37. PKO Wrocław Maraton. Zabrakło jedynie 4 sekund do rekordu [WYNIKI]

polecane

Tomasz Wołoćko
16 września, 2019
Aktualności

37. PKO Wrocław Maraton odbył się 15 września. Na trasę wyruszyło ponad 3200 osób z około 40 krajów świata. Najlepszemu zawodnikowi do pobicia rekordu trasy zabrakło zaledwie 4 sekund. Jakie wyniki osiągnęli pozostali zawodnicy na mecie?

Pierwszym na mecie zameldował się Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva ukończył trasę w 02:13:32. Pomimo tego, że do złamania rekordu trasy zabrakło 4 sekund, zawodnik z Kenii otrzymał od dyrektora Wrocław Maratonu Wojciecha Gęstwy specjalną premię za postawę fair play (5000 zł) – podczas całej trasy nawiązywał bowiem kontakt z kibicami i wymieniał się pozdrowieniami z mieszkańcami Wrocławia. Drugi w klasyfikacji generalnej, jego rodak Hosea Kiplagat Tuei dotarł to mety prawie osiem minut później, w czasie 02:21:25. Dwa kolejne miejsca również zajęli obywatele Kenii: Isaac Kimutai Ngeno (02:22:28) i Moses Kipruto Kibire (02:24:53).

37. PKO Wrocław Maraton wyniki

Wśród pań pierwsza linię mety przekroczyła Węgierka Szabó Tünde (02:43:17), która rok temu dobiegła we Wrocławiu jako trzecia. Za nią na finiszu zameldowały się dwie Kenijki: Hellen Jepkosgei Kimutai (02:44:58) oraz Gladys Jepkurui Biwott (02:45:00).

Najszybszymi z Polaków byli: Przemysław Dąbrowski (02:28:32), oraz Katarzyna Golba, która dystans maratoński skończyła w 02:48:41. Drugim Polakiem na mecie był Grzegorz Gronostaj, który wypracował czas 2:35:00. Męskie podium zamknął Rafał Czarnecki z czasem 2:42:16.

37. PKO Wrocław Maraton był także wyjątkowy pod kątem ochrony środowiska. Impreza wpisała się w miejską politykę „zero waste” – plastikowe kubki do podawania wody na trasie zostały zastąpione biodegradowalnymi. Woda dla zawodników nie pochodziła z plastikowych butelek, dzięki współpracy z MPWiK – trafiała do kubeczków z nalewaków podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Dodatkowo, plastikowe torby na pakiety startowe zostały zastąpione bawełnianymi workoplecakami, a na Stadionie Olimpijskim na zawodników i kibiców czekały elektryczne hulajnogi i rowery miejskie.

Pełne wyniki biegaczy 37. edycji Wrocław Maraton są tutaj.

Na mecie każdy z biegaczy, który ukończył trasę otrzymał – zgodnie z tradycją – medal łączący się z trofeum półmaratonu, przedstawiający wrocławskie krasnale. Linię finiszu przekroczyło 3151 osób.

Źródło: informacja prasowa; fot. Bieganie Uskrzydla