bieganieuskrzydla.pl

Maraton na Wielkim Murze Chińskim

Październik 15, 2015

The Great Wall Marathon czyli maraton na Wielkim Murze Chińskim, to jeden z najtrudniejszych biegów organizowanych na świecie. Część trasy maratonu biegnie po najeżonym schodami Wielkim Murze Chińskim, które nie oszczędzają biegaczy i znacznie utrudniają dotarcie na metę. 

 

maraton

 

The Great Wall Marathon jest powszechnie uważany za jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Pomimo bardzo ciężkiej trasy, biegacze startujący w wyścigu nagradzani są pięknymi widokami, majestatyczną przyrodą i bogatą kulturą Chin (jak również gościnnością rdzennych mieszkańców). Zawodnicy biegną przez tradycyjne chińskie wioski na przełęczy Huangya, pokonują także sześciokilometrowy odcinek po Murze.

 

maraton wielki mur chinski

 

Na trasie maratonu łącznie jest do pokonania 5164 schody, które jeden po drugim boleśnie dają się we znaki uczestnikom biegu. Maksymalny czas biegu został ograniczony do 8 godzin. Po tym czasie biegacze, którzy jeszcze nie zakończyli biegu są odwożeni specjalnymi busami na linię mety. Punkty odżywcze znajdują się średnio co 4 kilometry. Jak podaje organizator, niektóre z punktów proponują biegaczom do zjedzenia banany oraz izotoniki. Wszystkie stacje zaopatrzone są w wodę, a na 26 i 35 kilometrze dostępne są również żele energetyczne.

 

maraton wielki mur chinski

 

Historia biegu rozpoczyna się w 1999 roku, kiedy to 300 śmiałków postanowiło pierwszy raz stawić czoła wymagającej trasie maratońskiej, jak również tej części trasy, która poprowadzona jest po Wielkim Murze Chińskim.

 

wielki mur chinski

 

Najbliższa edycja biegu odbędzie się 21 maja 2016 roku. Przy okazji terminu warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe, podawane informacyjnie przez organizatora. Zazwyczaj temperatura w maju w tym regionie Chin sięga nawet  do 30 °C. Zalecany jest stosunkowo lekki strój startowy – krótkie spodenki i podkoszulek oraz czapka z daszkiem, która pomaga chronić bezpośrednio głowę i twarz od palącego słońca.

 

niezwykły maraton

 

Informacje o The Great Wall Marathon i zapisy: http://great-wall-marathon.com/race-information oraz świetny przewodnik organizatora o biegu: tutaj, który zawiera bardzo dużo ciekawych informacji związanych z przygotowaniem się do biegu, poradami jak dotrzeć na linię startu, gdzie odebrać pakiet startowy oraz do kiedy należy zgłosić chęć udziału w maratonie. Przewodnik poszerzony jest również o piękną galerię zdjęć z trasy.

 

3 odpowiedzi na “Maraton na Wielkim Murze Chińskim”

  1. Michal Filipiak napisał(a):

    Widać, że świetna impreza, ale raczej ja nie dam rady po tych schodach.

  2. Mariusz Rze napisał(a):

    Maraton dla prawdziwych twardzieli.

  3. Roxa Rzeszów napisał(a):

    Chciałabym tam wystartować. Piękne widoki z Wielkiego Muru Chińskiego, na otaczającą przyrodę. Tylko cena wysoko, bo jak policzyć wszystkie koszty (samolot z Polski na miejsce, jedzenie, nocleg, wpisowe), to wychodzi najmniej około 3000 -3500 dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Przeczytaj również

Pomiar tętna z nadgarstka: Polar M400, a opaska A360

Czy pomiar tętna z nadgarstka zastosowany w sprzęcie fitness, to faktycznie działająca funkcja, czy jedynie zabieg marketingowy producentów będących na tym rynku? Sprawdzamy to za pomocą zegarka Polar M400 i opaski sportowej A360.  (więcej…)