Test zegarka Coros Vertix 2
Test zegarka Coros Vertix 2

polecane

Test zegarka Coros Vertix 2

Redakcja
maj 24, 2022
Recenzje

Monstrum – słowo to zawsze kojarzyło mi z ogromnym potworem. Raz przyjaznym jak Shrek, kiedy indziej złowrogim jak Obcy. Tym razem mianem tym nazwałem zegarek dla biegaczy VERTIX 2 marki Coros. Określenie „monstrum” pasuje do niego jak do żadnego innego zegarka sportowego, który dostępny jest obecnie na rynku. Powodem jest nie tylko wielkość modelu – choć ta też robi wrażenie (wyświetlacz o średnicy 1,4”) – ale przede wszystkim wytrzymałość baterii oraz liczba posiadanych funkcji.

Autorem tekstu jest Mariusz Bartkowski

Test zegarka Coros Vertix 2

W opisie producenta czytamy o kilku trybach pracy wraz z podanymi czasami działania:

 • do 60 dni w trybie wyłącznie zegarka,
 • do 135 godzin w trybie GPS,
 • do 240 godzin w trybie UltraMax.

Działania tego trybu nie sprawdzałem w tym modelu, ale miałem okazję sprawdzić go przy zegarkach Apex 42 mm i Apex 46 mm. Uważam, że ta opcja może sprawdzić się w górach, gdzie tempo jest wolniejsze. Podczas szybkiego treningu z dużą liczbą zakrętów tryb UltraMax nie zdał egzaminu, bo w tym przypadku sygnał GPS odbierany jest przez 30 sekund co 2 min.

 • do 90 godzin wszystkie systemy satelitarne (GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS),
 • do 50 godzin wszystkie systemy satelitarne + podwójne częstotliwości.

Test zegarka Coros Vertix 2

Po miesięcznym testowaniu zegarka do biegania VERTIX 2 mogę powiedzieć, że jest to najdłużej wytrzymujący model, z jakim miałem do czynienia. Przy codziennym treningu trwającym około 1h, do którego czasem dochodził dodatkowy trening siłowy, po 30 dniach poziom baterii spadł do 6%. W trakcie pierwszego treningu o długości 50 min poziom baterii nie obniżył się nawet o 1%. Co więcej samo ładowanie zegarka jest błyskawicznie, bo trwa zaledwie 2h – od całkowitego wyładowania do pełnej pojemności baterii.

Trudno jednoznacznie ocenić dokładność mierzenia dystansu podczas biegu. Niemal każdy trening w czasie testu wykonywałem wykorzystując dwa zegarki sportowe. Za każdym razem występowały mniejsze lub większe różnice w pomiarach. Przy biegu na 15 km rozbieżność nie przekraczała 300 metrów. Jednak w przypadku biegu na 52 km różnica w wynikach wyniosła już 1,4 km. Z kolei podczas innego treningu (bieg na 30 km) różnica wyniosła zaledwie 80 metrów.

Test zegarka Coros Vertix 2

Test zegarka Coros Vertix 2

Zastanawiające są także wyniki pomiarów czasu na poszczególnych odcinkach biegu. Przykładowo: najszybszy kilometr w 4:15 i 4:12 min. Chociaż dla mnie te wartości są mniej istotne, mogą mieć duże znaczenie dla osób sztywno trzymających się tempa i progów.

Wspomniane różnice nie występowały za każdym razem, ale mniej więcej podczas 30% treningów. Nie wiem, co jest powodem rozbieżności pomiarów, bo w trakcie testów w obu zegarkach sportowych używałem trybu wszystkich systemów satelitarnych. Być może jest to kwestia aktualizacji i kalibracji modelu. Natomiast w tym miejscu warto wspomnieć o bardzo szybkim łapaniu sygnału GPS. Chyba cała seria zegarków do biegania Coros błyskawicznie sobie z tym radzi.

Test zegarka Coros Vertix 2

Wielkim atutem zegarka do biegania jest działanie nawigacji. Do tej pory uważałem, że mapy w zegarku to zbędny gadżet. Po miesięcznym testowaniu modelu VERTIX 2 jestem pewien, że kolejny kupowany przeze mnie zegarek sportowy także będzie wyposażony w mapy. Wiele razy zdarzało mi się zastanawiać, gdzie skręcić biegnąc tylko na tracku. Zegarek z nawigacją VERTIX 2 precyzyjnie pokazuje wszystkie drogi, dzięki czemu nie traciłem czasu na zastanawianie się, którą mam wybrać.

Test zegarka Coros Vertix 2

Duży plus przyznaję za opcja biegania na bieżni. W tym przypadku po pierwszym okrążeniu zegarek mierzy odległość i tor wskazując, ile metrów ma bieżnia. Po kolejnych 20 okrążeniach nie występują żadne odchylenia – za każdym razem we właściwym momencie zegarek informował o końcu okrążenia.

Test zegarka Coros Vertix 2

Podczas testów sprawdziłem też, jak model radzi sobie z pomiarem przewyższeń. Zrobiłem dwa krótkie treningi porównawcze na tej samej trasie przy niemal bezchmurnym niebie. Apex 42 mm pokazał odpowiednio 32 i 33 m, zaś Vertix 21 i 24 m. Podobne testy wykonywałem kiedyś z trzema Apexami na jednym treningu i każdy model wskazywał inne wartości. Z mojego doświadczenia wynika, że niezależnie od modelu i producenta pomiary przewyższeń rzadko się pokrywają. Raz pojechałem nawet nad morze, by skalibrować zegarki – po 2 dniach już na starcie każdy pokazywał, że znajduję się na różnych wysokościach.

Test zegarka Coros Vertix 2

Miłym zaskoczeniem okazał się pomiar tętna z nadgarstka. O ile nigdy nie uważałem tych wyników za wiarygodne, to Vertix 2 jest pod tym względem najlepszym zegarkiem, jaki miałem dotychczas. Przy powyższym treningu z zegarkiem Apex 42 mm pomiar przeprowadzony był z użyciem pasa piersiowego. Różnica średniego tempa podczas całego biegu wynosiła tylko 3 uderzenia. Potwierdziłem to na wielu treningach i największa różnica, jaka wystąpiła, to 7 uderzeń, a miało to miejsce w trakcie bardzo szybkiego biegu. Jest to bardzo dobry wynik, który stawia model bardzo wysoko na tle konkurencji. Połączenie zegarka z pasem piersiowym przebiega bezproblemowo, a na wyświetlaczu widoczna jest estetyczna ikonka informująca o tym, że pomiar odbywa się z pasa.

Zadowalające są także wyniki testów działania zegarka na siłowni. Nie wiem, w jaki sposób zegarek liczył powtórzenia, szczególnie że wykonywałem różne ćwiczenia. Mimo tego gdy robiłem je dokładnie, to powtórzenia były zaliczone, a gdy próbowałem „oszukać” zegarek (przy niepełnym podciągnięciu), to powtórzenie nie zostało zaliczone. Jestem pod wrażeniem.

Test zegarka Coros Vertix 2

Z istotnych funkcji Vertix 2 warto wymienić pulsoksymetr, który przetestowałem z prawdziwym atestowanym pulsoksymetrem i wartości wychodziły identyczne. Zegarek łączy się bezprzewodowo z słuchawkami, a duża pamięć pozwoli zapisać sporą liczbę piosenek.

Połączenie z telefonem również działa bez zarzutu i dobrze wyświetlane są wszystkie powiadomienia. Podobnie działa połączenie z aplikacją. Treningi można przerzucać automatycznie na inne aplikacje (testowałem ze Strave). Aplikacja jest dynamicznie rozwijana, a danych jest tyle, co w niektórych testach medycznych. Są to między innymi ciekawe statystyki, wyliczenia, prognozy. Kto lubi cyferki, będzie zadowolony. Niestety nie miałem możliwości zweryfikowania tych wyników z prawdziwymi testami wydolnościowymi, ale dla mnie jest to wystarczające, żeby porównywać swoje treningi i śledzić postępy. Od jakiegoś czasu funkcjonuje również strona WWW, na której można wygodnie przeglądać swoje wyniki. Dla mnie osobiście jest to krok w przód i jeden z argumentów, dla których wybrałem firmę Coros. Częste aktualizacje pozwalają zauważyć, że Coros słucha użytkowników – zmiany nie są wyłącznie kosmetyczne zmiany, ale rzeczywiście odpowiadają na potrzeby tych, którzy korzystają z zegarków sportowych.

Test zegarka Coros Vertix 2

Zaletą jest też budowa modelu. Zegarek jest dość lekki (89 g) i nie aż tak gruby. Producent podaje, że model został zabezpieczony szkłem szafirowym, zaś ramka wykonana została z tytanu klasy 5 o wytrzymałej powłoce PVD. Dla mnie, zwykłego użytkownika ważne jest to, że przy tak wielu treningach na zegarku nie pojawiła się nawet najmniejsza rysa.

Zegarek posiada takie funkcje i narzędzia jak: termometr, budzik, żyroskop, ekran dotykowy, mapy w trybie offline, kontrola kamery Insta360 czy kreator trasy powrotnej. A to zaledwie część wyposażenia. Dla mnie ten zegarek ma wszystko, co powinien posiadać zegarek sportowy. Prawie wszystko: zabrakło jedynie możliwości dokonania płatności – jest to jedyna funkcja, o którą Coros mógłby wzbogacić swoje modele zegarków dla biegaczy.

Verix 2 to zegarek przeznaczony dla osób, które szukają wytrzymałego sprzętu. Dla tych, którzy spędzają dużo czasu na aktywności fizycznej i nie chcą myśleć o tym, jak długo wytrzyma bateria. A także dla tych, którzy lubią prostotę, bo mimo tego że model jest bardzo zaawansowany technologicznie, jego obsługa jest niezwykle intuicyjna. Dodatkowo posiada wygodne pokrętło. Dodajmy do tego wszystkiego rozsądną cenę, a otrzymamy naprawdę dobry i godny polecenia zegarek dla biegaczy.

Tekst powstał przy udziale marki RAVEN SPORT / Autorem tekstu jest Mariusz Bartkowski

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Sławek pisze:

  Podobnież przesiadłem się z Apex 46mm na vertix 2. Jestem zachwycony. Również nie wyobrażam sobie już zegarka bez nawet prostych map. Dystans mierzony w porównaniu z Apex bez znaczących różnic. Przewyższenia góra dół dokładniejsze niż w Apex. Całokształt po prostu imponujący. Trochę na przekór zaufałem firmie Coros. Dziś nie żałuję. Każdy z produktów to kwintesencja solidności i profesjonalizmu.

 2. Tomassz pisze:

  Zegarek mam od miesiąca, zachwalam, polecam, dobry sprzęcior. Pozdr,.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Monitoruj jakość powietrza z Wynd Air Tracker

Smog to temat, który jesienią oraz zimą powraca jak bumerang, bo to właśnie w tym czasie drastycznie przekraczane są dopuszczalne normy emisji niebezpiecznych dla zdrowia pyłów. Instytut Ekonomii Środowiska podaje, iż w Polsce około 70% budynków jednorodzinnych posiada kotły grzewcze zasilane paliwem stałym, które regularnie wytwarzają zabójcze związki chemiczne. Dlaczego jakość powietrza, którym oddychamy jest tak ważna i jak wpływa ona na nasze zdrowie? Co możemy zrobić, by ją poprawić w najbliższym otoczeniu? (więcej…)