lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Jak można monitorować regenerację?

Cześć. Temat każdy zna - regeneracja, odpoczynek, wypoczynek, przerwa w bieganiu, ale jak ten poziom monitorować? Skąd wiem, że osiągnąłem optymalny poziom regeneracji?

Rychu_w_biegu and Yogi have reacted to this post.
Rychu_w_bieguYogi

Optymalny poziom regeneracji osiągnąłeś, gdy wpadłeś na metę maratonu i zgarnąłeś nową życiówkę 😀 A tak na poważnie to regenerację można mierzyć dzięki masie ciała. Mało kto wie, że pomiar masy ciała jest dobrą metodą na ustalanie poziomu regeneracji. Wystarczy ważyć się o identycznej porze a pomiary zapisywać. Spadki wagi utrzymujące się przez kilka dni mogą być efektem odpowiednia. Jeśli masa spada przez kila tygodni to może to być spowodowane przez: chorobę, zbyt małą ilość zjadanych kalorii; przetrenowanie.

Tętno spoczynkowe prawdę Ci powie. Podwyższone tętno spoczynkowe o około 5 uderzeń prawie na pewno oznacza albo jakiś stan zapalny (infekcję czy zbliżające się przeziębienie), albo niewłaściwą regenerację -> zbyt krótki odpoczynek. Wyższy puls to zawsze oznaka problemów 😀

Heh. Napisałem przed chwilą post o długości snu. Śledzenie w długiej perspektywie ilości przespanych godzin może odpowiedzieć na postawione pytanie. Zachowują odpowiednią długość i jakość snu można stymulować regenerację organizmu - przyspieszyć ją. Wyspany, wypoczęty i zrelaksowany organizm wykazuje lepsza adaptację do treningu. Optymalny poziom regeneracji trudno osiągnąć, bo trzeba wziąć jeszcze pod uwagę m.in. dietę, nawodnienie, tętno spoczynkowe, masę ciała. Zachowanie zdrowej równowagi pomiędzy treningiem a odpoczynkiem jest trudne, ale możliwe do osiągnięcia!