Czy można biegać po lesie
Czy można biegać po lesie lub w parkach? Czy trzeba nosić maseczkę?

polecane

Czy można biegać po lesie lub w parkach? Czy trzeba nosić maseczkę?

Jerzy Stawiński
Kwiecień 20, 2020
Aktualności

Od 20 kwietnia zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa. Dla miłośników ruchu dobrą nowiną jest zniesienie zakazu wejścia do parków, lasów i terenów zielonych w miastach. Nowe rozporządzenia pozwalają korzystać z tych przestrzeni, nawet w celach rekreacyjnych. Jak należy się zachowywać, aby nie złamać nowych przepisów? Czy w trakcie biegania lub jazdy na rowerze na terenach zielonych trzeba zakładać maseczkę?

Czy można biegać po lesie lub w parkach

Rząd podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Wiele osób krytycznie wypowiadało się o tym, że podczas pandemii nie można korzystać z parków, lasów czy terenów zielonych w miastach. Miłośnicy ruchu, ale także eksperci, mówili o tym, że aktywność fizyczna wzmacnia odporność organizmu, więc zamykanie terenów zielonych mija się z celem. Od 20 kwietnia część spraw wróci jednak do normy.

Czy można biegać bez nerwowego poszukiwania służb leśnych czy policji?

Od 20 kwietnia zostaną zniesione zakazy i będzie można biegać w parkach, lasach i terenach zielonych w mieście. Dokładnie przepis ten brzmi: Umożliwimy przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!

Wspomniane warunki przebywania na terenach zielonych to m.in. zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych, chyba, że są to osoby, z którymi na co dzień mieszkamy. Ponadto trzeba pamiętać, że nadal obowiązują zakazy grupowania się, zaś w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, trzeba będzie zasłaniać usta i nos. Decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna – urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania.

Czy podczas biegania w lesie trzeba nosić maskę?

➡️W lasach bez maseczkiMinisterstwo Środowiska informuje, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie…

Opublikowany przez Ministerstwo Środowiska Niedziela, 19 kwietnia 2020

Ministerstwo Środowiska informuje, że w lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Podsumowanie. Od 20 kwietnia możemy spokojnie korzystać z parków, lasów i terenów zielonych w miastach. Dozwolona jest aktywność fizyczna w celach poprawy samopoczucia (bieganie, jazda na rowerze, jogging), ale zachować należy wszelkie wskazane wyżej obostrzenia – nie gromadzić się i nosić maskę w niektórych obszarach lasów. Natomiast w obrębie aglomeracji – parki miejskie, deptaki czy skwery – jest nakaz zasłaniania ust i nosa, nawet w czasie uprawnia aktywności fizycznej. Ustępstwa podczas noszenia maski w lasach podyktowane są tym, że trenujący w głuszy sportowiec ma małe prawdopodobieństwo zarażenia siebie lub innych osób, stąd większa swoboda dla miłośników aktywności ćwiczących w lasach.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/dzialania-rzadu

https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etapy

www.facebook.com/MinSrodowiska/photos/a.142733200608910/158226369059593/

www.facebook.com/mwosPL/photos/a.586607698150784/1939823746162499/

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Ból kolan po bieganiu. Co jeść, aby omijać ten problem?

Jeśli chcesz, aby nie doskwierał Ci ból kolan po bieganiu, to warto wpleść do swojej diety kilka produktów, które wzmocnią stawy kolanowe i dadzą poczucie stabilności oraz mocy w trakcie treningów. Co warto jeść, aby omijać problem bolących kolan? Odpowiada Igor Dzierżanowski, dietetyk oraz trener personalny.  (więcej…)