Kraków po raz 21. będzie świadkiem niezwykłego biegania - 21. Cracovia Maraton
Kraków po raz 21. będzie świadkiem niezwykłego biegania – 21. Cracovia Maraton

polecane

Kraków po raz 21. będzie świadkiem niezwykłego biegania – 21. Cracovia Maraton

Tomasz Wołoćko
12 kwietnia, 2024
Aktualności

W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, Kraków po raz 21. będzie świadkiem niezwykłego wydarzenia sportowego – 21. Cracovia Maraton. Tysiące biegaczy z całego świata zmierzy się z legendarnym dystansem 42 km i 195 m, wokół historycznego Rynku Głównego. Po okresie pandemii, na liście startowej pojawiła się rekordowa liczba uczestników – 6444! Osoby chcące dołączyć do wydarzenia mogą jeszcze zapisywać się w Biurze Zawodów na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 7000.

W przeddzień maratonu, 13 kwietnia, na Błoniach odbędą się inne wydarzenia sportowe: Cracovia Maraton na Rolkach, Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX oraz po raz pierwszy Czaniecki Cracovia Walkathon dla miłośników nordic walking. Całe święto sportu rozpocznie się o godzinie 9:00 w sobotę, 13 kwietnia, na Błoniach Krakowskich, gdzie wystartuje Cracovia Maraton na Rolkach. Następnie o 12:30 odbędzie się Mini Cracovia Maraton, a także symboliczny bieg na dystansie 4,2 km. Obie te imprezy są nieodłączną częścią Cracovia Maratonu od 2006 roku.

Nowością w tegorocznej edycji jest Czaniecki Cracovia Walkathon, również na dystansie 4,2 km, dla miłośników nordic walking. Impreza ta ma na celu integrację środowiska nordic walking i zapewnienie dobrej zabawy uczestnikom. Start o godzinie 13:30.

Wieczorem poprzedzającym Cracovia Maraton, o 21:30 biegacze zmierzą się także w biegu nocnym na 10 km, kończącym się na Rynku Głównym. Po raz piąty z rzędu uczestnicy tej rywalizacji wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. To wyjątkowe wydarzenie daje uczestnikom możliwość podziwiania oświetlonych zabytków Starego Miasta.

W krakowskim maratonie uczestniczą także osoby z niepełnosprawnościami, w tym sportowcy na wózkach. Ich start zaplanowany jest na godzinę 8:40.

Trasa 21. Cracovia Maratonu w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną. W zasięgu wzroku uczestników znajdą się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka. W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maratonu (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy.

Źródło: oprac. redakcyjne na podstawie: https://zis.krakow.pl/cmsd/files/82997  [dostęp 12.04.2024 r., godz. 10:09] Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Polar Ignite 3. Życie, trening i AMOLED. TEST

Polar Ignite 3 to zegarek gotowy prowadzić za rękę osobę, która chce, żeby sport stał się częścią jej życia. Ignite 3 wskaże nie tylko, co i jak należy ćwiczyć, ale także, co należy robić, żeby szybko się regenerować. Sprzęt gwarantuje dostęp do szerokiego wachlarza informacji. Nie jest to jednak urządzenie dla każdego zainteresowanego byciem fit. Poniżej moja obszerna recenzja, która dostępna jest także w formie wideo. Dla osób, które przeczytają cały materiał lub obejrzą film na YouTube jest prezent – specjalny kod rabatowy na zakup tego produktu. (więcej…)