Natalia Tomasiak trzecią zawodniczką Perun Skymarathon
Natalia Tomasiak trzecią zawodniczką Perun Skymarathon i liderką słowacko-czeskiego Golden Trail Series

polecane

Natalia Tomasiak trzecią zawodniczką Perun Skymarathon i liderką słowacko-czeskiego Golden Trail Series

Tomasz Wołoćko
7 maja, 2019
Aktualności

W minioną sobotę odbył się Perun Skymarathon, jeden z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych biegów górskich w Czechach. Kilkukrotnie Perun był miejscem zmagań w Mistrzostwach Czech w Skyrunningu. 41 kilometrowa trasa liczy sobie aż 3400 metrów podejść, a spory fragment zawodów poprowadzony jest po okolicznych stokach narciarskich.

Natalia Tomasiak trzecią zawodniczką Perun Skymarathon

Natalia Tomasiak dociera do mety Perun Skymarathon

Organizatorom udało się przyciągnąć wielkie nazwiska światowych biegów górskich jak choćby Angela Mudge czy Marco De Gasperi. W zawodach startowało około 20 biegaczy z Polski. Bardzo dobrze pobiegła Natalia Tomasiak, która na tej wymagającej trasie zajęła trzecie miejsce. O poziomie rywalizacji świadczy fakt, że zarówno pierwszych trzech zawodników jako i pierwsze trzy zawodniczki rozprawiły się z zeszłorocznymi rekordami trasy.

Na listach startowych Peruna widniało ponad 600 osób. Na szczęście zapowiadane fatalne warunki pogodowe na sobotę okazały się nietrafione i ten trudny bieg mógł być przeprowadzony w naprawdę komfortowych warunkach. Temperatura około 10-12 stopni, a czasami nieśmiało wyglądające słońce spowodowało, że faworyci zawodów od razu narzucili bardzo mocne tempo. Od początku w czołówce rywalizacji kobiet utrzymywała się Natalia.

Zawodniczka Salomon Suunto Team, zmagająca się z przeziębieniem, odczuwała nieco jeszcze zmęczenie po ubiegłotygodniowym starcie, gdzie w pierwszej odsłonie cyklu na trasie Baba-Kamzik (26 km/+800) zajęła drugie miejsce. Natalia biegła niemal od początku na czwartej pozycji, odrabiając straty na podejściach, a tracąc nieco na zbiegach. Kiedy po ostatnim punkcie kontrolnym sytuacja pozostawała bez zmian, wydawało się, że Natalia ukończy bieg tuż za podium.

Okazało się, że ostania góra kompletnie wyczerpała biegnącą na trzecim miejscu Zuzanę Ozanową, z czego skwapliwie skorzystała Polka, wskakując na najniższy stopień podium. Tym samym Natalia została liderką cyklu Golden Trail National Series CZ-SK, do którego będą jeszcze zaliczane kolejne trzy biegi w Czechach i Słowacji. Zwyciężyła Brytyjka Angela Mudge przed mieszkającą na co dzień w Kanadzie – Czeszką Janą Jurackovą. Cała trójka Pań osiągnęła lepszy rezultat od rekordu trasy.

Perun Skymarathon

Perun Skymarathon -16 km trasy

Wśród Panów rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta. Wielki faworyt biegu, pięciokrotny mistrz świata Włoch Marco de Gasperi sprostał zadaniu i zwyciężył całą plejadę czesko-słowackich zawodników z Jirim Cipą, Peterem Frano i Pavlem Brydlem na czele. Tutaj również całe podium było szybsze niż rekordzista trasy Luca Carrara w ubiegłym roku. Kolejne zawody cyklu już za dwa tygodnie ponownie w Czechach.

Przypomnijmy, że Golden Trail National Series CZ-SK to jedna z czterech serii narodowych, towarzyszących w tym roku prestiżowemu Golden Trail World Series. Światowe GTS rozpocznie się już za nespełna miesiąc na słynnej Zegamie. Finał cyklu odbędzie się w Nepalu w ramach Annapurna Trail Marathon.

Tekst i Foto: Przemysław Ząbecki/ materiały organizatora

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Staniki sportowe Kalenji – przejmij kontrolę nad biustem!

Staniki sportowe są w stanie zaoferować nieporównywalną z tymi bieliźnianymi wygodę, przysłużą się także naszemu zdrowiu. Niektórzy producenci wręcz specjalizują się w wytwarzaniu tej części garderoby, opracowując coraz to lepsze i praktyczniejsze rozwiązania. Zakup stanika sportowego takiej marki wiąże się jednak ze sporym wydatkiem. I tu nasuwa się pytanie: czy tylko te drogie biustonosze są dobre? A może tańszy produkt będzie równie efektywny? Żeby rozwiać wątpliwości przetestowaliśmy trzy modele staników sportowych od Kalenji. (więcej…)