Golden Trail Series 2019
Golden Trail Series 2019 – cztery kontynenty z finałem w Nepalu

polecane

Golden Trail Series 2019 – cztery kontynenty z finałem w Nepalu

Przemek Ząbecki
17 listopada, 2018
Biegi

Po bardzo udanym sezonie inauguracyjnym zawodów cyklu Golden Trail Series, organizatorzy postanowili pójść za ciosem i jeszcze bardziej uatrakcyjnić imprezę. Do pięciu bardzo prestiżowych wyścigów z 2018, dołożono bieg we włoskich Dolomitach, a cały finał imprezy odbędzie się w Nepalu, gdzie zostanie rozegrany Annapurna Marathon. Tym samym cykl obejmie cztery kontynenty i przybierze nazwę Golden Trail World Series.

Golden Trail Series 2019

Golden Trail Series (dalej GTS) to cykl biegów, który zadebiutował w 2018 roku. Można pokusić się o stwierdzenie, że GTS to swego rodzaju biegowa Liga Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana. Każdy z pięciu biegów wchodzących w skład cyklu został wybrany bardzo staranie. Biegi charakteryzuje zbliżony do siebie dystans, ale każdy z nich ma w sobie jakąś wyróżniającą się cechę. Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace, zostały wybrane do serii nieprzypadkowo. Majowa Zegama Aizkorii – to bieg bez wątpienia z najlepszymi kibicami na świecie. Odbywający się w lipcu Mont Blanc Marathon – organizowany jest w najpiękniejszej górskiej scenerii. Sierpniowy Sierre-Zinal – jest najszybszym z serii i jednocześnie jednym z najstarszych górskich biegów na świecie. Amerykański Pikes Pik jest rozgrywanym najwyżej, a szkocki, odbywający się we wrześniu Ring of Steall – jest najbardziej technicznym. W przyszłym roku do elitarnego grona zawodów dołączy włoski Dolomyths Run Skyrace, który rozegranie zostanie w przedostatni weekend lipca.

Przypomnijmy, że w 2018 roku najlepsi biegacze na krótkim dystansie spotkali się w finale cyklu podczas Otter African Trail Run w RPA. To był bieg na dystansie 42 km/+2600, a Polscy kibice mieli wiele powodów do radości za sprawą niesamowitego zwycięstwa Bartka Przedwojewskiego, który w wielkim stylu poprawił rekord trasy. W przyszłym roku Wielki Finał cyklu, który każdego roku będzie rozgrywany w nowym miejscu, zostanie rozegrany w Himalajach w ramach Annapurna Marathon w Nepalu. Zawodnicy pokonają 42 km i 3560 metrów przewyższeń, ścigając się niekiedy na odcinkach na wysokości ponad 4100 metrów!

Golden Trail Series 2019

Golden Trail Series oprócz swojego prestiżu i poziomu sportowego zapewnia również zawodnikom wymierne korzyści finansowe, co z pewnością przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie zawodami najlepszych zawodników świata. Przypomnijmy, że poza Bartkiem Przedwojewski, który w cały cyklu zajął piąte miejsce, w GTS uczestniczył z Polski jeszcze tylko Marcin Rzeszótko, który z pewnością zebrał wielkie doświadczenie w walce z najlepszymi.

Tegoroczną edycję wygrał Norweg Stian Angermund-Vik oraz Ruth Croft z Nowej Zelandii. Z pewnością miniony cykl zapamiętamy również z  powodu niesamowitych trzech zwycięstw Kiliana Jorneta, który wrócił po kontuzji w wielkim stylu. W amerykańskiej odsłonie cyklu – Pikes Peakw Kolordo, Megan Kimmel złamała 37-letni rekord trasy wygrywając wyścig kobiet. Finał cyklu w RPA to z kolei wspomniany już popis biegania Bartka Przedwojewskiego i Holly Page, która triumfowała wśród kobiet.

W skład Golden Trail World Series 2019 wchodzą:

▶️Zegama – Aizkorri (Hiszpania) – 42,195m/+2736
▶️Mont Blanc Marathon (Francja) – 42km/+2780.
▶️Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22 km/+1700
▶️Sierre-Zinal (Szwajcaria) – 31 km/+2200
▶️Pikes Peak Marathon (USA) – 42 km/+2382
▶️Ring of Steall Skyrace (Szkocja) – 29 km/+2382
▶️Annapurna Marathon (Nepal) – 42 km/+3560

Źródło: informacja prasowa; Tekst: Przemysław Ząbecki, Foto: Jordi Saragossa

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak przebiec półmaraton? Poradnik

Jak przebiec półmaraton, aby właściwie rozłożyć siły na cały dystans i w końcówce biegu jeszcze przyśpieszyć? To będzie mój pierwszy start w półmaratonie, więc jakiego treningu potrzebuję?  (więcej…)