Maraton Zegama Aizkorri
Maraton Zegama Aizkorri to jedna z najbardziej prestiżowych imprez w biegach górskich

polecane

Maraton Zegama Aizkorri to jedna z najbardziej prestiżowych imprez w biegach górskich

Tomasz Wołoćko
31 maja, 2019
Aktualności

W niedzielę, legendarny baskijski maraton zapoczątkuje tegoroczną edycją Golden Trail World Series, swoistą biegową Ligę Mistrzów biegów górskich, której finał odbędzie się jesienią w Himalajach. Na trasę Zegama Aizkorri po dwóch latach przerwy wraca Kilian Jornet, ośmiokrotny triumfator biegu. Na starcie zobaczymy tylko dwoje Polaków: Bartłomieja Przedwojewskiego, który będzie bronił pudła z przed roku oraz Natalię Tomasiak, debiutującą na trasie Zegamy.

Maraton Zegama Aizkorri

Zegama is Zegama. To proste w swojej budowie i treści hasło nabiera zupełnie innego brzmienia, kiedy człowiek ma szanse stać się częścią tego niezwykłego wydarzenia. Tak się składa, że wielokrotnie miałem okazję uczestniczyć w największych czy najważniejszych imprezach w biegach górskich w Europie często mających rangę Pucharów Świata, Mistrzostw Europy czy Świata. Rok temu, po raz pierwszy byłem częścią Zegama Aizkorri. Powiedzieć, że od tamtej pory na inne biegi wyjeżdżam niechętnie, byłoby grubą przesadą, ale Zegama is Zegama.

Na czym polega niezwykłość tego biegu? Maraton Zegama Aizkorri jest rozgrywany w Kraju Basków leżącym na terenie Hiszpanii. Z niewielkiego miasteczka Zegama (296 m n.p.m.), gdzie znajduje się start i meta, zawodnicy wbiegają na cztery najwyższe szczyty Kraju Basków. Najwyższy punktem znajdującym się na trasie jest szczyt Aketegi o wysokości 1551 metrów n.p.m. Teoretycznie nie robi to na nas żadnego wrażenia, niemniej jednak większość część trasy przebiega po bardzo trudnym technicznie terenie. Na trasie liczącej idealne 42 km 195 metrów zawodnicy mają do pokonania 2736 metrów w górę. Całkowita suma przewyższeń wynosi 5472 m. Królem Zegamy jest na pewno najsłynniejszy obecnie biegacz górski na świecie Kilian Jornet, który te zawody wygrywał aż 8 razy bijąc przy okazji kolejne rekordy trasy. Jego panowanie w 2017 roku zakwestionował jednak inny zawodnik Salomona Stian Angermund-Vik, który pod nieobecność Kiliana (Kilian przebywał wtedy na Evereście), odebrał mu rekord trasy. Rekord od 2017 roku wynosi więc 3:45:08 co daje średnią prędkość 5:20 min/km! Wśród Pań rekord trasy należy do najlepszej skyrunnerki 2017 Hiszpanki Maite Maiory, która uzyskała czas 4:34:27. Zarówno Stian jak i Maite pojawią się na trasie w tym roku.

Maraton Zegama Aizkorri

Przed rokiem po raz pierwszy polską historię w Zegamie napisał Bartłomiej Przedwojewski za sprawą swojego kapitalnego biegu i w efekcie zajęcia trzeciego miejsca. Wcześnie w historii biegu Polacy nigdy nie odegrali znaczącej roli, co więcej bardzo rzadko pojawiali się na starcie. Na pewno jednym z powodów jest bardzo mocna lista startowa. Zegama gościła i ciągle gości największe sławy biegów górskich na świecie. Przyjeżdżali tam zawsze najwięksi jak: Luis Alberto, Kilian, Emelie Frosberg, De Gasperi. W niedzielę bieg obędzie się po raz 18, a na liście startowej jest tylko 500 biegaczy. Poza zaproszoną elitą, jedyną możliwą formą uczestnictwa w biegu jest losowanie. Oczywiście nie trzeba dodawać, że liczba chętnych wielokrotnie przewyższa możliwą liczbę uczestników. Na ukończenie biegu zawodnicy mają 8 godzin.

Zegama Aizkorri ma niesłychaną moc marketingową. Dobrym miejscem w tym biegu zawodnik zwraca na siebie międzynarodową uwagę. Dlatego właśnie na zawodach pojawiają się nie tylko „starzy” wielcy mistrzowie, ale swojego szczęścia szukają też młodzi, zdolni, którzy dopiero pracują na swoje nazwisko.

To właśnie przed rokiem Bartek Przedwojewski, nikomu szerzej nieznany, skazany na pożarcie, biegacz Salomon Suunto Team Polska po kapitalnym, pełnym emocji biegu, wdarł się na pudło, co jak się okazało było początkiem jego międzynarodowej kariery.

Maraton Zegama Aizkorri

Bartek Przedwojewski i Natalia Tomasiak

W tym roku na starcie zobaczymy między innymi: rekordzistę trasy oraz drugiego przed rokiem Stiana Angermunda-Vika, ubiegłorocznego zwycięzce Remiego Bonneta. Niezwykle mocny w tym roku jest Hiszpan Oriol Cardon, Francuz Alexi Sevennec, czy ulubieniec gospodarzy, miejscowy baskijski biegacz Aritz Egea (Team Salomon), który zawsze jest przymierzany do podium, niezależnie od tego, gdzie startuje.

Wśród Pań sytuacja wygląda podobnie. Poza bardzo utytułowanymi biegaczkami pokroju: Megan Kimmel, Maite Maiory, Eli Gordon czy Oihany Azkorbebeity, pojawi się wiele utalentowanych biegaczek, które będą chciały dodać triumf w Zegamie do swojego CV. Będzie sensacyjna zwyciężczyni z 2016. Norweżka Yngvild Kaspersen powracająca po rocznej przerwie, Francuzka Amandine Ferrato, Włoszka Elisa Desco czy wreszcie Meg Mackenzie z RPA. Na trasie Zegamy zadebiutuje jedyna Polka w stawce – Natalia Tomasiak, która na technicznej trasie chciałaby pokazać się z jak najlepszej strony.

Start w niedzielę 2 czerwca o godzinie 9:00.

W związku ze startem zawodników Salomon Suunto Team Polska, zapraszamy Was do wzięcia udziału w zabawie typujące ich wspólny czasowy rezultat.

Więcej informacji na:
https://salomon.win-in-sports.com/zegamakonkurs/

Zapraszam do śledzenia salomonrunning.pl, gdzie postaramy się wrzucać coś na bieżąco.

Data: 2 czerwca 2019 r.
Początek i koniec: Zegama (Guipúzcoa) – 09:00 start.
Całkowita długość: 42,195 km.

Punkty kontrolne: 14
Punkty odświeżania: 13
Skumulowane przewyższenia: 5,472 metrów
Maksymalna wysokość: 1,551 m Aketegi
Minimalna wysokość: 296 m Zegama.
Limit: 8 godzin.
Rekordy trasy
3 godziny, 45 minut, 08 sekund (Stian Angermund – 2017, męski).
4 godziny, 34 minuty, 27 sekund (Maite Maiora Elizondo – 2017, żeński).
Trudność: Bardzo wysoka.
Maksymalna liczba uczestników: 500

Tekst: Przemek Ząbecki, Foto: materiały organizatora, archiwa własne zawodników

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bose SoundSport Free – tak czy nie? [TEST SŁUCHAWEK]

Czy bezprzewodowe słuchawki do biegania Bose SoundSport Free to ciekawa propozycja dla pasjonatów biegania? Czy z własnej kieszeni wydałbym prawie 850 złotych, aby nabyć ten produkt? Przedstawiam spojrzenie biegacza, który testował wskazane słuchawki sportowe. (więcej…)