Bieganie: gdzie wystartować w 2023 roku
Bieganie: gdzie wystartować w 2023 roku?

polecane

Bieganie: gdzie wystartować w 2023 roku?

Edward Królikowski
9 stycznia, 2023
Biegi

Wydarzeń biegowych ze sportową atmosferą, unikalnych, stawiających nie tylko na dobrą zabawę, ale także możliwość osiągnięcia na trasie życiówki jest bardzo wiele. Od biegów w wielkich miastach po biegi lokalne – takie jest poniższe zestawienie, które moim zdaniem warto wziąć od uwagę, gdy planujemy starty w 2023 r. Jakie to biegi?

Bieganie: gdzie wystartować w 2023 roku

Spośród moich propozycji biegów każdy biegacz powinien wybrać coś dla siebie. Nie tylko osoby poszukujące wrażeń na wielotysięcznych imprezach sportowych w dużych miastach, ale także ci, którzy chcą wziąć udział w kameralnych wydarzeniach i napawać się ich wyjątkowym klimatem, który udziela się każdemu uczestnikowi.

Zobacz film na TikTok lub na YouTube, gdzie warto wystartować w 2023 roku!

Bieg Westerplatte – zestawienie otwiera wydarzenie z Gdańska. 10-kilometrowy bieg, w którym sport i historia idą ramię w ramię. Do 2007 roku zawody nosiły nazwę Międzynarodowy Bieg Szlakiem Obrońców Wybrzeża, ale zmieniono ją na Bieg Westerplatte. Wydarzenie jest organizowane od 60 lat, więc jest to najdłużej i nieprzerwanie rozgrywany bieg uliczny na dystansie 10-kilometrów w Polsce. Niepowtarzalny klimat tworzy miejsce startu – półwysep Westerplatte z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Specjalne autobusy dowożą biegaczy na linię startu. Każdy, kto dotrze z zapasem czasu może spokojnie zwiedzać historyczny półwysep. Niezapomniany jest widok setek biegaczy, którzy ubrani w stroje biegowe robią zdjęcia przed pomnikiem. 10-kilometrowa trasa biegu nie jest wymagająca, a jej ostatnie metry prowadzą przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności. Klimatyczny Bieg Westerplatte rozgrywany jest co roku we wrześniu.

Strona biegu: https://biegwesterplatte.pl/

Białystok Półmaraton – ten miejski bieg znalazł się wysoko w moim zestawieniu ze względu na lokalizację startu i mety, ale także klimat i dbałość o szczegóły. Mam tu na myśli detale, na które zwrócą uwagę biegacze. Wart uwagi jest na pewno pakiet startowy – co roku jest w nim fenomenalny medal i koszulka startowa. Warto podkreślić, że w 2023 roku odbędzie się jubileuszowy 10. Białystok Półmaraton. W tegorocznej edycji fenomenalne były start i meta, zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie Pałacu Branickich, nazywanego „Wersalem Północy” lub „Polskim Wersalem”. Jest to cudowny obiekt otoczony pięknym parkiem. W 2022 roku dzień przed biegiem głównym odbył się Bieg Śniadaniowy, który umożliwił podziwianie okolic pałacu na biegowo i z bliska. Plusem było oczywiście dobre śniadanie po porannym treningu w grupie kilkuset biegaczy. Meta Białystok Półmaratonu przy Ratuszu na Rynku Kościuszki robi ogromne wrażenie. Na marginesie dodam, że Województwo Podlaskie to moje tegoroczne odkrycie – cudowne parki narodowe, miejsca do biegania i odpoczynku oraz świetne jedzenie. Polecam przyjechać na minimum 2 noce. Białystok Półmaraton odbywa się w maju. W zestawieniu pojawi się jeszcze jedno wydarzenie z Podlasia – dokładniej z Suwalszczyzny.

Strona biegu: https://bialystokpolmaraton.pl/

bieganie poznań maraton

Poznań Maraton – trzeba było trzech lat, żeby wydarzenie wróciło po pandemii. W 2022 roku maratończycy ponownie licznie zawitali do stolicy Wielkopolski i połamali obowiązujące rekordy. Etiopczyk Bazu Worku Hayla ustanowił rekord trasy, który od 16 października 2022 roku wynosi 2:11:27. Autorką imponującego wyniku wśród pań jest Kenijka Caroline Cheptanui Kilel, która już na piętnastym kilometrze oderwała się od rywalek i do końca biegła tylko w towarzystwie pacemakera. Jej rekord (2:27:01) jest lepszy od poprzedniego o prawie 5 minut. W Poznaniu zawsze stawia się na bogaty pakiet startowy i komfort biegaczy. Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), przy których zlokalizowane są start i meta oraz miasteczko biegowe, umożliwia perfekcyjne zorganizowanie całego zaplecza, które jest niezbędne podczas tak licznego biegu. Na terenie MTP odbywają się także targi sportowe, które najczęściej trwają kilka dni. Podsumowując – na sukces poznańskiego maratonu składają się moim zdaniem trasa, która umożliwia szybkie ściganie, co potwierdzają tegoroczne wyniki, lokalizacja startu i mety, która jest komfortowa dla biegaczy i znajduje się w centrum miasta oraz bogaty pakiet startowy. Maraton rozgrywany jest w październiku.

Strona biegu: https://marathon.poznan.pl/

Suwałki Półmaraton – drugie wydarzenie z województwa podlaskiego – a dokładniej Suwalszczyzny. Ten region jest moim tegorocznym odkryciem i wielkim zaskoczeniem. Miejscem, do którego zamierzam regularnie wracać – nie tylko, żeby biegać, ale także odpoczywać. Suwałki Półmaraton to w zasadzie mini festiwal biegów – są biegi dla najmłodszych, bieg na dystansie 5 km, półmaraton i bieg śniadaniowy, na zakończenie biegowego szaleństwa w Suwałkach. Suwałki Półmaraton to wyjątkowy bieg rozgrywany w warunkach wieczornych na dystansie półmaratonu i z genialnym finiszem nad Zalewem Arkadia. Ostatnie metry nocnego półmaratonu prowadzą po czerwonym dywanie w holywoodzkim stylu, bo z błyskami fleszy, świetlnymi iluminacjami i brawami publiczności. Za klimatem tego wydarzenia stoją biegacze – zarówno ci początkujący, jak i doświadczeni zawodnicy, prawdziwi pasjonaci. Każdy, kto tutaj wystartuje, mówi o świetnych kibicach na trasie. Suwałki Półmaraton odbywa się w lipcu.

Strona biegu: https://resosuwalkibieg.pl/

Półmaraton Doliną Rospudy i Filipowski Bieg Jaćwinga na dystansie ok. 12 km to kameralne biegi na Suwalszczyźnie, które odbywają się w majówkę. Start zawodów odbywa się tego samego dnia – część biegaczy biegnie półmaraton, pozostali krótszy dystans. Naprawdę dawno nie byłem na lokalnym biegu organizowanym w niewielkiej miejscowości. Na takich biegach jest zupełnie inny klimat, daleki od tego z wielkich miast. Każdy biegacz uśmiecha się do drugiego. Jest czas na rozmowę i poznanie się z osobami z lokalnej społeczności biegowej. Przyjemna, ale wymagająca trasa półmaratonu. Widoki rekompensują trud udziału w biegu na dystansie 21 km.

Strona biegu: Stowarzyszenie Aktywni znad Rospudy: https://www.facebook.com/r.dykiert/

Półmaraton Warszawski – nikomu nie trzeba przedstawiać tego wydarzenia sportowego. Warto jednak podkreślić kilka liczb i faktów związanych z biegiem w stolicy. Pierwszy Półmaraton Warszawski odbył się 26 marca 2006 roku. Bieg ukończyło wtedy 1066 biegaczy. W 2013 roku byliśmy świadkami pięknej chwili dla polskiego biegania – po raz pierwszy w historii metę biegu ulicznego w Polsce przekroczyło ponad 10 tysięcy biegaczy. Kolejna symboliczna liczba padła w 2019 roku, gdy witaliśmy na mecie 100-tysięcznego finishera w historii. Czy w 2023 roku do tych statystyk dopisze się kolejne 10 tys. biegaczy? Przekonamy się o tym 26 marca, ponieważ w ten dzień wystartuje 17. Półmaraton Warszawski.

Strona biegu: https://polmaratonwarszawski.com/

Poznań Półmaraton – jest jednym z tych biegów, na które licznie zapisują się nie tylko zaawansowani biegacze, którzy marzą o nowej życiówce na dystansie 21 km, ale także osoby, które chcą wystartować pierwszy raz w biegu masowym, wraz z tysiącami biegaczy. Poznań Półmaraton to bieg masowy, którego trasa zawsze prowadzi po charakterystycznych miejscach stolicy Wielkopolski. Jest to także wydarzenie z niesamowitym klimatem, który udziela się wszystkim biegnącym zawodnikom. Identycznie jak w przypadku wcześniej wskazanego maratonu półmaratoński start i meta znajdują się przy Międzynarodowych Targach Poznańskich. To oznacza ogromny komfort, łatwość wystartowania tysięcy biegaczy i swobodę na mecie. Każdy kto wystartuje w Poznaniu mówi o kibicach i ich zaangażowaniu na trasie. W 2023 roku poznański półmaraton odbędzie się 16 kwietnia.

Strona biegu: https://halfmarathon.poznan.pl/

bieganie Maraton Warszawski

Maraton Warszawski – wymieniony jako ostatni, ale jak to mówią – ostatni będą pierwszymi. Udział w tym maratonie to dla wielu marzenie. Marzenie nie tylko Polaków, ale także mieszkańców wielu innych państw, którzy myślą o zaliczeniu maratonów europejskich stolic. Maraton Warszawski od 44 lat gromadzi tysiące biegaczy. Wszyscy miłośnicy biegania są wspierani za każdym razem przez setki kibiców na trasie biegu wiodącej przez samo serce stolicy. Trzeba podkreślić, że jest to jeden z nielicznych biegów na świecie organizowanych nieprzerwanie od 1979 roku. W 2023 roku odbędzie się 45. edycja tego, jakże wyjątkowego biegu. Wydarzeniami towarzyszącymi głównemu biegowi są Pekao S.A. Warszawska Dycha oraz Bridgestone Sztafeta Maratońska. To oznacza, że nie tylko maratończycy, ale także początkujący miłośnicy biegania mogą znaleźć coś dla siebie, gdy poszukują jesiennych biegów w Warszawie. Maraton Warszawski odbędzie się we wrześniu 2023 r.

Strona biegu: https://maratonwarszawski.com/

Jeśli szukacie elektroniki użytkowej czy akcesoriów komputerowych, warto zatrzymać się na marce Natec (https://pl.natec-zone.com/). To producent m.in. powerbanków, hubów USB, stacji dokujących, praktycznych klawiatur i myszek komputerowych, a także akcesoriów do laptopów i akcesoriów biurowych. Każdy z nas przecież na co dzień korzysta z laptopa i smartfona, a także z aparatów fotograficznych czy innych urządzeń. Natec może nie tylko przyspieszyć naszą pracę z wieloma urządzeniami, ale także ją ułatwić i usprawnić. Na mikołajki czy pod choinkę Natec ma w ofercie produkty, które będą świetnymi prezentami.

Na zakończenie. Jakie zawody bierzecie pod uwagę podczas planowania startów w 2023 roku? Z mojej strony wiem, że trudno jest wymienić wszystkie ciekawe wydarzenia biegowe w jednym zestawieniu, stąd moje pytanie do czytelników – o jakich biegach warto jeszcze wspomnieć? Gdzie jest świetna atmosfera, którą pamięta się latami? Gdzie wystartować?

Informacja: materiał zawiera płatną reklamę marki Natec.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Bożena pisze:

    fantastyczne biegi są w Krakowie, Triada rozpoczyna ją maraton w tym roku 23 kwietnia, potem bieg Trzech Kopców i oczywiście półmaraton

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

„Nowoczesny Trening Funkcjonalny”, książka dla osób chcących unikać kontuzji (ale nie tylko)

Wielu sportowców będących na początku przygody z aktywnością fizyczną ma liczne wątpliwości dotyczące tego, jak ćwiczyć, jak wykonywać rozgrzewkę czy, jak się regenerować. Książka "Nowoczesny Trening Funkcjonalny" Michaela Boyla porusza wszystkie istotne dla prawidłowego treningu kwestie. Dlaczego każdy biegacz powinien ją posiadać i przynajmniej raz przeczytać? (więcej…)