ORLEN Warsaw Marathon 2019. Jak trenują profesjonaliści?
ORLEN Warsaw Marathon 2019. Jak trenują profesjonaliści?

polecane

ORLEN Warsaw Marathon 2019. Jak trenują profesjonaliści?

Kamil Nowak
14 marca, 2019
Biegi

Jak trenują profesjonaliści? Czym różni się bieganie amatora od biegania zawodowca? Czego możemy nauczyć się od specjalistów? Poprosiliśmy o pomoc jednego z Partnerów ORLEN Warsaw Marathon, Carolina Medical Center. Rąbka tajemnicy uchyla przed nami ekspert – Dorian Łomża.

ORLEN Warsaw Marathon 2019. Jak trenują profesjonaliści?

Nawet biegając rekreacyjnie warto skorzystać z rad najlepszych. Dzięki nim bicie kolejnych rekordów i życiówek będzie dużo łatwiejsze. Każdy zawodowiec startujący w maratonach ma jasno określony cel i strategię, którą z żelazną konsekwencją realizuje. Czego amator może nauczyć się od zawodowca? Oto garść rad:

– Przygotowując Oktawię Nowacką (olimpijkę i zawodniczkę Grupy Sportowej ORLEN) skupiłem się na trzech kluczowych elementach: mobilności, stabilności oraz sile mięśniowej – tłumaczy Dorian. – Trzy razy w tygodniu Oktawia wykonywała trening uzupełniający, podczas którego pracowaliśmy przede wszystkim nad mięśniami głębokimi, mięśniami stabilizującymi miednicę oraz obręcz barkową. Oktawia wykonywała również ćwiczenia mobilizacyjne dla stawów. Nie zapomnieliśmy również o ćwiczeniach siłowych – to wszystko stanowiło fundament przygotowania fizycznego. Odpowiednio ułożony program treningu uzupełniającego powinien być nieodłącznym elementem przygotowań każdej osoby regularnie trenującej – zarówno zawodowca, jak i amatora – dodaje.

W trakcie przygotowań:
– spożywaj pełnowartościowe posiłki,
– pij regularnie wodę lub napoje sportowe w ciągu dnia i podczas treningów,
– wysypiaj się – zawodowcy śpią od 8 do 10 godzin dziennie,
– korzystaj z usług fizjoterapeuty lub masażysty.

Tuż przed startem:
– wykonaj porządną rozgrzewkę,
– określ, w jakim czasie chcesz przebiec maraton,
– ustaw się w odpowiedniej strefie startowej,
– zastosuj pozytywny dialog wewnętrzny i przygotuj się mentalnie.

W trakcie biegu:
– pierwsze kilometry biegnij spokojnie, nie przyspieszaj,
– spożywaj płyny i węglowodany na trasie – korzystaj z każdego punktu odżywczego,
– bądź cały czas skupiony na celu,
– w trudnych chwilach wizualizuj sobie, jak wbiegasz na metę i jak bardzo jesteś szczęśliwy z ukończenia królewskiego dystansu.

Dorian Łomża to trener przygotowania motorycznego z Carolina Medical Center. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z zawodnikami różnych dyscyplin sportowych. Na co dzień pracuje z zawodnikami na najwyższym poziomie sportowym: odpowiada za ich przygotowanie fizyczne. Łączy wiedzę z zakresu fizjoterapii, treningu funkcjonalnego, biomechaniki i fizjologii wysiłku fizycznego.

Źródło: informacja prasowa; fot. ORLEN Warsaw Marathon / biuro prasowe

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Skuteczne sposoby na nawodnienie biegacza. Co, jak i kiedy pić?

Małymi krokami zbliża się okres wiosennych startów, w którym można przebierać i wybierać najbardziej odpowiadające nam zawody. W grę wchodzi długa lista biegów na 10 km, półmaratonów, maratonów czy biegów górskich. Nie wszyscy biegacze stawiają sobie za cel walkę o życiówkę, niekiedy wystarczy zaliczenie dystansu i szczęśliwe dobiegnięcie do mety. Jednak, aby marzyć o sukcesach trzeba ciężko pracować podczas treningów, zdrowo się odżywiać i dbać o regenerację. Elementem trudnej treningowej układanki jest m.in. nawodnienie organizmu. (więcej…)