ASICS GEL-KAYANO 31
ASICS GEL-KAYANO 31: UWAGA, chwalę Japończyka | Recenzja butów

polecane

ASICS GEL-KAYANO 31: UWAGA, chwalę Japończyka | Recenzja butów

Kamil Nowak
12 czerwca, 2024
Recenzje

ASICS GEL-KAYANO 31 to buty do biegania, które gwarantują maksymalną amortyzację na twardych nawierzchniach. Zaprojektowane głównie do codziennego, spokojnego treningu na asfalcie i chodnikach. To doskonały wybór jako uniwersalne buty treningowe na co dzień. Można w nich wygodnie biegać na krótkich i długich dystansach. Należą do kategorii butów stabilizujących, co czyni je odpowiednimi dla osób z nadmierną pronacją. Dzięki subtelnej, nieinwazyjnej stabilizacji mogą moim zdaniem być używane również przez biegaczy z neutralnym typem stopy. Seria KAYANO w 2023 roku przeszła postępową metamorfozę, co sprawiło, że 30. wersja butów znacznie się różniła od poprzedników. Czy ASICS GEL-KAYANO 31 kontynuuje dobrą passę marki ASICS?

Lubię serię butów KAYANO za szybkość adaptacji z moimi stopami. Model ASICS GEL-KAYANO 31 jest pod tym względem identyczny jak 30. wersja butów. Rok temu powiedziałem, że buty wyciągnąłem z kartonika, założyłem na stopy i podczas pierwszego treningu czułem się tak, jakbym biegał w nich już wiele razy. Dziś testowane buty i poprzednik natychmiast dopasowały się do moich stóp, uwzględniając ich indywidualny kształt.

Materiał, z którego wykonano cholewkę butów ASICS GEL-KAYANO 31 jest responsywny, co oznacza, że reaguje na ruchy stopy w bucie, dostosowując się do nich i oferując niezbędne wsparcie. Siateczka rozciąga się tam, gdzie to potrzebne, jednocześnie utrzymując stopę w odpowiedniej pozycji, zapobiegając niekontrolowanym ruchom. Jest to bardzo bezpieczny but do biegania. Jeśli biegacz lub biegaczka szuka butów, które od samego początku zapewniają maksymalny komfort i przyjemność, według mnie ASICS GEL-KAYANO 31 właśnie takie są.

Cholewka butów ASICS GEL-KAYANO 31 jest bardzo przyjemna w dotyku, miękka i nigdzie nie uwiera. Kluczowe jest to, że dostosowuje się do unikalnego kształtu stóp, o czym już wspomniałem. Czujemy, że but współpracuje ze stopą i reaguje na każdy jej ruch, co przekłada się na najwyższy poziom komfortu i dopasowania.

Producent informuje, że zastosowano odnowioną siateczkową cholewkę, żeby zapewnić lepszą wentylację. Jest to jedna z kilku zmian między wersjami KAYANO 31 a KAYANO 30. Czy jest faktycznie zauważalna podczas treningu?

Dla mnie nie. Moim zdaniem odczucia po treningu są identyczne. Rok temu powiedziałem, że w bardzo gorące dni nasze stopy nie przegrzewają się w butach. Cholewka efektywnie odprowadza nadmiar wilgoci i ciepła, choć nie jest na tyle cienka, byśmy odczuwali napływ powietrza podczas biegu. Dokładnie to samo mógłbym powiedzieć o najnowszym KAYANO. Jeśli miałbym ocenić oddychalność i przewiewność tego modelu w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza najwyższy komfort, dałbym tym KAYANO ocenę 9. To świetny wynik, choć nie idealny. Reasumując, uważam, że choć przeprojektowano siateczkę cholewki, co widać gołym okiem, gdy porównujemy oba modele, nie osiągnięto niczego nowego.

Już po pierwszym treningu ucieszyłem się, że najnowszy model podczas biegania nie odbiera mi prędkości. Specjalnie podczas kilku pierwszych sesji często zerkałem na zegarek, żeby sprawdzić tempo biegu i zapamiętać moje odczucia, co do łatwości biegania w tym modelu żwawych jednostek. Bieganie w tempie ok. 4:20-4:30 min/km nie stanowi w tych butach problemu. Trzeba podkreślić, że jest to model z maksymalną amortyzacją. To oznacza, że po KAYANO mogą sięgać osoby spędzające wiele godzin na treningach i szukające maksymalnej wygody. KAYANO mogą też wybrać osoby ważące nawet około 100 kg.

W dalszym ciągu zauważalna dla mnie jest wszechstronność serii KAYANO: możemy w nich biegać spokojne i długo, ale też trochę szybciej i na krótszych dystansach. ASICS GEL-KAYANO 31 nie są demonami prędkości, ale w mojej ocenie także nie spowalniają biegu. Moim zdaniem mogą to być dobre buty treningowe do tempa nie szybszego niż ok. 4:30 min/km. To moim zdaniem granica, której w tym bucie nie warto przekraczać.

Biegnąc szybciej ten model robi się zwyczajnie toporny. Jeśli chcemy biegać szybciej, wybierzmy inny model ASICS, który zaoferuje mniejszą amortyzację, ale większą lekkość i dynamikę, co pozwoli łatwiej osiągać i utrzymać wysoką prędkość biegu. Podkreślając, ponieważ uważam to za bardzo ważne: KAYANO w mojej ocenie nie można zaszufladkować. To model butów do biegania nie tylko do powolnego pochłaniania długich tras na asfalcie, ale jest to także model, w którym można biegać przyzwoicie szybko i w dalszym ciągu doświadczać maksymalnego bezpieczeństwa i wygody podczas każdego kroku.

Moje subiektywne odczucia dotyczące możliwości tych butów znajdują potwierdzenie, gdy porównamy masę butów. Dwa lata temu but ASICS GEL-KAYANO 29 w moim rozmiarze 13 US ważył 376 g. Poprzednik KAYANO 30 na wadze miał 366 g. Dziś testowany model na wadze ma 372 g. Czyli trzy ostatnie modele mają porównywalną masę. Najnowsza wersja nie jest lżejsza, ale nie jest też znacząco cięższa od poprzednika. Te kilka gramów na stopie nie jest odczuwalne.

Zapiętek nie przeszedł znacznych zmian poza łatwiejszym zakładaniem i zdejmowaniem butów. Łatwiejszy dostęp do butów zapewniają ściągacz z dzianiny i specjalna pętelka. Jak wspomniałem, wyjmowanie i zakładanie butów jest jeszcze szybsze. Moim daniem to jedyna zmiana między poprzednim zapiętkiem a zapiętkiem w dziś omawianej wersji butów.

W dalszym ciągu zapiętek skutecznie utrzymuje stopę na miejscu, niezależnie od tego, czy biegniemy na szybciej, czy często zmieniamy kierunek. Stopa jest stabilizowana podczas wszystkich faz ruchu – od lotu, przez lądowanie i przetoczenie, aż po wybicie – zapewniając maksymalne bezpieczeństwo. Zapiętek w butach ASICS GEL-KAYANO 31 jest mały, lekki, miękko wykończony, ale jednocześnie mocno usztywniony. Uwielbiam miękko obszyte zapiętki i taki właśnie jest w KAYANO. Ten element butów gwarantuje świetne warunki do bezpiecznego i długiego biegania, bez obtarć skóry.

Podobnie jak w poprzedniku, model korzysta z unikalnego systemu 4D GUIDANCE SYSTEM, który – udoskonalony dzięki testom i badaniom – współpracuje z ruchem ciała, zapewniając adaptacyjną stabilizację i zaawansowaną dynamikę. Zadaniem tej technologii oprócz zachowania bezpieczeństwa biegacza jest zapewnienie maksymalnego odczuwalnego komfortu.

W tej technologii znaczące są 4 wymiary, takie jak szerokość, długość, głębokość buta oraz 4 wymiar, czyli czas spędzony w nadpronacji. Zamiast twardszego materiału po wewnętrznej stronie podeszwy środkowej zastosowano bardziej miękką i bardziej responsywną piankę, która szybciej wraca do swojego pierwotnego kształtu. Technologia ma wspierać biegaczy, dostosowując się do zmian pronacji zachodzących podczas biegu, a spowodowanych postępującym zmęczeniem. Konstrukcja współpracuje z ruchem ciała, zapewniając optymalną stabilność i zwiększony komfort. Działanie systemu nie usztywnia stopy w celu ograniczenia ruchu. W praktyce bardzo przyjemnie się biega w ASICS GEL-KAYANO 31.

Największym elementem podeszwy środkowej jest pianka amortyzująca FF BLAST PLUS ECO, która poza tym, że jest bardzo lekkim materiałem, zapewnia też łagodniejsze lądowanie. Pod piętą zatopiono najbardziej rozpoznawalny elementu butów ASICS – PureGEL. PureGEL gwarantuje miękkość i bardzo wysoki komfort podczas lądowania na podłożu. Dodam w tym miejscu, że drop butów wynosi 10 mm. Wysokość podeszwy pod piętą to 40 mm, a pod palcami — 30 mm.

Bieżnik w modelu KAYANO 31 przeszedł tylko mały lifting. Bieżnik butów nie wyróżnia się niczym od bieżnika innych butów do biegania przeznaczonych na twarde nawierzchnie, takie jak asfalt czy kostka. Od siebie mogę dodać, że buty przyklejają się do podłoża, gwarantując pewność kroku w każdych warunkach, nawet wtedy, kiedy na asfalcie jest dużo wody. Na pewno warto podkreślić, że wysoka przyczepność do podłoża to efekt działania bieżnika wykonanego w technologii HYBRID ASICSGRIP. Bieżnik charakteryzuje się mniejszą twardością, ale większą przyczepnością.

Nasza ocena

Zakończyłem test butów ASICS GEL-KAYANO 31! Nie czuję ogromnej różnicy między 30. wersją butów a dziś omawianą. Nic mnie nie zaskoczyło, ale też nie rozczarowało. Poprzednik przeszedł faktycznie ogromną metamorfozę. Tegoroczny model po prostu kontynuuje dobrą passę marki ASICS. Cieszę się, że mam je w szafie i mogę z nich regularnie korzystać. Choć przewiewność cholewki jest dobra, nie jest perfekcyjna – dałem jej ocenę 9 na 10. Coraz mniejszym ograniczeniem jest cena butów. W porównaniu rok do roku buty nie podrożały. Cały czas są drogie (wielki uśmiech!) Ubiegłoroczny egzemplarz w dniu premiery kosztował 939 zł. Tegoroczny model KAYANO 31 — kosztuje tyle samo, 939 zł. Jeśli jesteście w stanie przeskoczyć cenową barierę, będziecie bardzo zadowoleni z tego modelu. W mojej ocenie buty są warte tej ceny. Pytanie do Was – czy biegacie w KAYANO? Dajcie znać w komentarzach pod tym filmem na YouTube! ASICS GEL-KAYANO 31 są dostępne w odsłonie damskiej i męskiej na ASICS.com, SklepBiegacza.pl, Sportano.pl i Eobuwie.pl.

  • Wygoda
  • Amortyzacja
  • Stabilizacja
  • Sztywność
  • Przyczepność
  • Dynamika
  • Wentylacja
  • Trzymanie stopy
  • Wygląd i jakość materiałów

Informacja: buty otrzymałem do testów. Współpraca miała więc charakter komercyjny. Materiał oglądacie jednak jako pierwsi, nikt go wcześniej nie widział i nie zatwierdzał. Każde słowo wyszło spod mojego pióra i ręczę za obiektywność testu. Dziękuję, że przeczytałeś całość! To ważne, żebyś pamiętał, że recenzje tworzę samodzielnie, a okazjonalna współpraca z markami jest szansą na rozwój portal.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

ASICS GEL-CUMULUS 22 – recenzja Natalii Regulskiej

ASICS GEL-CUMULUS 22 jest reprezentantem najpopularniejszego segmentu butów do biegania japońskiej marki ASICS, czyli modeli, które wykorzystujemy do codziennego, zróżnicowanego treningu. Najnowsza odsłona, GEL-CUMULUS 22 zapewnia doskonały balans pomiędzy odpowiednią ilością miękkiego żelu przy zachowaniu odpowiedniej dynamiki. (więcej…)