Maraton Warszawski rusza już 29 września. Impreza już od wielu lat wyznacza nowe trendy i uwzniośla ideę biegania. Tym razem połączy w sobie tradycję z nowoczesnością.
Maraton Warszawski po raz pierwszy wystartował w 1979 roku. Od tego czasu stał się ikoną wśród największych europejskich maratonów. Wydarzenie to odwiedzają tysiące zapalonych biegaczy, nie tylko z Polski ale i również całego świata. W 2003 roku w Maratonie Warszawskim dokonał się przełom, a mianowicie wprowadzono szeroką gamę udogodnień dla uczestników tego wydarzenia, które dziś stanowią standard podczas wielu imprez biegowych. Wtedy po raz pierwszy w biegach wzięli udział pacemakerzy, czyli osoby wspomagające biegaczy do osiągnięcia konkretnych wyników czasowych.
Dodatkowo pojawiły się oznaczenia trasy, które informowały o pokonanych kilometrach. Zmianą, która najmocniej przełożyła się na wyniki uczestników okazały się punkty odżywcze dla biegaczy, które zostały zaprojektowane na wzór tych z amerykańskich maratonów. Były one usytuowane co 2,5 km, co pozwoliło biegaczom złapać oddech, a także nabrać sił do dalszego boju. Także w 2003 roku w sieci po raz pierwszy pojawił się ogólnodostępny plan treningowy dostosowany do królewskiego dystansu. Stworzył go wybitny polski maratończyk – Jerzy Skarżyński. Podjęcie tego działania miało służyć głównie amatorom, którzy w sposób rozsądny mogli przygotować się do startu w wymagającym biegu. W 2004 roku do atrakcji na trasie dodano strefy kibicowania wraz z muzyką i zespołami grającymi na żywo , które zagrzewały uczestników do walki i osiągnięcia wyznaczonych celów.
Kamieniem milowym okazała się akcja #BiegamDobrze. Jest to pierwszy biegowy projekt w kraju, który oparty jest na modelu aktywnej charytatywności. Jej początek miał miejsce 4 lata temu i do tej pory już blisko 4 miliony złotych trafiło do instytucji charytatywnych. Podczas tegorocznej edycji 41. PZU Maraton Warszawski każdy z uczestników będzie mógł wybrać tradycyjny model płatności lub charytatywną ścieżkę rejestracji #BiegamDobrze. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wskazaną podczas rejestracji organizację. Wystarczy uzbierać kwotę minimalną, aby otrzymać unikalny numer startowy.
Przy tegorocznej edycji maratonu, organizatorzy przygotowali niespodziankę – film dokumentalny o historii imprezy, który pozwoli wrócić pamięcią do poprzednich edycji wydarzenia, a także opowie o pięknej tradycji tego przedsięwzięcia. W około 20-minutowym dokumencie wykorzystano niepublikowane dotąd materiały, takie jak: wspomnienia czy indywidualne historie biegaczy – oczywiście dotyczące Maratonu Warszawskiego. Film zostanie wyemitowany w telewizji, a także wyświetlony podczas pokazów specjalnych.
Przeżyjmy wielkie emocje po raz kolejny – 29 września podczas 41. PZU Maratonu Warszawskiego. Trasa biegu zostanie udostępniona niebawem.
Organizatorzy maratonu zapraszają wszystkich amatorów, a także profesjonalnych biegaczy. Kto w tym roku biegnie z nami?
⤵️⤵️⤵️⤵️
Źródło: informacja prasowa; fot. Maraton Warszawski
Będę u Was startować! Treningi idą, forma coraz lepsza. Już się nie mogę doczekać, bo rok temu przed maratonem złapałam kontuzje i nie wystartowałam. W tym roku sobie to odbije!