Eliud Kipchoge i Paula Radcliffe zwyciężają w maratonie wszech czasów!
Eliud Kipchoge i Paula Radcliffe zwyciężają w maratonie wszech czasów!

polecane

Eliud Kipchoge i Paula Radcliffe zwyciężają w maratonie wszech czasów!

Jerzy Stawiński
13 maja, 2020
Aktualności

Tym razem to nie kondycja i siła mięśni zadecydowały o ostatecznym sukcesie, a całokształt osiągnięć oraz…Wasze głosy! Zakończył się Wielki Plebiscyt Maratonu w ramach którego uhonorowaliśmy, oprócz maratończyka i maratonki wszech czasów, osobowości oraz wydarzenia, które Waszym zdaniem zapisały się złotymi literami na kartach historii maratonu.

Eliud Kipchoge i Paula Radcliffe zwyciężają w maratonie wszech czasów!

Wielki Plebiscyt Maratonu jest związany z kolejną – 42. edycją Maratonu Warszawskiego, która symbolicznie nawiązuje do 42-kilometrowego dystansu biegu. Najbardziej spektakularne wydarzenie, które zdaniem uczestników miało największy wpływ na historię królewskiego dystansu był pierwszy bieg maratoński, który odbył się w 10 kwietnia 1896 roku w Atenach. Pierwszym zwycięzcą maratonu został Spiridon Luis, a pomysłodawcą na dołączenie tego biegu dystansowego do igrzysk był Michael Breal. Inspiracją była romantyczna historia, według której w 490 roku p.n.e. posłaniec Filipides pobiegł do Aten, aby poinformować o nadciągającej perskiej flocie. Pokonał on wówczas 37 kilometrów z Maratonu do Aten, jednak podczas rywalizacji postanowiono tę liczbę zaokrąglić do 40 kilometrów.

Eliud Kipchoge i Paula Radcliffe zwyciężają w maratonie wszech czasów!

Najbardziej docenionym maratończykiem przez uczestników plebiscytu został Eliud Kipchoge, który jako pierwszy pokonał barierę 2 godzin na dystansie maratońskim. Nagrodzone osiągnięcie to efekt dużego projektu podporządkowanego pod ten bezprecedensowy cel. Ten niewiarygodny wynik 1:59:40 udało się zrealizować w Wiedniu, 12 października 2019 roku. Nie został jednak uznany za oficjalny rekord ze względu na wręcz laboratoryjne warunki stworzone specjalnie na tę okoliczność. Warty odnotowania jest jednak fakt, że obecny uznany rekord należy do Eliuda Kichoge, który podczas maratonu w Berlinie uzyskał czas 2:01:39.

Eliud Kipchoge i Paula Radcliffe zwyciężają w maratonie

Kategorię kobiet zdominowała Paula Radcliffe, która w pierwszych latach XXI wieku nie miała sobie równych nie tylko w maratonie, ale także w biegach na krótszych dystansach począwszy od 5000 metrów. Wygrała dwukrotnie z rzędu maraton w Londynie ustanawiając jednocześnie najlepsze wyniki w historii tej konkurencji. Była także zwyciężczynią w biegu maratońskim w Chicago i Nowym Jorku.

Osobowością wszech czasów został Jack Daniels, znakomity trener i autor najbardziej popularnej książki o treningu długodystansowym. Poradnik „Bieganie metodą Danielsa” zmienił filozofię treningu biegaczy, także tych amatorskich.

W odróżnieniu od innych kategorii, Polską Osobowość Maratonu wybrał panel ekspertów w skład którego weszli: prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów, dyrektor Półmaratonu w Pile, ambasador AIMS – Henryk Paskal, utytułowany biegacz krótkodystansowy, mistrz Europy z 1998 roku – Paweł Januszewski, międzynarodowy sędzia IAAF, dziennikarz, komentator sportowy – Janusz Rozum, trener lekkiej atletyki, dziennikarz, autor książek o tematyce biegowej – Wojciech Staszewski, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”, menadżer sportu, dziennikarz – Marek Tronina oraz fotograf biegowy, autor albumu „Pasja biegania – Grzegorz „Wasyl” Grabowski.

Spośród Polaków najbardziej zasłużonych dla królewskiego dystansu gremium wybrało Tomasza Hopfera, wielkiego entuzjastę biegania oraz dziennikarza sportowego, który swoim entuzjazmem i otwartością sprawił, że Polacy w niełatwych historycznie czasach zaczęli co raz chętniej dbać o kulturę fizyczną. Sam trenował biegi średnie. Dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski w sztafecie 4×400 metrów. Był organizatorem Maratonu Pokoju (obecnie Maraton Warszawski), pierwszego ogólnodostępnego biegu ulicznego w Polsce.

Eliud Kipchoge i Paula Radcliffe zwyciężają

Wszyscy, którzy wzięli udział w plebiscycie mieli szansę wziąć udział w konkursie, którego zadaniem był pomysł na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. Na laureatów czekała symboliczna liczba nagród – 42.

Komplet wyników Wielkiego Plebiscytu Maratonu znajduje się TUTAJ.

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; Fundacja „Maraton Warszawski”

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak często biegać? Bieganie bez tajemnic [WIDEO]

Jak często biegać? Jaka jest optymalna liczba treningów, którą w ciągu tygodnia warto wykonać, żeby czuć się dobrze? Jak często biegać, jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłem? Ile dni przeznaczyć na regenerację? Tych i podobnych pytań, z którymi mierzy się początkujący biegacz jest ogrom. Na własnej skórze wiem, jak trudno jest znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi, by na ich podstawie trenować poprawnie i bezpiecznie. W tekście udzielam więc konkretnych odpowiedzi, które pomogą początkującym miłośnikom biegania. (więcej…)