23. Poznań Maraton utrudnienia w ruchu
23. Poznań Maraton. Jakie utrudnienia w ruchu?

polecane

23. Poznań Maraton. Jakie utrudnienia w ruchu?

Edward Królikowski
9 października, 2024
Biegi

W niedzielę (13 października) odbędzie się 23. Poznań Maraton, w którym weźmie udział około 4500 zawodników i zawodniczek z 33 krajów. W najbliższy weekend odbędzie się jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych wśród biegaczy Poznań Maraton. W związku z organizacją biegu pojawią się utrudnienia w ruchu. Jak poruszać się po Poznaniu 13 października? Jaka jest trasa maratonu i czy wyznaczono objazdy dla osób zmotoryzowanych?

Poznań maraton trasa

Trasa 23. Poznań Maraton jest dobrze znana

13 października (niedziela) w stolicy Wielkopolski odbędzie 23. Poznań Maraton. Biegacze ruszą na trasę o godz. 9:00. Start zaplanowano na ulicy Grunwaldzkiej (w bliskim sąsiedztwie terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich). Z uwagi na bieg, w niedzielę od rana należy liczyć się ze zmianami w kursowaniu tramwajów i autobusów. Trasa powiedzie uczestników m.in.przez Stary Grunwald, Grunwald Północ, Ławicę, Junikowo, Górczyn, Wilda, Rataje, Miłostowo, Jeżyce i Stare Miasto. Jakie będą utrudnienia w ruchu?

Trasa 23. Poznań Maratonu jest dobrze znana wszystkim, którzy startowali w ostatnich edycjach naszego biegu. To oznacza także powtórkę w tych samych miejscach utrudnień w ruchu, co w latach poprzednich. Zawodnicy o godzinie 9:00 po starcie na ul. Grunwaldzkiej wyruszą w stronę Enea Stadionu. Ulicami Bułgarską i Bukowską będą kierować się w stronę Portu Lotniczego Ławica.

maraton trasa Poznań

Kolejne kilometry trasy będą przebiegać ulicami Złotowską, Owczą oraz Cmentarną, by znów wrócić na ulicę Grunwaldzką i podążać przez Raszyn do ul. Hetmańskiej, która poprowadzi uczestników aż do Ronda Starołęka. Następnie Maratończycy udadzą się na poznańskie Rataje, a dalej przebiegną w pobliżu Jeziora Maltańskiego oraz Katedry. W dalszej części trasy biegacze i biegaczki odwiedzą Stare Miasto i malowniczy Sołacz. Ostatnie 10 kilometrów przebiegnie ulicami: Niestachowską, św. Wawrzyńca, Polską, Bułgarską oraz Grunwaldzką, z której w okolicach Bałtyku zawodnicy skręcą na teren Targów, by finiszować na Placu Marka.

Na trasie maratonu zamknięty będzie ruch wzdłużny

objazdy podczas 23. Poznań Maratonu

W dniu 13.10.2024 r. na trasie maratonu zamknięty będzie ruch wzdłużny. Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7:45 do 16:00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie w niedzielę od godziny 06:00. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych, a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu. Nastąpi to ok. godz. 15:00.

Trasę biegu oznaczono cienką granatową linią. Umieszczone na niej podwójne poprzeczne czerwone kreski z numerkami oznaczają śluzy, poprzez które będzie można przeciąć trasę biegu. Będą one czynne przed biegiem oraz w momencie, gdy stawka będzie już na tyle rozciągnięta, by bezpiecznie przeprowadzić przejazdy przez trasę. Pełen spis śluz znajduje się na dole strony. Grube jasnoniebieskie poprzeczne kreski oznaczają miejsca, w których przecięcie trasy Maratonu jest bezkolizyjne i możliwe w każdym momencie trwania biegu.

Dotyczą one przejazdów:

/ ulicami Dolna Wilda i Droga Dębińska pod ul. Hetmańską,
/ ulicą Krzywoustego nad Inflancką,
/ ulicą Niestachowską nad Warmińską
/poprzez węzeł Dąbrowskiego / Polska / Świętego Wawrzyńca (bezkolizyjny wjazd do miasta od ul. Dąbrowskiego jest możliwy tunelem w stronę Świętego Wawrzyńca, a dalej ulicami Żeromskiego i ponownie Dąbrowskiego. Bezkolizyjny wyjazd z miasta taką samą trasą – ulicą Św. Wawrzyńca w stronę Dąbrowskiego).

Jakie utrudnienia w ruchu 13 października?

Zielone linie pokazują propozycję dojazdu do centrum Poznania, dworca kolejowego i Międzynarodowych Targów Poznańskich od strony autostrady A2. Sugerowany dojazd powinien odbywać się poprzez węzły:

/Luboń (ulicami Dolna Wilda – Piastowska – Droga Dębińska do AWF)
/ Krzesiny (ulicą Krzywoustego do AWF)

Czerwona linia pokazuje bezkolizyjny dojazd do lotniska Ławica. Rekomendujemy kierowanie się w stronę ul. Świętego Wawrzyńca (z północnej części Poznania ulicą Niestachowską, a z centrum ulicami Dąbrowskiego, Żeromskiego), dalej ulicą Dąbrowskiego do Przeźmierowa – zjazd ulicami Wichrową, Rzemieślniczą do Rynkowej i dalej w stronę ul. Bukowskiej. Po skręcie w ulicę Bukowską można kierować się w stronę lotniska.

Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika biorącego udział w 23. Poznań Maraton, w miarę możliwości i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, otwierane będą kolejne odcinki ulic. Najdłużej – do ok. godz. 15.00. Utrudnienia w ruchu podczas trwania maratonu należy się liczyć na ulicy Bułgarskiej oraz Grunwaldzkiej (od Bułgarskiej do MTP).

Źródło: https://marathon.poznan.pl/utrudnienia-w-ruchu/., fot. własne oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Podbiegi – dlaczego biegacz powinien je ćwiczyć?

Podbiegi to niedoceniany, pomijany i często nielubiany wśród biegaczy trening. Bieganie pod górę przynosi jednak wiele korzyści – poprawia zarówno siłę, jak i wytrzymałość mięśniową. Taki trening rozwija także mięśnie ud, łydek i pośladków. To także dobry trening mentalny – ciężkie bieganie buduje wewnętrzną siłę psychiczną. Kolokwialnie mówiąc, włączając podbiegi do tygodniowego planu ćwiczeń będziemy mieć mocną głowę. Jak ćwiczyć podbiegi? Jak czerpać garściami z treningu, w którym biegniemy coraz wyżej? (więcej…)