41. PZU Maraton Warszawski
Nowoczesność idzie w parze z tradycją – nadciąga 41. PZU Maraton Warszawski

polecane

Nowoczesność idzie w parze z tradycją – nadciąga 41. PZU Maraton Warszawski

Tomasz Wołoćko
lipiec 12, 2019
Aktualności

Maraton Warszawski rusza już 29 września. Impreza już od wielu lat wyznacza nowe trendy i uwzniośla ideę biegania. Tym razem połączy w sobie tradycję z nowoczesnością.

41. PZU Maraton Warszawski

Maraton Warszawski po raz pierwszy wystartował w 1979 roku. Od tego czasu stał się ikoną wśród największych europejskich maratonów. Wydarzenie to odwiedzają tysiące zapalonych biegaczy, nie tylko z Polski ale i również całego świata. W 2003 roku w Maratonie Warszawskim dokonał się przełom, a mianowicie wprowadzono szeroką gamę udogodnień dla uczestników tego wydarzenia, które dziś stanowią standard podczas wielu imprez biegowych. Wtedy po raz pierwszy w biegach wzięli udział pacemakerzy, czyli osoby wspomagające biegaczy do osiągnięcia konkretnych wyników czasowych.

Dodatkowo pojawiły się oznaczenia trasy, które informowały o pokonanych kilometrach. Zmianą, która najmocniej przełożyła się na wyniki uczestników okazały się punkty odżywcze dla biegaczy, które zostały zaprojektowane na wzór tych z amerykańskich maratonów. Były one usytuowane co 2,5 km, co pozwoliło biegaczom złapać oddech, a także nabrać sił do dalszego boju. Także w 2003 roku w sieci po raz pierwszy pojawił się ogólnodostępny plan treningowy dostosowany do królewskiego dystansu. Stworzył go wybitny polski maratończyk – Jerzy Skarżyński. Podjęcie tego działania miało służyć głównie amatorom, którzy w sposób rozsądny mogli przygotować się do startu w wymagającym biegu. W 2004 roku do atrakcji na trasie dodano strefy kibicowania wraz z muzyką i zespołami grającymi na żywo , które zagrzewały uczestników do walki i osiągnięcia wyznaczonych celów.

41. PZU Maraton Warszawski

Kamieniem milowym okazała się akcja #BiegamDobrze. Jest to pierwszy biegowy projekt w kraju, który oparty jest na modelu aktywnej charytatywności. Jej początek miał miejsce 4 lata temu i do tej pory już blisko 4 miliony złotych trafiło do instytucji charytatywnych. Podczas tegorocznej edycji 41. PZU Maraton Warszawski każdy z uczestników będzie mógł wybrać tradycyjny model płatności lub charytatywną ścieżkę rejestracji #BiegamDobrze. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wskazaną podczas rejestracji organizację. Wystarczy uzbierać kwotę minimalną, aby otrzymać unikalny numer startowy.

Przy tegorocznej edycji maratonu, organizatorzy przygotowali niespodziankę – film dokumentalny o historii imprezy, który pozwoli wrócić pamięcią do poprzednich edycji wydarzenia, a także opowie o pięknej tradycji tego przedsięwzięcia. W około 20-minutowym dokumencie wykorzystano niepublikowane dotąd materiały, takie jak: wspomnienia czy indywidualne historie biegaczy – oczywiście dotyczące Maratonu Warszawskiego. Film zostanie wyemitowany w telewizji, a także wyświetlony podczas pokazów specjalnych.

41. PZU Maraton Warszawski

Przeżyjmy wielkie emocje po raz kolejny – 29 września podczas 41. PZU Maratonu Warszawskiego. Trasa biegu zostanie udostępniona niebawem.

Organizatorzy maratonu zapraszają wszystkich amatorów, a także profesjonalnych biegaczy. Kto w tym roku biegnie z nami?

⤵️⤵️⤵️⤵️

Zapisy na stronie wydarzenia.

Źródło: informacja prasowa; fot. Maraton Warszawski

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Katarynka pisze:

    Będę u Was startować! Treningi idą, forma coraz lepsza. Już się nie mogę doczekać, bo rok temu przed maratonem złapałam kontuzje i nie wystartowałam. W tym roku sobie to odbije!

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

ASICS GEL-Kayano 27. Zaczarować twarde nawierzchnie – TEST

Czy uda się tak zaczarować asfalt, aby ten stał się miękki i bardziej przyjazny stawom oraz mięśniom, które najbardziej obrywają podczas biegania po twardej nawierzchni? Czy długie treningi po miejskich chodnikach mogą stać się przyjemniejsze? Decydując się na najnowsze buty biegowe ASICS GEL-Kayano 27 jest to osiągalne.

(więcej…)