15. Półmaraton Warszawski ma być nie tylko niezapomnianym świętem nocnego biegania, ale również rekordowym sportowym festiwalem dobra! Wszystko za sprawą akcji #BiegamDobrze, która umożliwia uczestnikom rejestrowanie się do udziału w biegu poprzez specjalną charytatywną ścieżkę i zbieranie środków na wybraną fundację.
W tym roku organizatorzy 15. Półmaraton Warszawski wyznaczyli sobie niezwykle ambitny cel – chcą, jako pierwsza polska impreza biegowa w historii, zebrać milion złotych na cele charytatywne. – W zeszłym roku do tego celu zabrakło nam naprawdę niewiele. Dlatego ruszamy z #MisjaMilion 2.0! Biegacze mają tak wielkie serca, że tym razem musi się udać – przekonuje Magda Skrocka, dyrektor ds. komunikacji Fundacji „Maraton Warszawski”.
#BiegamDobrze przy 15. Półmaratonie Warszawskim to fenomen na skalę całego polskiego sportu, a jednocześnie największa biegowa akcja charytatywna nad Wisłą. Od kilku lat towarzyszy wszystkim imprezom organizowanym przez Fundację „Maraton Warszawski”. Biorący w niej udział biegacze wyróżniają się nie tylko efektownymi pomarańczowymi numerami startowymi, ale przede wielkimi sercami! Ich pomysłowość nie zna granic – zbierając środki na wybrany przez siebie cel charytatywny wymyślają na przykład niezwykłe stroje, w których przebiegną Półmaraton Warszawski, jeżeli ich zbiórka się powiedzie.
Jedna z liderek na liście trwających zbiórek na 15. Półmaraton Warszawski, Pani Agnieszka, już zadeklarowała że w zamian za hojność darczyńców cały dystans półmaratoński przebiegnie w spódnicy oraz… welonie! Dodatkowo ci, którzy wpłacili pieniądze na jej zbiórkę, mogą podpisać się na nietypowym elemencie stroju biegowego. Już zebrała 4200 złotych, a do biegu zostało jeszcze dużo czasu!
Inni bohaterowie dobroczynności żeby zachęcić do wpłat wykonują na przykład pompki na mecie, przebierają się za statek kosmiczny czy walczą z dystansem w ważącej 30 kilogramów rycerskiej zbroi! Minimum, które każdy musi osiągnąć, aby zapewnić sobie rejestrację ścieżką charytatywną, to 350 złotych, ale rekordziści zbierają nieporównanie większe kwoty. Jak dotąd najwyższa pojedyncza zbiórka pozwoliła zebrać 60 tysięcy złotych na fundację charytatywną! Dzięki barwnemu tłumowi uczestników #BiegamDobrze imprezy Fundacji „Maraton Warszawski” zmieniają się w charytatywne święta.
– Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią wspaniałej biegowej rodziny, która nieustannie myśli o tym, jak naprawiać świat. Akcja #BiegamDobrze od lat cieszy się ogromnym powodzeniem i jest dla nas wielką radością. A najwspanialsze w niej jest to, że napędzają ją sami biegacze, którzy mają morze kreatywnych pomysłów na to, jak zachęcić znajomych i nieznajomych do wsparcia ich zbiórki na wybraną fundację – podkreśla dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski” Marek Tronina.
W zeszłym roku organizatorzy Półmaratonu Warszawskiego wyznaczyli sobie niezwykle ambitny cel, licząc na przekroczenie po raz pierwszy w historii pojedynczej imprezy biegowej w Polsce bariery miliona złotych na cele charytatywne. Było bardzo blisko, ale ostatecznie licznik zatrzymał się na 900 tysiącach złotych. – To był znakomity wynik, ale jesteśmy zbyt ambitni, żeby się zatrzymać. Tak jak biegacze wyznaczają sobie nierzadko wyśrubowane cele sportowe, tak my znowu chcemy się zmierzyć z granicą miliona złotych. I jesteśmy przekonani, że jubileuszowy, 15. Półmaraton Warszawski to wymarzona okazja do bicia wszelkich rekordów. Dlatego ruszamy z #MisjaMilion 2.0 – mówi Magda Skrocka.
Tegoroczny Półmaraton Warszawski 2020 rzeczywiście zapowiada się niezwykle. Po raz pierwszy start odbędzie się równo z zachodem słońca, dokładnie 23 maja o godzinie 20:35. Jubileuszowa, 15. edycja tej imprezy będzie pełna atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez organizatorów. Zakończenie sukcesem #MisjaMilion 2.0 będzie wisienką na torcie tego biegowego święta.
Tylko w zeszłym roku przy okazji imprez organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski” udało się zebrać 1,4 mln złotych dzięki akcji #BiegamDobrze, a w akcję włączyło się 2800 biegaczy i biegaczek. Zebrane środki trafiły do 10 różnych organizacji dobroczynnych: Amnesty International, Fundacji „Spartanie Dzieciom”, „Rak’n’Roll”, „Non Iron”, WWF, Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, Polskiej Akcji Humanitarnej, UNICEF, Synapsis, czy Fundacji „Wcześniak”.
Dzięki przekazanym pieniądzom między innymi sfinansowano budowę placu zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami w Łazienkach Królewskich, zorganizowano sztafetę rowerową dla osób po chorobie nowotworowej, wsparto działanie telefonów zaufania dla dzieci będących ofiarami przemocy, zbudowano także studnie w Jemenie, Somalii i Sudanie Południowym.
– Każdy z biegaczy biorących udział w #BiegamDobrze jest częścią czegoś wielkiego. Ruchu dobrych ludzi, którzy chcą żeby świat stawał się lepszym miejscem. Warto do nich dołączyć i przy okazji udziału w 15. Półmaratonie Warszawskim wybrać charytatywną ścieżkę rejestracji i dołączyć do akcji Biegam Dobrze. Razem możemy wszystko, a już na pewno jesteśmy w stanie zebrać milion złotych na cele dobroczynne! – kończy Marek Tronina.
Na 15. Półmaraton Warszawski 2020 zapisało się już 8500 biegaczy.
Zapisy na bieg wciąż trwają na stronie wydarzenia.
Zerknij do Poradnika #BIEGAMDOBRZE
Źródło: informacja prasowa; fot. Maraton Warszawski