Czy można biegać po lesie
Czy można biegać po lesie lub w parkach? Czy trzeba nosić maseczkę?

polecane

Czy można biegać po lesie lub w parkach? Czy trzeba nosić maseczkę?

Jerzy Stawiński
20 kwietnia, 2020
Aktualności

Od 20 kwietnia zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa. Dla miłośników ruchu dobrą nowiną jest zniesienie zakazu wejścia do parków, lasów i terenów zielonych w miastach. Nowe rozporządzenia pozwalają korzystać z tych przestrzeni, nawet w celach rekreacyjnych. Jak należy się zachowywać, aby nie złamać nowych przepisów? Czy w trakcie biegania lub jazdy na rowerze na terenach zielonych trzeba zakładać maseczkę?

Czy można biegać po lesie lub w parkach

Rząd podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Wiele osób krytycznie wypowiadało się o tym, że podczas pandemii nie można korzystać z parków, lasów czy terenów zielonych w miastach. Miłośnicy ruchu, ale także eksperci, mówili o tym, że aktywność fizyczna wzmacnia odporność organizmu, więc zamykanie terenów zielonych mija się z celem. Od 20 kwietnia część spraw wróci jednak do normy.

Czy można biegać bez nerwowego poszukiwania służb leśnych czy policji?

Od 20 kwietnia zostaną zniesione zakazy i będzie można biegać w parkach, lasach i terenach zielonych w mieście. Dokładnie przepis ten brzmi: Umożliwimy przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!

Wspomniane warunki przebywania na terenach zielonych to m.in. zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych, chyba, że są to osoby, z którymi na co dzień mieszkamy. Ponadto trzeba pamiętać, że nadal obowiązują zakazy grupowania się, zaś w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, trzeba będzie zasłaniać usta i nos. Decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna – urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania.

Czy podczas biegania w lesie trzeba nosić maskę?

➡️W lasach bez maseczkiMinisterstwo Środowiska informuje, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie…

Opublikowany przez Ministerstwo Środowiska Niedziela, 19 kwietnia 2020

Ministerstwo Środowiska informuje, że w lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Podsumowanie. Od 20 kwietnia możemy spokojnie korzystać z parków, lasów i terenów zielonych w miastach. Dozwolona jest aktywność fizyczna w celach poprawy samopoczucia (bieganie, jazda na rowerze, jogging), ale zachować należy wszelkie wskazane wyżej obostrzenia – nie gromadzić się i nosić maskę w niektórych obszarach lasów. Natomiast w obrębie aglomeracji – parki miejskie, deptaki czy skwery – jest nakaz zasłaniania ust i nosa, nawet w czasie uprawnia aktywności fizycznej. Ustępstwa podczas noszenia maski w lasach podyktowane są tym, że trenujący w głuszy sportowiec ma małe prawdopodobieństwo zarażenia siebie lub innych osób, stąd większa swoboda dla miłośników aktywności ćwiczących w lasach.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/dzialania-rzadu

https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etapy

www.facebook.com/MinSrodowiska/photos/a.142733200608910/158226369059593/

www.facebook.com/mwosPL/photos/a.586607698150784/1939823746162499/

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Zegarek sportowy dla początkującego biegacza? Wybraliśmy 4 modele

Zegarek sportowy zdecydowanie poprawi jakość treningu u początkującego biegacza. Dla takich właśnie osób, które chcą kupić zegarek sportowy, a dopiero co rozpoczęły treningi biegowe przygotowaliśmy propozycję 4 modeli. Jakie zegarki polecamy amatorom biegania? (więcej…)