To jest dobry czas, żeby porozmawiać o butach do biegania i skórze stóp. Wiele osób pisze do redakcji portalu z pytaniami o to, jak poprawnie dbać o buty do biegania. Jedną z najczęstszych wątpliwości jest czyszczenie butów do biegania w pralce. Czy można wyprać obuwie sportowe w pralce i nie męczyć się podczas ręcznego, mozolnego czyszczenia zabrudzeń? Większość z nas lubi patrzeć na ładne rzeczy i takimi się otaczać. Jednak tyle samo osób nie lubi poświęcać zbyt wiele czasu na czyszczenie butów, przez co trenuje w brudnych butach. Niestety zdarza się też, że część osób trenuje w mokrych butach, bo te nie zdążyły wyschnąć po poprzednim treningu. Bieganie w mokrych butach jest niekomfortowe i sprawia, że zużywają się szybciej. Drugim ważnym wątkiem tego tekstu będzie prawidłowe dbanie o skórę stóp i to, jakich kosmetyków używać. W letnie ciepłe dni chętniej ściągamy buty i eksponujemy nasze stopy. Powinny być zadbane, a skóra stóp wyglądać świeżo i być zdrowa.
Jak to jest z praniem butów do biegania? Najszybszym sposobem jest wrzucenie butów do pralki, wybór odpowiedniego programu i wciśnięcie przycisku start. Jednak na palcach jednej ręki mogę wymienić buty do biegania, które w ten sposób wyczyściłem. Żeby zrozumieć moje podejście, należy przedłożyć zalecenia producentów obuwia sportowego. Niektóre firmy jednoznacznie wskazują, że nie zaleca się prania butów w pralce. Ostrzeżenie u jednego z wiodących producentów obuwia brzmi: Nigdy nie pierz butów w pralce. Do czyszczenia butów do biegania nie używaj także proszku do prania ani mydła, gdyż może je to uszkodzić.
Już słyszę głosy wszystkich biegaczy, którzy wielokrotnie korzystali z pralki. Przecież materiały są łączone ze sobą dzięki szyciu nićmi. Przecież trudno trafić na buty do biegania, w których jakieś materiały zostały połączone klejem lub w inny sposób. Łatwo sprawdzić też, że wiele topowych modeli butów do biegania ma informację, że łączenia materiałów są zgrzewane i bezszwowe, żeby nie obcierać skóry stóp w newralgicznych miejscach. Można również wyciągnąć wkładkę z cholewki butów i potwierdzić łączenie materiałów poprzez szycie lub inną trwałą metodę.
Czynnikiem, który sprawia, że wybieram mycie butów w misce z wodą a wrzucenie ich do pralki, jest wątpliwość. Co by było, gdyby jednak coś w tym konkretnym bucie było połączone klejem lub substancją podobną do kleju? Wówczas proszek do prania lub detergent wykorzystany do wyczyszczenia obuwia w pralce i temperatura wody w pralce mogłyby niekorzystanie wpłynąć na jakość łączenia materiałów cholewki. Stąd mam krótką zasadę: jeśli model butów do biegania jest nowy lub biegam w nich dopiero krótki czas, do ich czyszczenia wykorzystuję ręce, gąbkę i mydło. Jeśli buty mam od długiego czasu, piorę je raz na jakiś czas.
Jeśli regularnie korzystasz z pralki lub tak jak ja okazjonalnie wybierasz ją do wyczyszczenia butów do biegania, sprawdź, czy korzystasz z poniższych ustawień w maszynie. Piorąc buty do biegania w pralce, należy pamiętać o:
- Włożeniu do pralki wstępnie przeczyszczonych butów. Jeśli buty są ubłocone, szczególnie w bieżniku butów mamy zlepiony piach i kamyczki, lepiej jest wszystko to usunąć przed włożeniem butów do bębna,
- Rozwiązaniu i wyjęciu sznurówek oraz wyjęciu wkładki,
- Wyborze najlepszego programu do prania. Niska temperatura, wyłączenie wirowania i krótki czas prania to najbezpieczniejsze opcje,
- Nieobowiązkowym punktem jest włożenie do bębna małego ręcznika, żeby zminimalizować obijanie się butów o bęben podczas prania. Zamiennie możemy włożyć buty do specjalnego worka do prania,
- Wyborze proszku lub detergentu przeznaczonych do prania obuwia. Nie powinniśmy stosować dużych ilości tych produktów,
- Odpowiednim suszeniu butów. Po wyjęciu obuwia z pralki odstawiamy buty w przewiewne miejsce do czasu całkowitego wyschnięcia materiału. W ciepłe dni trzeba będzie odczekać kilkanaście godzin, ale w zimie czas schnięcia może się znacznie wydłużyć.
Czyste i wysuszone buty do biegania możemy zabezpieczyć przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, grzybów i pleśni. Ja stosuję najłatwiejszą formę aplikacji: spray. Gehwol Fuss+Schuh Deo to dezodorant do stóp i butów, więc zabezpiecza nie tylko obuwie, ale także skórę stóp. Jest idealny dla osób aktywnych fizycznie (np. biegaczy, kolarzy). Specjalny skład dezodorantu zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu stóp oraz likwiduje nieprzyjemną woń używanego obuwia treningowego. Gehwol Fuss+Schuh Deo zapewnia komfort każdego dnia. Specjalnie dobrane składniki chronią także przed grzybicą stóp. Dużym plusem produktu jest zapach bezpośrednio po użyciu dezodorantu. W pomieszczeniu tylko przez chwilę w powietrzu czuć produkt, zapach szybko się ulatnia i nie jest drażniący. Produkt warto stosować regularnie, żeby unikać powstawania nieprzyjemnego zapachu oraz zabezpieczyć skórę przed m.in. grzybicą.
Biegacze wykonujący treningi codziennie powinni posiadać przynajmniej dwie pary butów. Zarówno podeszwa, jak i warstwa amortyzująca w czasie biegu poddawane są oddziaływaniu dużych sił, są ugniatane i skręcane, więc potrzebują czasu na powrót do pełnego rozprężenia. Taki czas liczy się od 12 do 24 godzin od ostatniego treningu, w zależności od zastosowanych w butach systemów. Ponadto niejednokrotnie trening wykonujemy w ciężkich warunkach, na przykład w deszczu czy śniegu – wtedy czas ten wystarczy także do ich całkowitego wyschnięcia. Mając kilka par, będziemy niezależni, bo wyjdziemy na trening zawsze z odpowiednio przygotowanymi na wojaże butami. Wysuszone i czyste buty zapewniają już na starcie treningu komfort.
Teraz najważniejsze, bo omówię, jak jako biegacz dbać o skórę stóp. Każdy wie, że regularne uprawianie sportu może wpływać negatywnie na skórę stóp. Bez odpowiednich produktów nie jest możliwe nawilżanie, pielęgnacja, zapobieganie poceniu się i poprawa ukrwienia skóry, czy efektywne zapobieganie rogowaceniu naskórka.
Jeśli czytasz ten fragment i już masz problem ze skórą stóp —miejscowe pieczenie, odparzenia, rany i pęcherze — warto pomyśleć nad specjalnym kremem Gehwol Cream Per Piedi (Fusskrem). Szczególnie polecany sportowcom, wspiera proces leczenia ran i pęcherzy. Zawiera lanolinę, naturalne olejki eteryczne z rozmarynu, tymianku, lawendy i eukaliptusa. Poprawia ukrwienie skóry, zapobiega rogowaceniu naskórka i grzybicy. Gehwol Fusskrem można stosować również przed aktywnością fizyczną — warstwa kremu na stopę, na to skarpetka — otrzymujemy warstwę zabezpieczającą skórę i brak otarć.
Skóra mocno zrogowaciała, sucha i szorstka będzie potrzebować innej pielęgnacji. Gehwol med. Schrunden-Salbe to maść do walki z szorstkimi, pękającymi piętami, przesuszonymi dłońmi, łokciami, kolanami. Przynosi natychmiastową ulgę skórze z pęknięciami i zaczerwienieniami. Przyspiesza również gojenie ran. Regularne stosowanie poprawia elastyczność i naturalną odporność skóry. Maść przeznaczona do mocno zrogowaciałej i popękanej skóry.
Do szybszego działania maści zaleca się wcześniejszą kąpiel w soli do kąpieli stóp Gehwol z balsamicznymi olejkami ziołowymi, które odżywią zmęczone i bolące stopy. Kąpiel w soli Gehwol sprawi, że skóra zostanie odżywiona, pobudzona i elastyczna. Ponadto kąpiel zmiękczy zrogowacenia, modzele i odciski. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy będziemy co kilka dni moczyć nogi w soli i później aplikować maść Gehwol med. Schrunden-Salbe.
Dla mnie podstawą pielęgnacji stóp jest codzienne stosowanie Gehwol Lipidro Krem, który zmiękcza naskórek i zapobiega nadmiernemu odtwarzaniu się warstwy rogowej. Krem wyrównuje równowagę hydrolipidową skóry. Zawiera mocznik, który wiąże wodę w głębokich warstwach skóry oraz wyciąg z awokado i rokitnika pospolitego, które dostarczają suchej skórze brakujących lipidów i chronią ją przed wysuszaniem. Produkt pobudza regenerację skóry, zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, grzybicy stóp i świądowi skóry. Gehwol Lipidro Krem intensywnie pielęgnuje skórę stóp.
Dla mnie jako biegacza ważna jest także skóra dłoni. Każdy trening sprawia, że odsłonięta skóra dłoni doznaje „uszkodzeń”. Mocne słońce, wiatr i deszcz lub chłód i śnieg — wszystko zależy od pory roku, ale skóra dłoni nie ma lekkiego życia. Pielęgnacja skóry dłoni dla biegaczy trenujących w różnych warunkach pogodowych wymaga systematyczności i uwagi.
Regularne nawilżanie, ochrona przed warunkami atmosferycznymi, unikanie nadmiernego mycia rąk, unikanie kontaktu z drażniącymi substancjami, używanie specjalistycznych produktów oraz kontrolowanie stanu skóry i odpowiednia dieta to kluczowe kroki, które pozwolą utrzymać dłonie w dobrej kondycji. Dzięki temu skóra dłoni będzie zdrowa, elastyczna i odporna na trudne warunki pogodowe.
Przez ostatnie kilka tygodni korzystam z Gerlasan krem do rąk z oczarem wirginijskim, który wzmacnia i uelastycznia zniszczoną, szorstką skórę dłoni. Przyjemnie odżywcza formuła z olejkiem jojoba sprawia, że skóra staje się elastyczna. Aloes i mocznik zapewniają nawilżenie. Pantenol i bisabolol działają uspokajająco, regenerująco i antybakteryjne.
Dbając o buty do biegania oraz skórę stóp, można znacząco poprawić komfort podczas biegu i ogólne samopoczucie. Kluczowe kroki obejmują prawidłowe suszenie butów, ich regularne mycie oraz usuwanie zapachów. Istotne jest także zabezpieczenie obuwia przed pleśnią, a skóry stóp przed grzybicą. W zakresie pielęgnacji stóp ważne jest codzienne mycie, nawilżanie kremami zawierającymi mocznik, regularne złuszczanie martwego naskórka oraz stosowanie preparatów na zrogowacenia. Regularna i systematyczna pielęgnacja skóry stóp – ale też całego ciała – zapewni zdrowie i komfort podczas biegania. Obejrzyj jeszcze ten film.
Produkty Gehwol dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych.
W artykule jest płatne lokowanie produktów Gehwol