36. PKO Wrocław Maraton. Trasa, koszulka i medal zaprezentowane

polecane

36. PKO Wrocław Maraton. Trasa, koszulka i medal zaprezentowane

Kamil Nowak
Sierpień 29, 2018
Aktualności

36. PKO Wrocław Maraton 2018 zapowiada się naprawdę ciekawie. Po raz pierwszy w historii wszyscy uczestnicy wystartują nie z bramy głównej kompleksu Stadionu Olimpijskiego (jak miało to miejsce dotychczas), ale z wewnątrz samej areny, sprzed wyremontowanej Trybuny Zachodniej. Co jeszcze będzie się działo 9 września we Wrocławiu podczas maratonu?

36. PKO Wrocław Maraton – 28 sierpnia odbyła się konferencja prasowa

Już 9. września kilka tysięcy biegaczy wyruszy w trasę biegu na królewskim dystansie ulicami Wrocławia. Po raz pierwszy w historii wszyscy uczestnicy biegu wystartują sprzed wyremontowanej Trybuny Zachodniej. Dzięki temu aplauz licznych kibiców poniesie biegaczy od samego przekroczenia linii startu, wzdłuż trasy, aż do powrotu i na metę. Jak co roku, przygotowano bowiem miejsca do dopingowania w kilku lokalizacjach. Tam, specjalnie dla kibiców i zawodników odtwarzana będzie muzyka wybrana przez prowadzących programy autorskie we wrocławskim radiu akademickim. Dodatkowo, wszystkie zorganizowane grupy kibiców mogą zgłosić się do Konkursu na dopingowanie zawodników 36. PKO Wrocław Maratonu z atrakcyjnymi nagrodami – informacje znajdują się na stronie www.wroclawmaraton.pl.

Biegacze przemierzą dystans 42 195 metrów trasą maksymalnie zbliżoną do ubiegłorocznej. To oznacza, że z jednej strony wyznaczona droga będzie jak najbardziej płaska, z jak najmniejszą liczbą otwartych, nasłonecznionych odcinków (by umożliwiać bicie własnych rekordów), zaś z drugiej strony uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ciekawe miejsca i charakterystyczne obiekty Wrocławia. Maratończycy wyruszą sprzed Trybuny Zachodniej Stadionu Olimpijskiego, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, i Kazimierza Wielkiego i Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Długa i Dmowskiego poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.

Koszulki, które znajdą się w pakietach startowych będą posiadały charakterystyczną, biało-czerwoną patriotyczną grafikę. 36. PKO Wrocław Maraton jest bowiem jedną z imprez wchodzących do programu obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koszulka, wykonana z materiałów najwyższej jakości, będzie idealna do pokonywania tras maratonów, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Na mecie 36. PKO Wrocław Maraton wewnątrz Stadionu Olimpijskiego finiszujący zawodnicy zostaną udekorowani pamiątkowymi medalami w kształcie krasnala. – W 2015 roku Wrocław zapoczątkował łączenie medali z półmaratonu i maratonu, co spowodowało niesamowity wzrost frekwencji. Pierwszym do zdobycia medalem był ten, w kształcie krasnala, a podczas maratonu jego „domek”. Jeśli chodzi o medale, to komponujemy je z myślą przewodnią, tak aby zarówno koszulka, numer startowy jak i medal tworzyły pewną całość – mówił podczas konferencji prasowej 28 sierpnia dyrektor maratonu Wojciech Gęstwa.

– Widzieliśmy po paru edycjach, że najfajniejsze medale, które wzbudzają największe uśmiechy na twarzy, są tymi z krasnalami. A skoro nasi zawodnicy tego chcą, to my, w tym roku przedstawiliśmy kolejne takie medale. Na półmaratonie był to krasnal w zielonych dzwonach i wielkim afro, który nawiązywał do gorączki sobotniej nocy z lat 70. 80. i 90. Teraz, jeżeli chodzi o maraton, który z jednej strony jest świętem biegaczy, z drugiej zaś strony, chcemy wejść w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zaproponowaliśmy krasnala który ma na sobie mundur legionisty, z biało-czerwoną flagą, z czerwonym goździkiem – mówił dyrektor maratonu Wojciech Gęstwa.

Dzień przed wrocławskim maratonem (08.09.2018 r.) odbędzie się zupełnie nowe wydarzenie – WrocWalk Marathon 2018. To „spacer na medal”, bez wyznaczonej trasy, ani pomiaru czasu. Uczestnicy otrzymają mapę z zaznaczonymi wybranymi, ciekawymi miejscami w mieście. W każdym z tych punktów będzie można otrzymać pieczątkę. Po okazaniu mapy z pieczątkami na Stadionie Olimpijskim, spacerowicze otrzymają pamiątkowe medale. Dodatkowo, w poszczególnych obiektach będą czekać w wyznaczonych godzinach przewodnicy, opowiadający o ich historii. Aby wziąć udział w spacerze należy zapisać się przez stronę internetową www.wrocwalkmarathon.pl i uiścić opłatę w wysokości 20 zł.

Więcej informacji o tegorocznym 36. PKO Wrocław Maraton 2018 publikujemy w specjalnej sekcji.

Źródło; informacja prasowa; + oprac. Kamil Nowak; fot. archiwum własne

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Test butów Altra Timp 2 na Karaibach. Czy pokonały każdy teren?

W marcu pomimo przeciwności losu związanych z koronawirusem wybrałem się na urlop na Karaiby. Celem podróży była Dominikana, która znajduje się na wyspie Haiti. Zaplanowałem aktywny wypoczynek, więc potrzebowałem uniwersalnych butów do biegania. Chciałem trenować zarówno po bardziej górzystym terenie, ale także po płaskim. Ostatecznie zabrałem ze sobą buty Altra Timp 2. Czy była to dobra decyzja? (więcej…)