adidas 4DFWD
Niesamowite buty adidas 4DFWD łączą w sobie najnowsze technologie druku 3D

polecane

Niesamowite buty adidas 4DFWD łączą w sobie najnowsze technologie druku 3D

Kamil Nowak
11 maja, 2021
Aktualności

adidas odsłania 4DFWD – buty biegowe z innowacyjną technologią podeszwy środkowej, wydrukowaną w 3D i zaprojektowaną tak, aby poruszać się do przodu. Łącząc dane zbierane przez lata od sportowców adidas z najnowszymi zdobyczami technologicznymi druku 3D, model 4DFWD powstał, aby zapewnić biegaczom zupełnie nowy wymiar doświadczeń.

adidas 4DFWD

Przez ponad cztery lata adidas rozwijał technologię podeszwy środkowej 4D o strukturze siatki, we współpracy z firmą Carbon. Łącząc dane zebrane od sportowców adidas z technologią Carbon’s Digital Light Synthesis stworzono precyzyjnie zaprojektowaną podeszwę środkową, wydrukowaną w 3D. Produkty adidas 4D jako pierwsze na świecie zostały wyposażone w supernowoczesne rozwiązania technologiczne, oferujące możliwość dopasowania podeszwy środkowej do wzorców ruchu tak, aby biegacze mogli cieszyć się wyjątkową precyzją przy każdym kroku.

adidas 4DFWD

W ten sposób powstała nowa podeszwa środkowa adidas 4DFWD o wyjątkowej strukturze siatki. Wyprodukowana z materiału, składającego się w 39% z biomasy, podeszwa środkowa stanowi 1 z 5 milionów możliwych wariantów konfiguracji pojedynczych komórek FWD CELL o charakterystycznym kształcie, przypominającym kokardę, zaprojektowanych tak, aby przekładać pionowy nacisk na poziomy ruch do przodu. W porównaniu z poprzednią generacją podeszw 4D, adidas 4DFWD generuje trzykrotnie więcej ruchu naprzód pod wpływem pionowego nacisku w warunkach testów mechanicznych. W rezultacie, opór odczuwany przez biegacza jest o 15% niższy, a ekonomia biegu bardzo podobna do modelu Ultraboost.

adidas 4DFWD

Model adidas 4DFWD został przebadany na drodze licznych testów biomechanicznych na Uniwersytecie Calgary, które skupiały się na analizie specyficznych obszarów, takich jak ruch do przodu, ekonomia biegu czy utrata mocy. W prace koncepcyjne zaangażowani byli również biegacze wspierani przez adidas z całego świata, nad czym czuwał zespół z Niemiec, wspierany także przez specjalistów z USA. Dodatkowe badania przeprowadzone zostały na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie.

adidas 4DFWD

Uzupełnieniem podeszwy środkowej 4DFWD jest nowa cholewa PRIMEKNIT+, stworzona częściowo z recyklingowanego poliestru, zapewniająca niską masę i doskonałe dopasowanie do stopy dzięki swojej bezszwowej, skarpetkowej strukturze. Cholewa PRIMEKNIT+ również została zaprojektowana na podstawie danych zebranych od sportowców, aby idealnie dopasować się do wyjątkowych właściwości podeszwy 4DFWD, pomagając w osiągnięciu optymalnego komfortu i wsparcia w trakcie biegu.

adidas 4DFWD zawiera następujące elementy:

 • Struktura siatki: wydrukowana w 3D, składająca się w 39% z biomasy, oferująca 23% więcej amortyzacji i generująca 3 razy więcej ruchu naprzód niż w poprzednich generacjach podeszw 4D,
 • Podeszwa środkowa: wyjątkowe komórki FWD CELL w kształcie kokardy przekierowują energię pionowego obciążenia podczas każdego kroku na poziomy ruch do przodu,
 • Cholewka PRIMEKNIT+: wykorzystując historyczne dane z mapowania stóp sportowców, cholewa PRIMEKNIT+ została zaprojektowana w taki sposób, aby perfekcyjnie współgrać z podeszwą 4DFWD, wspierając biegaczy podczas każdego ruchu naprzód, a także zapewniając idealne dopasowania i doskonałą oddychalność,
 • Podeszwa zewnętrzna: gumowa podeszwa zaprojektowana, aby harmonijnie współpracować z podeszwą środkową 4DFWD, zapewniając doskonałą trakcję,
 • Waga: 333 g dla rozmiaru UK 8.5,
 • Drop: 11.3 mm

adidas 4DFWD

Model adidas 4DFWD dostępny będzie w trzech specyficznych kolorystykach, między innymi specjalnej kolekcji Tokyo Collection, która towarzyszyć będzie sportowcom w dekoracjach medalowych podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio tego lata. Jako pierwsza, na rynku pojawi się czarno-czerwona kolorystyka, która dostępna będzie w limitowanych ilościach w aplikacji adidas app. Aby mieć szansę na zakup produktu w dniu premiery 15 maja, należy zapisać się w dniach 5-16 maja. Kolorystyka Tokyo Collection dostępna będzie od 1 lipca, a globalna premiera produktu odbędzie się 12 sierpnia.

Źródło: oprac. na podstawie informacji prasowej. fot. adidas 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Harry the King! pisze:

  Ciekaw jestem bardzo, jak ze ścieralnością spodu tych bucików, przy spotkaniu z asfaltem… Adidas raczej do najtrwalszych nie należy, choć nie powiem bo do najwygodniejszych to napewno!
  Czy może coś wiadomo na ten temat?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć, tutaj odpowiedź: https://bieganieuskrzydla.pl/adidas-4dfwd-test-opinie-cena-buty-do-biegania/ W mojej recenzji tego modelu 🙂

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Maska antysmogowa – fikcja czy realna ochrona?

Maska antysmogowa na zimę pełni identyczną funkcję, co krem do opalania podczas wakacji. Jest odpowiednią ochroną naszego ciała przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. W temacie zabezpieczania górnych dróg oddechowych podczas uprawiania aktywności fizycznej w zanieczyszczonym środowisku, ważny staje się wybór skutecznej maski antysmogowej. (więcej…)