Dominika Stelmach Półmaraton Praski
Mistrzyni Polski Dominika Stelmach wśród pacemakerów adidas Półmaratonu Praskiego

polecane

Mistrzyni Polski Dominika Stelmach wśród pacemakerów adidas Półmaratonu Praskiego

Jerzy Stawiński
24 sierpnia, 2022
Aktualności

Już blisko 5000 osób zapisało się do udziału w 7. Nocnym adidas Półmaratonie Praskim, który odbędzie się 3 września w Warszawie, a kolejnych 1500 zamierza rywalizować w towarzyszącej mu adidas Runners Piątce Praskiej. Wiele z uczestników marzy, by na szybkiej i płaskiej trasie zanotować rekordy życiowe. Pomóc mają w tym pacemakerzy, wśród których znalazła się utytułowana lekkoatletka Dominika Stelmach.

Dominika Stelmach adidas Półmaraton Praski

Dla mistrzyni Polski w biegu górskim na ultra dystansie będzie to debiut w roli zająca. Wraz z Patrykiem Kozłowskim poprowadzi chętnych do uzyskania czasu 1:30 na dystansie 21,0975 km.

„To będzie moja pierwsza rola oficjalnego zająca na tak dużym biegu. Potrafię trzymać tempo, a półtorej godziny na dystans 21 km to moje tempo treningowe. Przy 4.15-4.17 na kilometr to włącza mi się w nogach tempomat, takich biegów w pierwszym zakresie wykonuję najwięcej w ciągu roku. To nie jest wolne tempo, ale przeze mnie wybiegane w każdej możliwej konfiguracji i kilometrażu. Ale… będzie stres, bo bieganie dla innych to większa odpowiedzialność niż dla samego siebie” – opowiadała.

Podkreśliła, że bardzo zależy jej, aby biegową pasję przekazywać dalej, „by wszyscy byli zadowoleni i ukończyli w wymarzonym czasie”. Jej rekord na dystansie półmaratonu wynosi 1:15.17, a taki czas uzyskała właśnie podczas Półmaratonu Praskiego 2017. W tym samym roku została maratońską mistrzynią kraju.

„W przypadku biegów ulicznych ludzie się często nastawiają na określony wynik, a czasem nie wychodzi i zamiast radości pojawia się frustracja. A przecież w tym sporcie chodzi o frajdę i zdrowie” – mówiła wielokrotna triumfatorka Wings for Life (2015 r. w Polsce, 2016 r. w Australii, 2017 r. ustanowiła rekord imprezy w Chile, 2018 r. RPA, 2019 r. Rio de Janeiro) i zwyciężczyni tegorocznego ultramaratonu Chudy Wawrzyniec, w ramach którego odbyły się MP w biegu górskim na ultra dystansie.

Dominika Stelmach adidas Półmaraton Praski

Jeszcze przed adidas Półmaratonem Praskim Stelmach poleci do RPA, gdzie wystartuje w słynnym Comrades Marathon – najstarszym i największym ultramaratonie świata. Do pokonania jest 90 km z miejscowości Pietermaritzburg do Durbanu. Później powrót do Warszawy.

„Mieszkam na Ursynowie, ale z chęcią przyjeżdżam na Pragę, fascynuje mnie jej socjalny charakter. Półmaraton Praski to bardzo specyficzny bieg, z racji pory, w jakiej jest rozgrywany, czyli w formule wieczorowej. Aby pod koniec dnia być w super formie, zadbajmy o odpoczynek przed startem, odpowiednie nawodnienie i lekkostrawną dietę” – wspomniała.

Bieg główny startuje o godz. 20.30, a godzinę wcześniej ruszy adidas Runners Piątka Praska. 

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Pomiar tętna z nadgarstka: Polar M400, a opaska A360

Czy pomiar tętna z nadgarstka zastosowany w sprzęcie fitness, to faktycznie działająca funkcja, czy jedynie zabieg marketingowy producentów będących na tym rynku? Sprawdzamy to za pomocą zegarka Polar M400 i opaski sportowej A360.  (więcej…)