8. PKO Białystok Półmaraton medal
8. PKO Białystok Półmaraton. Piękny Apollo czy zamieniony w jelenia Akteon?

polecane

8. PKO Białystok Półmaraton. Piękny Apollo czy zamieniony w jelenia Akteon?

Jerzy Stawiński
7 lutego, 2020
Aktualności

Już po raz piąty biegacze mogą wybierać wizerunek rzeźby z ogrodu Pałacu Branickich, która ozdobi medal tegorocznego 8. PKO Białystok Półmaraton. Do wyboru jest Apollo i Akteon, a głosy można oddawać na stronie imprezy na Facebooku do 16 lutego.

8. PKO Białystok Półmaraton medal

Od 2016 roku biegacze, którzy docierają do mety PKO Białystok Półmaratonu otrzymują medale z wizerunkami rzeźb z ogrodu przylegającego do Pałacu Branickich. Dotychczasową kolekcję tworzą krążki przedstawiające Kallisto, Florę, Bachusa oraz Dianę. Na stronie PKO Białystok Półmaratonu na Facebooku ruszyło właśnie głosowanie, które rozstrzygnie, jaka rzeźba trafi na medal tegorocznej edycji imprezy. W tym roku organizatorzy nominowali dwie rzeźby przedstawiające Apollo i Akteona.

📣📣📣Drodzy Biegacze! Już po raz piąty macie możliwość wybrać wizerunek rzeźby, która ozdobi medal PKO Białystok…

Opublikowany przez Białystok Półmaraton Poniedziałek, 3 lutego 2020

Apollo to w mitologii greckiej syn Zeusa i Leto. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, zarazy, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz, natchnienia, lecznictwa i uzdrawiania, łucznictwa, kawalerów, wieszczek. Apollo był najprzystojniejszym bogiem spośród mężczyzn. Smukły, złotoloki, onieśmielał spojrzeniem swych błękitnych oczu.

Z kolei druga z rzeźb przedstawia Akteona, który uchodził za syna Aristajosa i Autonoe oraz za wnuka Kadmosa. Był wychowankiem centaura Chirona. Poodpatrzył Artemidę i jej nimfy w kąpieli, za co został przez nią zamieniony w jelenia, a wówczas rozszarpały go własne psy. Zwierzęta bardzo cierpiały po utracie pana, dopóki Chiron nie wyrzeźbił posągu, który wiernie go przypominał, że czworonogi myślały, że to on.

Na medal 8. PKO Białystok Półmaraton trafi rzeźba, która zdobędzie więcej głosów. Liczą się tylko głosy oddane w formie wyboru odpowiedniej emoji. Kliknięcie w buźkę z otwartymi ustami oznacza głos oddany na Apollo, w serduszko to głos na rzecz Akteona.

8. PKO Białystok Półmaraton medal

– Pomysł na kolekcję krążków przedstawiających rzeźby z Ogrodu Branickich pojawił się cztery lata temu i widzimy, że chwycił. Świadczy o tym choćby wysokie zainteresowanie udziałem w głosowaniu na rzeźbę, która ostatecznie trafia na medal – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, która organizuje PKO Białystok Półmaraton. – Kolekcjonowanie medali można zacząć w każdej chwili, przed nami jeszcze wiele edycji majowej imprezy, a posągów wystarczy nam na najbliższe kilkanaście lat – śmieje się szef białostockiej imprezy.

Wyjątkową kolekcję medali PKO Białystok Półmaratonu otwiera nimfa leśna Kallisto, następnie jest Flora – rzymska bogini roślinności oraz Bachus – Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina. W ubiegłym roku biegacze wybrali na medal Dianę – boginię łowów, przyrody i światła księżycowego.

Pałac Branickich jest symbolem Białegostoku, a jego początki sięgają XVI wieku. Budynek został wzniesiony w stylu późnobarokowym i określany jest często mianem „Wersalu Podlasia”, Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Do pałacu przylega efektowny ogród, w którym znajdują się kamienne posągi nawiązujące do mitologii.

Aktualnie podziwiać można tam 18 figur, część kolekcji to oryginały a część repliki. Rzeźby ustawione są naprzeciw siebie parami – na przemian figura męska i kobieca. To druga co do wielkości po Ogrodzie Saskim w Warszawie kolekcja rzeźb ogrodowych w Polsce. W ogrodzie wciąż pojawiają się kolejne posągi.

– Ogromnie cieszy nas widok biegaczy, którzy przed biegiem odwiedzają Ogród Branickich i robią sobie pamiątkowe zdjęcia z rzeźbą będącą bohaterem medalu. Przytulają się do niej, głaszczą, wymyślają rozmaite pozy – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Cały czas można się zapisywać na 8. PKO Białystok Półmaraton 2020! Dotychczas na liście startowej znajduje się prawie 1,6 tysiąca osób. Kolejnych 200 uczestników zgłosiło się już na towarzyszący półmaratonowi PKO Bieg na 5. Do końca marca opłata za udział w biegu główny, wynosi 90 złotych. W ubiegłym roku do mety zlokalizowanej przy Ratuszu na Rynku Kościuszki dotarło łącznie ponad 4,5 tysiąca uczestników półmaratonu i biegu na „piątkę”.

PKO Białystok Półmaraton jest jednym z jedenastu biegów zaliczanych do cyklu Korona Polskich Półmaratonów.

Źródło: informacja prasowa; fot. PKO Białystok Półmaraton

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Andrii pisze:

    W tym roku wziąłem udział w półmaratonie, całkiem dobrym półmaratonie z dobrą organizacją i ciekawą trasą. A miasto Białystok jest dość interesujące do zobaczenia.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Zegarek sportowy Polar V800 – recenzja

Zegarek sportowy Polar V800 to istny komputer treningowy, bo inaczej o nim nie można powiedzieć. Zegarek V800 posiada niezliczone funkcje, przydatne podpowiedzi i pomaga w odnalezieniu idealnej równowagi pomiędzy odpoczynkiem, a treningiem. Funkcji jest o wiele więcej. Prezentujemy wyniki testu zegarka Polar V800, który badaliśmy przez kilka tygodni. (więcej…)