Co jeść do 30 minut po bieganiu?

polecane

Co jeść do 30 minut po bieganiu?

Kamil Nowak
22 października, 2015
Dieta

Kwestia – co jeść po bieganiu – jest jedną z najczęściej omawianych, przy temacie żywienia sportowców. Co jeść po bieganiu, aby dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią dawkę energii? Jakie posiłki wybierać, gdy chcemy szybciej się regenerować i budować siłę?

co jeść banan

Nawet najcięższy trening, bez odpowiedniej diety, nie wnosi zbyt wiele. Stara zasada mówiąca, że 20% z naszego całego czasu poświęconego na uprawianie sportu, skutkuje aż 80% poziomem pozytywnych wyników, jest zaskakująca. Oznacza ona również, że 80% naszego czasu, to tylko 20% pożądanych wyników. Jak to przełożyć na relację dieta-bieganie? Bardzo ciężkie i długie treningi, bieganie na maksymalnych prędkościach i plan biegowy zakładający aktywność 6 razy w tygodniu, nie pomogą, gdy nie stosujemy odpowiedniej diety. Praktycznie rzecz ujmując – nasz organizm – żąda od nas odpowiednich porcji pożywienia z optymalną zawartością tłuszczy, białka oraz węglowodanów.

Co jeść po treningu? – dietetyk radzi

Tym razem skupimy się na posiłku potreningowym, ponieważ to on w pierwszej kolejności po wykonaniu aktywności fizycznej, pozwala na zaspokojenie utraconej energii. Dietetyk Igor Dzierżanowski objaśni tę kwestię: – Zacznę od tego, że dla osoby trenującej posiłek potreningowy, będzie tak naprawdę najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, nie mówię, że koniecznie będzie największym czy najbardziej skomplikowanym, ale chodzi o to, że nikt nie może go pomijać, nawet jeżeli jest na tzw. redukcji. Pominięcie tego posiłku, w niczym nie pomoże, a jedynie pogorszy naszą regenerację, a także uniemożliwi nam progres treningowy lub nawet spowoduje stopniowe pogarszanie zdolności wysiłkowych. To, co będzie najważniejsze w ciągu 30 minut, to uzupełnienie węglowodanów z racji uszczuplenia zapasów glikogenu mięśniowego i wątrobowego podczas treningu. Nieważne jest, jaki jest to rodzaj treningu – węglowodany konieczne należy uzupełnić. 

– Bardziej rozbudowana odpowiedź do pytania o kwestię jedzenia w ciągu pierwszych 30 minut od zakończenia treningu, jest uzależniona od tego, jaki jest cel, jaki jest rodzaj treningu i z jakim zawodnikiem mamy do czynienia. Czasem bezpośrednio po treningu wystarczy zjeść np. banana, a czasem będą to suplementy, w formie carbo lub vitargo, izolatu białka serwatkowego (które w tym połączeniu dobrze wspomaga regenerację, zwłaszcza po treningach siłowych) i np. kreatyny. Następnie po ok 30-60 minutach należy zjeść pełnowartościowy posiłek, zawierający zarówno węglowodany, białka jak i tłuszcze – dodaje Igor Dzierżanowski.

Pierwsze 30 minut po treningu – kluczem do sukcesu

Posiłek potreningowy spożyty do 30 minut od zakończenia aktywności fizycznej jest kluczem do sukcesu. Dlaczego? Te 30 minut gwarantuje, że znaczna część tego, co zostało zjedzone, zostanie w błyskawicznym tempie wchłonięte przez organizm i spożytkowane na odbudowę utraconej energii.  Pierwsze zaspokojenie głodu zdecydowanie przyśpieszy cały szereg pozytywnych zmian, jakie zachodzą po każdym treningu w organizmie ludzkim. Jeśli nie odnowisz zapasów glikogenu za pomocą jakiejś bogatej w węglowodany przekąski, to może to spowodować przy okazji następnego treningu odczucie, że Twoje mięśnie są słabsze, a ich wydolność znacznie spadła. Zjedzenie nawet lekkiego posiłku, w trakcie pierwszych 30 minut po zakończonym bieganiu, powinno być nieodłącznym elementem treningowym – jako ta część, która sprowadza się do pracy nad regeneracją i procesem odnowy wewnątrz organizmu.

Dziękujemy Dietetykowi Panu Igorowi Dzierżanowskiemu (strona: www.dietetyk-sportowy.pl) za konsultację.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Rafi pisze:

    Szkoda, że nie ma dokładnie rozpisanych przykładów polecanych posiłków. Ja osobiście zawsze jem od razu po bieganiu. Człowiek lepiej się czuje na następny dzień. Biegam od 6 lat.

  2. Night Runner pisze:

    Banan. Najlepszy od razu po bieganiu jest banan i nie powoduje żadnych bóli dla żołądka. W ciągu całego tygodnia, gdy biegam potrafię zjeść ich około 3-4 dziennie czyli z 25 sztuk / tydzień.

  3. Moniak 39 pisze:

    Cześć. Dokładnie tak jak jest napisane. Można w bardzo ciężko trenować, a to przyniesie zero efektów. Ważniejsza jest zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, niż setki przebiegniętych kilometrów. Można biegać 30-45 km tygodniowo, dobrze jeść i biegać na poziomie 1:40 w półmaratonie jak ja ! 🙂 Pozdrawiam Monika

    1. Tomasz Stańkowski pisze:

      Monika, dobry masz czas! 🙂 a gdzie biegasz? jakie miasto?

  4. Łukasz Kijek pisze:

    makaron, banany, bialy ryz, a jesli czlowiek jest bardzo wymeczony i chce szybko dostarczyc cukrow to mozna skorzystać z coca cola 😉 110% cukrów więc szybko wchodzą

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Wygodny pomiar tętna podczas treningu? Test Polar Verity Sense [OPINIA]

Pomiar tętna podczas aktywności fizycznej jest istotny dla wielu sportowców, od miłośników pasji po profesjonalistów. Trudno jest jednak znaleźć jedno urządzenie, które daje komfort i perfekcyjne dane o tętnie. Zegarek zapięty na nadgarstku bywa mało wygodny, zaś pas na klatce piersiowej jest uciążliwy podczas długotrwałych treningów. Mały sensor, który będziemy mogli zapiąć wszędzie tam, gdzie chcemy, może zawojować arenę pomiaru tętna. Taki sprzęt powinien być dokładny, łatwy w obsłudze oraz niewyczuwalny podczas ruchu. Czy właśnie opisałem nowy produkt Polar Verity Sense, czy to tylko moje oczekiwania, które nie znalazły pokrycia w rzeczywistości? (więcej…)