lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Suunto 9 problem z przewyższeniami (wysokość pionowa)

Witam. Chciałem się poradzić odnośnie zegarka Suunto 9 (podst. wersja). Mam problem z prawidłowymi wskazaniami przewyższeń. Przykładowo na rowerze zegarek (50m) wskazuje sumaryczne przewyższenie zupełnie nieadekwatne do licznika (400m) rowerowego (Bryton). Tak jest przy różnych aktywnościach. Zegarek był w serwisie Suunto, podobno zegarek jest sprawny i przeszedł testy. Testowałem zegarek, dzieje sie to samo. Nie wiem wina GPS??. Zegrek był skalibrowany itd. Na pewno odeśle go znowu do serwisu.

Cześć. Czy licznik rowerowy Bryton posiada barometr określający precyzyjną wysokość n.p.m.? Pytam, bo widzę, że są w różnych cenach i jest ich dość sporo.

Jeśli NIE posiada to porównujesz wartość szacowaną (z licznika) do wartości szacowanej w zegarku, a to zawsze będzie rodzić problemy i spore nieścisłości. Gdybyś miał zegarek Suunto 9 Baro to ten powinien być punktem wyjścia, co do Twoich wskazań o przewyższeniach. W innym przypadku powinieneś odpuścić precyzyjne określanie wysokości a późniejsze zejścia/wejścia, ponieważ nie masz sprzętu do tego. Pozdrawiam, Kamil.

LICZNIK ROWEROWY GPS BRYTON AERO 60E - jeśli to jest ten licznik, to nie ma wysokościomierza.

Tak to ten licznik. Jak by to była różnica kilku procent w wartościach między urządzeniami, to bym nie miał uwag. Zegarek w trybie aktywności pokazuje że schodze, a ja poruszam się w górę. Kolega ma Suunto 5 i wskazania ma prawidłowe na tej samej trasie.

Kamil Nowak has reacted to this post.
Kamil Nowak

Właśnie o tym mówię, że różnica może być spora. To nie jest sprzęt do określania wysokości, tutaj potrzebny jest wysokościomierz i sprzęt wyposażony w taki czujnik. Suunto 5 znam doskonale, bo recenzowałem go. Tutaj wskazania prawidłowe są także orientacyjne, bo ten zegarek nie ma wysokościomierza. Nie upieram się, że zawsze tego typu sprzęt będzie cechował się dużymi rozbieżnościami, ale chce zwrócić uwagę, że nie są wyposażone w potrzebne czujniki.

Do serwisu Suunto możesz go odsyłać ile raz chcesz, oni zawsze odeślą Ci sprzęt i powiedzą (w tym omawianym kontekście), że zegarek jest OK i działa poprawnie, bo tak faktycznie jest. Nie ma wysokościomierza, a to, że w konkretnym terenie pokazuje większe lub mniejsze wskazania to już nie jest ich wina. Mało tego, powiem Ci, że ten model, np. w innym terenie, w innej lokalizacji może pokazywać dokładniejsze dane. Wszystko zależy od dokładniejszy danych GPS, bo to na ich podstawie wyliczane są zejścia/wejścia. Im więcej danych GPS, tym lepiej. Może przełącz się pomiędzy
GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU. To może pomóc.

Ok dzięki za rady. Pozdrawiam.

Długo trzeba było czekać by Suunto (9-ka z gps bez baro) poprawiło wskazania wejść i zejść przewyższeń w trakcie treningu. Tutaj film poglądowy https://www.youtube.com/watch?v=kxiKSo-9XCA Aktualizacja: 2.19.42 poprawia bugi, fixy itp. W końcu wskazania są zbliżone do innych urządzeń pomiarowych.