą Mokotów i pożegnają się z nim nawrotem przy Królikarni. Późniejsze kilometry to powrót Sobieskiego w górę miasta, do obowiązkowego elementu każdej edycji maratonu – Starego Miasta i okolic. Maratończycy zmierzą się z ulicą Tamka, która doprowadzi ich do najbardziej turystycznej części trasy. Następnie ulicami: Miodową, Bonifraterską i Konwiktorską trasa skręca na wysokości Mostu Gdańskiego i Wisłostrady i kończy królewski dystans – na drugim brzegu, na metę zlokalizowaną na błoniach stadionu PGE Narodowego.

Skrócony harmonogram ORLEN Warsaw Marathon 2019:

⏱ Godzina 6:30 – otwarcie miasteczka biegacza;

⏱ 8:00 – 15:30 – strefa Expo;

⏱ 8:00 – 15:30 – stop Cafe;

⏱ 10:00 – 15:00 – animacje w strefie dziecięcej;

⏱ 9:00 – start biegów: maraton i 10 km;

⏱ około 9:30 – finisz pierwszego mężczyzny w biegu na 10 km;

⏱ ok. 9:33 – finisz pierwszej kobiety w biegu na 10 km;

⏱ ok. 11:10 – finisz pierwszego mężczyzny w maratonie;

⏱ ok. 11:30 – finisz pierwszej kobiety w maratonie;

⏱ ok. 10:40 – ostatni zawodnik biegu na 10 km na mecie;

⏱ ok. 14:30  – ostatni zawodnik maratonu na mecie;

⏱ 11:00 – 15:30 – strefa masażu Carolina Medical Center dostępna dla uczestników maratonu;

⏱ 16:00 – zakończenie.

Pozostałe informacje dotyczące m.in. wyników, trasy, zawodników będziemy zamieszczać w specjalnie przygotowanym dziale portalu Bieganie Uskrzydla.

Za wszystkich zawodników ORLEN Warsaw Marathon 2019 i Biegu OSHEE 10 km trzymamy kciuki! Powodzenia!

Źródło: oprac. na podstawie: https://orlenmarathon.pl/dla-uczestnika.html, screeny z mapy ; oraz fot. Tomek Gola (otwieracz); L.Nazdraczew (drugie od góry)

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Siłownia doskonale uzupełni bieganie. Ale jak ćwiczyć?

Siłownia to dobre miejsce na wykonanie treningu uzupełniającego bieganie przy założeniu, że skorzystamy z odpowiedniego sprzętu. Jakie zajęcia najlepiej przygotują nasze ciało do biegu? Czy wybierać maszyny, taśmy TRX, a może trening Crossfit? (więcej…)